MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DÜNYADA TİCARET VE TÜRKİYE
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
17 Ağustos 2019 Cumartesi

DÜNYADA TİCARET VE TÜRKİYE

Türkiye ekonomisinde son bir yıldır yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Ekonominin düze çıkabilmesi için gereken adımlar atılmaya çalışılıyor.

Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken dünya ticaretini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl ticari gerginlikler, korumacı politikalar ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle dünya ticareti sıkıntılı bir süreç yaşadı. Geçen yıl dünya mal ticareti hacminde yıllık bazda kaydedilen yüzde 3’lük büyüme bir önceki yılın gerisinde kaldı.

164 ülkenin üye olduğu Dünya Ticaret Örgütü’nün 2019 yılına ilişkin ticaret istatistikleri incelemesine ilişkin raporuna göre, geçtiğimiz yıl dünya ticaretinde yaşanan gerilemede Avrupa ve Asya’daki ihracat düşüşü etkili oldu.

Geçen yıl değer bazında en fazla mal ve hizmet ticareti gerçekleştiren ilk 20 ülke sıralamasında ilk sırada ABD yer aldı. ABD’yi sırasıyla Çin, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Hong Kong, Güney Kore, İtalya, Hindistan, Singapur, Kanada, Meksika, İspanya, Belçika, Rusya, İsviçre, İrlanda ve Tayvan takip etti.

Dünya Ticaret Örgütü’nün raporuna bakılırsa, dünya ekonomilerinin öncü verileri ve ticaret istatistikleri bu yılın ilk yarısında dış ticaretteki zayıflamanın sürdüğü anlaşılıyor.

Bu yıla ilişkin dış ticaret beklentilerinin ise yıl sonuna kadar sürdürülebilir bir milli gelir büyümesinin sağlanıp sağlanamayacağına bağlı olduğu ifade ediliyor.

Ticaret gerilimlerinin daha da artmasının ise ticaretin ve milli gelir büyümesini raydan çıkarabilecek etki oluşturabileceği üzerinde duruluyor.

Öte yandan dış ticaretimizin en önemli bölümünü gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinde de önümüzdeki üç yıl boyunca düşük büyüme beklentisi hakim.

Avrupa Merkez Bankası raporuna göre; Avro Bölgesi için gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminleri 2019, 2020 ve 2021 yılları için sırasıyla yüzde 1,2, yüzde 1,3 ve yüzde 1,4 oldu. Bu çeyrekte, geçen çeyreğe göre 2019 ve 2021 büyüme tahmininde değişim olmazken, gelecek yılın tahmininde 0,1 puanlık aşağı yönlü revize görüldü.

Avrupa ülkelerinin zayıf büyüme ve düşük enflasyon karşısında faiz indirimleri ve tahvil alımlarının yenilenmesi gibi tedbirleri devreye sokmaya hazırlanıyor.

Dünyadaki ve Avrupa’daki ekonomik gelişmelere ve beklentilere baktığımızda önümüzdeki üç yıl boyunca ekonomik durgunluğun devam edeceğini söyleyebiliriz.

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle ihracat rakamlarında kısmi iyileşme görülen Türkiye’nin, bunu kur avantajından bağımsız olarak kalıcı olarak sürdürebilmesi önem arz ediyor.

İlk adımı, ihracata yönelik üretim yapan ve ihracatta ithalat bağımlılığını azaltacak tedbirler alarak atabiliriz.

Dünyanın küresel bir köy olduğunu düşünürsek, dünyadaki ticari gelişmelerin Türkiye’yi etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Şimdi krizi fırsata çevirmenin tam zamanı…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat