MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ENFLASYON  VE “BAKIR”
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
10 Haziran 2021 Perşembe

ENFLASYON VE “BAKIR”

Tüm dünyada emtia fiyatlarındaki artışlar nedeniyle enflasyon endişesi yaşanıyor. En önemli emtia kereste, demir cevheri ve bakır fiyatları rekor üzerine rekor kırıyor. Mısır, soya ve buğday fiyatları son 8 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

TÜİK’in açıkladığı son enflasyon rakamlarına göre mayıs ayında tüketici enflasyonu yüzde 16.59, yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 38.33 olarak gerçekleşmişti. Üretici fiyatlarındaki bu artış önümüzdeki döneme ilişkin öngörüleri de ister istemez karamsar noktaya taşıyor.

Nitekim Merkez Bankası da emtia fiyatlarındaki artışın, enflasyonda yukarı yönlü risk yarattığına işaret ediyor. Dünyada aşırı gevşek para politikaları enflasyon endişelerini artırırken, dünyada özellikle gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artışına gitmesi ve varlık alımlarını artırması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için büyük risk olarak değerlendiriliyor.

Çin’de üretici fiyatları 2008 Ağustos’undan beri en yüksek seviyesine doğru giderken ABD enflasyon verisinin trend belirleyici olacağı belirtiliyor. Enflasyon kaygıları nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklanandan daha önce parasal sıkılaştırmaya gitme olasılığı Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Financial Times (FT) ve Wall Street Journal (WSJ) gazetelerinde yayımlanan analizlerde, küresel emtia pazarına ilişkin ilginç değerlendirmelere yer veriliyor. 

“Dünyayı karbonsuzlaştırma sürecinde bakıra talebin hızla artacağı vurgulandı. Sıfır karbon yatırımları bakırı çok stratejik bir hammadde haline getiriyor. Talepteki artışla arzın yetersiz kalması bakırın yeni dönemin ‘petrolü’ olabileceğini gündeme getirmiş durumda.”

Küresel ekonomik toparlanmayla birlikte talebin artmasının yanı sıra arza dair endişeler, bakırda fiyat artışında etkili oldu. Özellikle yenilenebilir enerji sektöründe artan yatırımlar bakıra talebi artırdı.

Bakır fiyatı için 2021 yılı ortalama fiyat tahminini ton başına 9 bin 675 dolar olarak tahmin ediliyor. Ortalama fiyatın 2022’de ton başına 11 bin 875 dolar, 2023’te ise ton başına 12 bin dolar olacağı ifade ediliyor.

Yüksek elektrik ve ısı iletkenliği bulunan ve bu sebeple elektrik santralleri ve iletken malzemelerin vazgeçilmez girdisi konumundaki bakır konusunda Türkiye dışa bağımlı.

Metal içerikli bakır rezervi dünyada 550.000.000 ton, Türkiye’de ise yaklaşık 1.700.000 ton olarak tesbit edilmiştir. Türkiye’nin yıllık bakır tüketimi 200.000 ton civarında. Bakır üretimimiz tüketimimizin ancak yüzde 20’ni karşılayabiliyor. Yıllık blister bakır üretimimiz yaklaşık 35 bin ton civarında.

Ülkemizde bakırın çıkarıldığı iller Artvin’de Murgul, Kastamonu’da Küre, Elazığ’da Ergani ve Maden, Rize’de ise Çayeli’dir. Bakır madeni Elazığ ilinde Maden ve Ergani, Artvin ilinde Murgul ve Samsun’un Karadeniz bakır işletmelerinde işleniyor.

Analistlere göre bakır fiyatları yükselişini sürdürecek. Fiyatların 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla en önemli madenlerden biri olan bakırda dışa bağımlı olan Türkiye’de artan emtia fiyatlarının enflasyonu yüksek seviyelerde tutmaya devam edeceği anlaşılıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat