MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
EVET - HAYIR SEÇİMİ HANGİ ORTAMDA YAPILACAK?
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
31 Ocak 2017 Salı

EVET - HAYIR SEÇİMİ HANGİ ORTAMDA YAPILACAK?

Geçen haftaki yazım üzerine okuyucularımla yaptığımız sohbetlerde dört sağ partinin seçmen tabanında farklı düşünceler olduğunu gördüm.
AK Partili dostlarımızın bazılarında ciddi tereddütler var. Bunların başında FETÖ tehdidi ve savaşın yayılma tehdidi devam ederken bu iş daha sonra olsaydı daha iyi olmaz mıydı düşüncesi var. Diğer eleştirilen bir husus anayasal kurumların Cumhurbaşkanı karşısında etkisizleşmesi. Mesela Meclis ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin aynı gün yapılmasının meclisin yani yasamanın Başkan etkisi altında kalacağına dair eleştirileri çok da haksız görmüyorlar. Yargının ABD’de olduğu gibi bağımsız ve güvenilir bir kurum olmasını istiyorlar. Cumhurbaşkanının yargıç seçiminde daha az müdahaleci olması gerektiğine dair eleştirileri de haksız görmüyorlar. Milletvekili seçilme yaşının 18’e inmesinin seçim rüşveti eleştirisini ise tebessümle karşılıyorlar.
Ancak siyasi parti olarak elde edilen gücü kaçırmamak ve muhtemel gördükleri 12 senelik iktidar sürecinde eksiklikler tamamlanır düşüncesindeler. Önemli bir kesimin de iktidar nimetlerinden yararlanmak için desteklediği bir gerçek. Hayır çıkarsa partinin süratle çözüleceği ve elde edilen tüm imkanların yerle bir olacağı düşüncesinin parti içinde hâkim olduğu anlaşılıyor. Anlaşılan 7 Haziran seçim sonuçları dillerini yakmış.
HDP referandumun belkemiğini teşkil edecek gibi görünüyor. İddialara göre İmralı görüşmelerinde olduğu gibi yine inkâr edilmesine rağmen HDP ile AK Partili temsilcileri arasında kapalı kapılar ardında görüşmeler yapılıyor. Önümüzdeki iki ay içinde HDP hükümetten alacağı bazı sözlere istinaden seçime katılmaz veya seçmenini serbest bırakırsa tüm dengeler değişecektir. HDP’nin Başkanlık ve Federal bir devlet yapısı istediği de herkes tarafından biliniyor. Yani Ak Parti ve HDP anlaşması en kolay seçim ittifakı olarak değerlendiriliyor.
Saadet Partisi hayır diyeceğini ilan etti ama tabanda kararsızlık var. AKP ve SP tabanları birbirine çok yakın olduğundan SP tabanı etki altında kalıyor.
BBP yöneticileri 29 Martta yapacağı toplantıda karar vermeyi uygun görmüşler. AK Partililerin BBP tabanına baskısı netice verdi ve yönetim tepeden inme değil meşveretle karar almak istiyor. Referandumda ise sonucu çok etkilemeyecek şekilde bölünme olabilir.
MHP hariç diğer partilerde genel merkez görüşünün ağırlığından söz etmek mümkün. MHP’de kongre sürecindeki ayrışma sonrası tabanın %80’i partili Cumhurbaşkanı veya başkanlık sistemine karşı olduğu tahmin ediliyor. MHP’de sadece tabanda değil tavanda da ciddi ayrışma var. MHP seçmeninin sandığa gitmemesi ise dengeleri evet yönünde değiştirir.
Bazı HDP’lilerin Başkanlık sisteminin işlerine geleceğini ifade etmelerine rağmen Ak Partili fanatikler namı diğer troller “Hayır diyenler FETÖ’cü ya da HDP’li dir” diye propaganda yapıyor. Bu propaganda daha çok MHP’lileri baskı altına almak için yapılıyor. Bu çok tehlikeli bir durum. Bazı işgüzar Ak Partililerin hayır diyecek ülkücüleri FETÖ’cü diye ihbar etmesinin yolunu açacak.
Zaten OHAL döneminde bir referandum yapılması söz konusu olursa seçmenin hür iradesine baskı oluşturulacağı iddia ediliyor. Dolayısıyla bu anayasa metnine evet dense bile çok uzun süre tartışılmaya devam edilecek. Anayasa değişikliği askeri vesayet yerine OHAL- FETÖ tehdidinde yapılmış bir değişiklik olarak tarihe geçecektir.
55 milyon seçmenin 3 milyonunun okuma yazma bilmediğini, 35 milyon seçmenin orta öğretim eğitimi aldığını, 13 milyonunun ise lise mezununun olduğunu dikkate alırsak metni anlayabilecek ve değerlendirebileceklerin sayısını siz tahmin edin. Ayrıca yüksek okul mezunlarından bile metnin tamamını okuyan sayısının çok düşük olduğu da genel kanaat. Halkın yeteri kadar anlamadan oy vereceği gerçeği de bu oylamaya gölge düşüreceği belirtiliyor.
Devletin geleceği hakkında 90 yıldır bu kadar önemli bir kararın alınmadığını biliyoruz.
Bu referandumun FETÖ’cü suçlaması tehdidi ve OHAL yasakları altında yapılacağını bile bile “Aslında halk 1982 anayasasını onaylamazdı, çatışma ortamının sona ermesi dileği ve etkisiyle onayladı” diyebiliyorlar.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat