MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ENGELLİYE ASLA ENGEL YOK!
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
8 Aralık 2018 Cumartesi

ENGELLİYE ASLA ENGEL YOK!

Engelli kimdir? Kendi iradesi dışında aklını, elini kolunu bacağını yani uzuvlarını kullanamayan, görmeyen, duymayan, konuşamayan, yürüyemeyen kişiler mi? Yoksa oturduğu yerden kalkmayan, tembel, kibirli, kıskanç, bencil, kendini dev aynasında gören, para hırsına düşen, özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi bilmeyen, okumadığı halde her şeyi bilen, görgüsüz, cahil kişiler mi? Aslında cevap çok basit. Engel kafamızda başlıyor. 

Tüm uzuvlarını kullanamayıp bedensel olarak birçok engeli olan ama bu engele takılmadan hayata sımsıkı tutunan, hayatında karamsarlığa yer olmayan, çalışmayı seven, başarıyı yakalayan birçok kişi var ve bu insanlar vücutlarında bulunan eksikliklere rağmen hayata tutunup inatla mutlu olmayı başarıyorlar. Çoğumuz ise fiziksel anlamda gayet sağlıklı olmamıza rağmen hayata küsmüş, karamsar ve tembel şekilde geziyoruz. Bu insanlara bakıp hayatımıza biraz çekidüzen vermeli ve bahanelerden kurtulmalıyız artık. Eğer inanırsak ve gerçekten istersek çalışıp başaramayacağımız hiçbir şey yok aslında. Yeter ki engel olmayalım kendimize…

Bu yazımda da hayat hikayesini haberlerden okuduğum ve beni çok etkileyen, engellere aldırış etmeyen ve tek parmağıyla kitap yazmış bir isimden bahsetmek istiyorum. Adı Rukiye Türeyen. 38 yaşında ve henüz üç aylıkken yakalandığı menenjit hastalığı yüzünden o gün bugündür vücudunun hiçbir yerini hareket ettiremiyor. Ama bu durum onun kitap yazmasına ve onu yayımlatmasına engel olmadı! Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde yaşayan Rukiye Türeyen, bir yaşından beri sadece konuşabiliyor ve tek bir parmağını kullanabiliyor. Henüz 3 aylıkken geçirdiği hastalık sebebiyle yüzde 98 engelli.

Rukiye, ne olursa olsun yaşama sevincini hiç kaybetmemiş. Annesinin yardımıyla okuma ve yazmayı öğrenmiş. Başka bir engelli arkadaşının kitap yazdığını duyunca, kendisinin de bunu yapabileceğine inanmış. Bilgisayar kullanmayı da öğrendikten sonra, 4 sene önce bir kitap yazmaya başlamış. Tek parmağıyla gece gündüz kitabı için uğraşmış…

Ve 4 senelik çabanın sonunda da büyük zorluklarla yazdığı kitabı “Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar”ı bitirip yayımlamış. Rukiye, kitabında yaşadığı zorlukları kaleme almış. En büyük dileği ise yazdıklarını geniş kitlelere ulaştırmak ve doğduğundan beri kendisinin eli ayağı olan annesine bir ev alabilmek. Rukiye Türeyen, kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Engelliye asla engel yok, yeter ki istek olsun, isteyin yeter! Engelli arkadaşlara sesleniyorum, kendilerini eve kapatmasınlar içlerinden ne geliyorsa onu yapsınlar. Ben tek parmağımı kullanabiliyorum, tek parmağımı kullanarak bir kitap çıkardım. Sağ olsun Fahrettin Yüksel Bey yardım etti, hayalimi gerçekleştirdi, bana destek olduğu için teşekkür ediyorum.”

Rukiye’nin ricası, kitapseverlerin kitabını alıp okuması. İlk kitabındaki hayali annesine ev almaktı. Hazırlamakta olduğu ikinci kitabından elde edeceği gelir ile de engelliler için bir bakımevi ve rehabilitasyon merkezi kurmak istediğini söylüyor.
Rukiye, pek çok sanatçıdan destek görmeye başladı. Kitap satışında destek olduğu için sanatçı Haluk Levent’e teşekkür ediyor. Ayrıca Erkan Petekkaya, Oktay Kaynarca ve Emre Kınay’ı çok sevdiğini ve onlardan da destek beklediğini belirtiyor.

Annesi Fatma Türeyen, her anında Rukiye’nin yanında olmuş. Rukiye’nin annesi, Rukiye en azından oturabiliyor olsaydı, onu okula götürebileceğini ama götüremediği için Rukiye’nin okuma yazmayı evde öğrendiğini söylüyor. Rukiye zaten bir noktadan sonra kendini bu konuda geliştirmeyi bilmiş. Annesi onun tek parmağıyla yazı yazmaya çalışırken canının yandığını fark ettiğinde uğraşmamasını söylese de, Rukiye yazmaktan vazgeçmemiş. “Ben kitabımı yazacağım!” demiş. Rukiye’nin babası vefat ettikten sonra, bu iki kadın birbirlerinin en yakın arkadaşları, en iyi destekçileri olmuş. İşin özü; Eğer istersek yapamayacağımız şey, aşamayacağımız engel yok. Bunun farkında olmak, kendimize ve fiziksel olarak engeli olan insanlara engel olmamak ümidiyle… 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat