MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
EYT İÇİN UMUT IŞIĞI GÖRÜNDÜ
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
14 Eylül 2019 Cumartesi

EYT İÇİN UMUT IŞIĞI GÖRÜNDÜ

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan EYT’lilerin sorunu 1999 yılından bu yana devam ediyor.

EYT ile ilgili sorunu tanımlarken 8 Eylül 1999 öncesi ve sonrası ile ilgili süreçte yapılan yasal düzenlemelere göz atmakta yarar var.

Yukarda ifade ettiğimiz tarih öncesinde SSK’lı, Bağ-Kurlu ve Emekli sandığına bağlı olarak iş hayatına atılanlar, erkek ise 25 yıl ve 5 bin gün, kadın ise 20 yıl ve 5 bin gün prim ödeyerek emekli olabiliyordu. 

Bir başka deyişle 18 yaşında işe başlayan bir kadın 38 yaşında, erkek de 43 yaşında emekliliğe hak kazanabiliyordu.

1999 yılında yapılan yeni yasal düzenleme ile emekli olabilmek için hem prim gün sayısı artırıldı hem de yaş şartı yükseldi. Bu tarihten sonra işe girecekler için emeklilik yaşı kadınlarda 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a yükseltildi.

Bu arada 1976 ile 1999 yılları arasında işe başlayanlara ise kademeli yaş şartı getirildi. Daha sonra ise 2008’den itibaren işe girenler için emeklilik yaşı 65’e çıkarıldı.

Yapılan düzenlemelerden sonra emekliliğine az bir süre kalan çalışanlar prim ve yıl şartlarını yerine getirmesine rağmen yılarca beklemek zorunda kaldılar. 

Mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar çalmadık kapı bırakmayan EYT’liler için şimdi yeni bir umut kapısı aralandı. 

Geçtiğimiz günlerde EYT’lilerden oluşan bir heyet Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile görüştü. Bu konuda bir açıklama yapan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç da EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.

Kılıç, “Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirdi. Geçenlerde kendisiyle konuştum. ‘Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var’ dedi. Somut bir adım atılmış oldu. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.” diyerek EYT’lilerin yüreğine adeta su serpti.

Konuyla ilgili NTV’ye bilgi veren Prof. Dr Vedat Bilgin ise şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok...”

Bilgin’in dediği gibi şu aşamada henüz somut bir gelişme yok. Ancak bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu konuda bir çalışma yapılacak olması bile EYT’liler için bu aşamada değerli.

Bu aşamada EYT’lilerin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından SGK’nın mali durumu, devlete maliyeti gibi konular masaya yatırılacaktır. Tamamı olmasa bile emekliliğine çok az bir süre kalanların mağduriyetlerine öncelik verilecektir.

Belki 1990 yılı öncesi işe başlayanlar hemen emekli edilebilir. 1990 ile 1999 yılları arasında çalışmaya başlayanlar için de yaş şartı düşürülebilir.

Mağduriyetlerin giderilmesi konusunda da “kademeli geçiş” sistemi uygulanabilir. Bekleyip göreceğiz…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat