MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DÜZENSİZ GÖÇMEN SORUNU
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
12 Ağustos 2021 Perşembe

DÜZENSİZ GÖÇMEN SORUNU

Orman yangınları, sel felaketleri ve heyelan gibi doğal afetleri bir kenara bırakırsak Türkiye’nin ana gündemini bir süredir düzensiz göçmenler oluşturuyor.

ABD’nin Afganistan’dan çekileceğini açıklaması ile başlayan Afgan göçü düzensiz göçmen kavramını bir kez daha gündeme getirdi. 

Düzensiz göçler plansız ve hesapta olmayan göç dalgalarını ifade ediyor. Düzensiz göçte; bir ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapılması ve yasa dışı bir şekilde kalınması ve yasal süre içinde bu ülkeden çıkış yapılmaması söz konusu. Düzenli göçler ise, planlı ve yasal alt yapıya sahip bir düzlemde gelişen göçler.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi’nin verileri, Türkiye’ye yasa dışı yollarla giren ya da düzensiz göçmenlerin sayısının son yıllarda düzenli olarak arttığını gösteriyor.

Açıklanan verilere göre; 2005 yılından 2015 yılına kadar olan bölümde yıllık ortalama 50 bin civarında düzensiz göçmen yakalanırken, bu rakam 2015 yılında neredeyse üç katına çıkarak 146 bin 485’e yükseliyor. 

2015 yılından itibaren rakamlar düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. 2016 yılında 174 bin 466, 2017 yılında 176 bin 752, 2018 yılında da 268 bin 3’e yükseliyor.

Asıl sıçrama ise 2019 yılında yaşanıyor. Türkiye’ye sınırları aşarak giren düzensiz göçmenlerin sayısı 454 bin 662’ye yükseliyor. 

2020 yılında pandeminin de etkisiyle 123 bin 302’ye düşen düzensiz göçmen sayısı bu yılın ilk 7 ayında 77 bin 389 olarak gerçekleşiyor ve 2015 yılından bu yana Türkiye’ye giriş yapan ve yakalanan düzensiz göçmen sayısı 1 milyon 419 bini aşıyor.

Tahmin edileceği gibi Türkiye’ye giren düzensiz göçmenlerin ülkelere göre dağılımında Afganistan ilk sırayı alıyor. Suriye, Pakistan ve Özbekistan bu ülkeyi takip ediyor.

Elbette yukarda verilen rakamlar, yakalanan düzensiz göçmenleri ifade ediyor. Bir de konunun yakalanmayan ve halen Türkiye’de bulunan düzensiz göçmenler boyutu var. Türkiye’de ne kadar düzensiz göçmen bulunduğuna dair elimizde sağlıklı bir veri bulunmuyor maalesef.

Şu anda Türkiye’de geçici koruma statüsü altında 3.7 milyon Suriyeli var. 100 bin Suriyeli ikamet statüsünde. 150-160 bin Suriyeli de vatandaşlığa alındı. Yani Türkiye’de 4 milyon Suriyeliden bahsediyoruz.

Suriyeliler dışında Türkiye’de sığınmacı, mülteci dediğimiz grup 320 bin civarında. Bunun içinde 100 bin civarında Afgan var.

Rakamları bir kenara bırakırsak, düzensiz göçmen konusunun Türkiye’nin başına bela olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’nin düzensiz göçmenlerle ilgili kontrolü kaybettiğine yönelik algısının giderek güçlendiğini görüyoruz.

Sınırlarına sahip çıkamayan bir ülke konumuna gelmemiz toplumda derin yaralar açıyor. Sadece erkeklerin düzensiz göç yoluyla Türkiye’ye gelmesi de güvenlik boyutlarını gündeme getiriyor ki bu da toplumsal tedirginliği artıran bir unsur.

Düzensiz göç sorunu Suriyelilerden daha vahim bir konu. Daha zor yönetilecek bir olay. Sınır güvenliğimizi mutlaka ve mutlaka korumamız gerekiyor. 

Bunu yaparken İran’la ve diğer komşularımızla iş birliği yapmaktan başka çaremiz yok bu aşamada…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat