MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DOLARIN ATEŞİ NASIL DÜŞER?
Sedat ERİŞ
YAZARLAR
2 Aralık 2016 Cuma

DOLARIN ATEŞİ NASIL DÜŞER?

Son üç aydır dolar aldı başını gidiyor.
Ülkemiz tam bir dolar saldırısı altında. Ülke ekonomisinde ne olduda dolar freni patlamış kamyon misali aldı başını gidiyor?
Türkiye bir dolar operasyonuyla karşı karşıya. Gizli bir el 15 Temmuz hain FETÖ işgal hareketinin adeta intikamını almak için tetiğe bastı diye düşünüyorum.
Ak Parti’nin ekonomik kurmaylarından çıt çıkmıyor. Sizler için bu yazıyı kaleme aldığımda Başbakan Sn. Binali Yıldırım acil bir ekonomi zirvesi yapıyordu. Perki bir sonuç çıkar mı derseniz bence hayır. Çünkü Binali Yıldırım hükümetinin ekonomideki kurmayları bu sorunu çözecek kararları ya almıyor ya bu konuda yetkin ve yeterli düzeyde değiller.
Şimdi temel soruyu sormanın zamanıdır.
Doların bu hızlı, anlamsız ve kontrölsüz çıkışını kim durduracak?
Doların ateşini düşürerek ekonomimiz hasta olmaktan nasıl çıkar? Ne yapılmalı ki dolardaki bu artış terse dönerek paramızın dolar karşısında hızla değer kazanması nasıl sağlanır?
Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD yeni başkanı Trump’un ipleri ele almasıyla birlikte dolardaki bu hızlı tırmanışın duracağını ve geriye doğru bir seyir izleyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı ülkemizdeki dolar yükselişinin temel nedeninin küresel olduğuna vurgu yaptı.
ABD yeni başkanı Trump ocak ayında resmen göreve başlayacak. Bu demektir ki dolardaki bu hızlı çıkış 2017 Ocak’ına kadar sürecek. Bu olasılık karşısında ülkemizin ekonomik sistemi doların bu inanılmaz tırmanışı karşısında kendini nasıl koruyacak?
Sn. Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yani sekiz yıl önce dolar 1.15’ti. Ülkemizde bir dolar bir lira olur mu? tartışması yapılıyordu. Bir doların bir lira olacağı iddia ediliyordu... Peki, ne oldu dolar tırmanışa geçti?
Aslında 2011’de doların önlenemez yükselişi başladı. 2013’te iki lirayı aştı, 2015’teki faiz tartışmalarıyla dolar çığrından çıkmaya başladı ve aldı başını gitti. Bugün 3.3. seviyelerine çıktı ve bu hız korkarım ki devam edecek. Başbakan Binali Yıldırım doların hızlı yükselişi sonrasında talihsiz bir açıklama yaptı. Binali Yıldırım ‘size ne dolardan; iner de çıkar da diyor ama hayatımızdaki tüm parametreler dolara endeksli. Köprü fiyatları, otoyol fiyatları dolarla açıklanıyor. 35 dolar artı KDV gibi. 4 dolar artı KDV gibi. Benzin fiyatını da mazot fiyatını da döviz kuru belirliyor. Tohum ithal, gübre ithal… Yem ithal, saman ithal... Bu sebeple bize ne doların yükselişinden diyemeyiz, diyemiyoruz. Gündelik ekonomiye baktığımızda nohut 10 lira bandına çıktı. Neden biliyor musunuz? İthal bir maldır nohut ondan. Dolar 3’ü geçince nohut 10 TL oldu.
Dolardaki hızlı tırmanışı durduracak tek sihirli formül MİLLİ EKONOMİDİR.
Gerisi boş laf…
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat