MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
EĞİTİM TURİZMİNİN ÖNEMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
7 Ağustos 2021 Cumartesi

EĞİTİM TURİZMİNİN ÖNEMİ

Ekonominin en temel dinamiklerinden biri olan turizm sektöründe pandeminin yarattığı gelir kaybının yanı sıra, Muğla ve Antalya gibi önemli turizm destinasyonlarından çıkan orman yangınları hesapları altüst etti.

Bunlara ilave olarak İngiltere’nin Türkiye’yi karantinada tutmaya devam etme kararı 20 milyar dolar gelir hedeflenen sektörde, bu rakamlara ulaşmanın mümkün olmayacağını gösteriyor.

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy hedeflerini 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir olarak açıklamıştı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçen hafta enflasyon raporu toplantısında bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söylemişti.

Turizm gelirleri ilk çeyrekte 2.5 milyar dolar, ikinci çeyrekte 3 milyar dolar olmak üzere ilk altı ayda 5.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu hedefe ulaşılması için yılın ikinci yarısında 15 milyar dolara yakın turizm geliri elde edilmesi gerekiyor. Yabancı ziyaretçi sayısı ise ilk altı ayda 5.7 milyon oldu.

Önemli miktarda turizm gelirini kaybeden Türkiye’nin bu alanda yeniden değerlendirme yapma ihtiyacı ortada. Deniz turizminin yanı sıra turizmde çeşitliliğe gidilerek en azından orta vadede çözüm üretmek mümkün.

Klasik turizm faaliyetlerinin yanı sıra son yıllarda giderek ivme kazanan eğitim turizmi ülkelerin önemli gelir kalemlerinden biri olmaya başladı ve günümüzde 300 milyar dolarlık bir pazar haline geldi.

Tüm dünyada bir yükseköğretim programına kayıtlı öğrenci sayıları da hızla artıyor. 2009 yılında tüm dünyada herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci sayısı 170 milyon iken, 2025 yılında bu sayının 262 milyon olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de son dönemde; üniversite sayısı, araştırma merkezi sayısı, akademisyen sayısı ve uluslararasılaşma boyutlarıyla birlikte yükseköğretim alanında büyük bir değişim yaşanıyor.

Son 10 yılda, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan uluslararası öğrenci sayısında yüzde 75 oranında bir artış kaydedildi ve güncel rakamlara göre Türkiye, 25 bini burslu olmak üzere yaklaşık 148 bin uluslararası öğrencisiyle, bu alanda dünyanın en fazla uluslararası öğrenci ağırlayan ülkelerinden biri hâline gelmeye başladı.

Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında Türkiye, 200 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. 

Türkiye’ye gelen turistlerin tatil boyunca ortalama 800 dolar harcadığını biliyoruz.

Buna karşın resmi rakamlara göre Türkiye’de eğitim gören yabancı bir lisans öğrencisinin yıllık ortalama harcaması ise 20 bin dolar civarında.

Bu hesapla 2023 yılında 200 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedefleyen Türkiye’nin sadece eğitim turizminden 40 milyar dolarlık bir döviz gelirine kavuşması mümkün görünüyor.

Eğitim turizmini sadece parasal boyutuyla değil, aynı zamanda yarattığı istihdam, iç ekonomide desteklediği sektörler, ülkenin tanıtımına katkısı açısından da en önemli sektörlerden biri olarak değerlendirmek gerekiyor.

Türkiye’nin bu alanda başarı elde edebilmesi için gerekli olan bir çok avantajı bulunduğunu bir kez daha dile getirelim…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat