MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞER?
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
4 Eylül 2021 Cumartesi

ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞER?

TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı enflasyon rakamları 2021 yılına ilişkin beklentilerin olumsuza dönmesine neden oldu.

Enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 1,12 arttı, yıllık enflasyon yüzde 18,95’ten yüzde 19,25’e yükseldi.

Aylık bazda gıda fiyatlarında yüzde 3,18 artış yaşandı. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar yüzde 29,00 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 22,91 ile ev eşyası ve yüzde 21,76 ile ulaştırma oldu.

Beklentiler üzerinde gerçekleşen tüketici enflasyonu böylece yüzde 19 seviyesindeki politika faiz oranlarını da aşmış oldu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, göreve geldiğinden beri faizleri sabit tuttu. Ancak gelinen noktada Kavcıoğlu’nun “politika faizini enflasyonun üzerinde tutma” sözü ve enflasyonun politika faizi üzerine çıkması Merkez Bankası’nı faiz artırımına zorlamaya başladı.

Şimdi gözler ilk Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi. Politika faizleri artırılacak mı? Yoksa aynı seviyede kalacak mı? Bunu elbette ilerleyen günlerde göreceğiz.

Temmuz ve ağustos aylarında faiz indirimi beklentisini dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu beklentisi de şimdilik gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Bu rakamlar ışığında her şeye rağmen yapılacak bir faiz indiriminin ekonominin dinamiklerini olumsuz etkileme riski bulunuyor.

Ancak daha da önemlisi üretici enflasyonunda yaşanan artışlar. Yİ-ÜFE ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2,77, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 28,51, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 31,34 artış gösterdi.

Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,46, bir önceki yılın aralık ayına göre %25,05, bir önceki yılın aynı ayına göre %44,92 ve on iki aylık ortalamalara göre %28,47 artış göstermişti.

Ne yapılırsa yapılsın üretici enflasyonu bir türlü istenilen seviyeye düşürülemiyor. Bırakın düşmeyi, her ay bir önceki aya ve bir önceki yıla göre artışlar söz konusu.

Üreticilerin önümüzdeki dönemde de fiyat artışlarını tüketiciye yansıtması kaçınılmaz. Bu da tüketici enflasyonunun bir süre daha devam edeceği anlamına geliyor.

Politika faizlerini aşan enflasyonun ekonomik dengeleri bir süre daha zorlayacağı aşikar. Hükümetin bir an önce bu soruna odaklanmasında yarar var.

Yüksek büyüme rakamları üzerinden devam eden tartışmaları bir kenara bırakırsak ekonominin düzlüğe çıkarılması için milli seferberlik ilan etmek de dahil acil önlem alınması şart.

Bir süredir yüksek enflasyon, yüksek kur ve yüksek faiz sarmalında bulunan Türkiye ekonomisinin bir süre daha bu sarmaldan kurtulması mümkün görünmüyor.

Tüm tahminler her şey yolunda giderse 2022 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomik dengelerin oturmaya başlayacağı yönünde…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat