MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
EYVAH OKUL BAŞLADI!
Hicret TÜRKMAN
YAZARLAR
13 Eylül 2017 Çarşamba

EYVAH OKUL BAŞLADI!

Kendimi bildim bileli bir sendrom kelimesidir gidiyor… Peki nedir bu sendrom? Çeşitleri var mıdır? Sadece genetik olarak yaşanan hastalık mıdır? Yoksa psikolojik olarak yaşanan sendromlar da var mıdır? Herkes günlük yaşamında muhakkak bir sendromla tanışmak zorunda mı?
İlk önce sendrom nedir sorusuna cevap verelim. Sendrom; birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen, ancak bir araya geldiklerinde tek bir olgu olarak kendilerini gösteren bulguların bütünüdür. Bu durum ailevi de olabilir sonradan olan nedenlerle de ortaya çıkabilir. Tıpta bu durum genellikle, birlikte rastlanılan bulguları tanımlamakta kullanılır.
Şunu söyleyebiliriz, günümüz insanının başı en çok psikolojik sendromlarla dertte. Acaba başımızın sürekli dertte olduğu şu Psikolojik Sendrom nedir? Psikolojik Sendrom, kısaca ve basit olarak özetlersek; istem-dışı içine düşülen kısır döngü olarak tanımlanıyor. Küçüğümüzden tutun da yetişkinimize kadar muhakkak en az bir sendromdan muzdaribizdir. Tükenmişlik sendromu, Stockholm Sendromu, kimimiz pazartesinin gelmesini istemeyiz, pazartesi sendromu adı verilen sendromu yaşarız. Daha birçok sendrom adından bahsedebilir.
Malumunuz okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Bir de okul sendromumuz var? Bu nasıl bir sendromdur? Kimleri etkiler ya da hangi yaş grubunu etkiler? Uzmanlara göre Okul Sendromu, okul korkusunun kronikleşmiş bir hali olarak belirtiliyor. Yalnız Okul Sendromuyla okul fobisi birbiriyle karıştırılmamalı diye uyarsa da uzmanlar, bu durumu sendrom diye ifade etmekten çok fobi olarak ifade ediyoruz. Zaten aralarında çok da fark yok. Bu sendrom sadece okula yeni başlayıp alışık olduğu ortamdan uzaklaşan çocukları etkilemiyor. En yoğun kaygıyı aileler yaşıyor. Çocuklarını okula yeni kaydeden çoğu ebeveynlerde eminim ki şimdiden kaygı başlamıştır. Acaba çocuğum okula alışacak mı? İlk defa benden ayrılıyor ne yapacak? Halk arasında çocuklarda yaşanan okul fobisi olarak bilinen okul sendromu ne yazık ki çocuklarının ilk okul günü heyecanının yanında ailelerin bu korkuları yaşamasına neden oluyor.
Peki okul sendromunu nasıl anlaşılır? Çaresi var mıdır? Korkmayın… Çaresi var tabii ki… Eğer çocuğunuzda bu ve buna benzer belirtileri görüyorsanız bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Çocuklarda iştahsızlık, uykusuzluk, baş ağrısı, mide ağrısı gibi aslında psikolojik kökenli hastalıklarla ortaya çıkarlar. Aşırı isteksizlik, enerjisinde azalma, her sabah okula gitmemek için aşırı derecede direnme, çocuğun her şeye ağlaması, aşırı gerginlik vb. özellikler.
Şimdi bir çoğumuz ya kendi yaşadığı ya da ilkokula başladığı ilk günlerde ağlayan arkadaşlarını hatırlayacaktır. Eğer anne veya babaysanız kendi çocuğunuzda yaşamışsınızdır. Yaşamışızdır ya da yaşanmıştır ama bir sendrom yaşadığımızı ya da yaşandığının farkını kaçımız varmışızdır. Ya da bazı öğretmenlerin ailelere bırakın ağlasın zamanla alışır telkinleriyle ne yaşandığını araştırma gereği bile duymamışızdır. 
Bu yazıyı birçoğumuz okuyunca ‘Bizim zamanımızda böyle bir şey var mıydı? Kolaysa okula gitmeyeceğim de kulak tozuna yerdin şamarı’ diye dediğinizi duyuyor gibiyim. Siz de haklısınız, sizin zamanınızda bu kavramı bilen duyan çok nadirdi. Ama bu demek değil ki bu sendrom sizin zamanınızda bilinmeyen ya da olmayan bir durumdu.
Siz siz olun çocuğunuzun kulak tozuna şamarı vurmadan önce, bu durumu yaşayan anne baba olarak yaşanılan durumun bilincinde olun. Çünkü çocuğunuz sizden ilk defa uzaklaşıyor. Bu yüzden çocuğunuzla konuşup durumu izah etmeye çalışın. Bu konuşmadan sonra birkaç gün içinde geçmezse muhakkak bir uzmana danışın. Bu durum ileri ki yıllarda okul hayatına yansıyabilir. Çocuğunuza bağırıp bu kime çekti acaba demeyin. Sınıfındaki bu durumu yaşamayan çocuklarla sakın karşılaştırıp ‘Bak o ne akıllı bir çocuk, hiç ağlamıyor demeyin.’ Çocuğunuza baskı yapıp korkutarak okula göndermeye de çalışmayın. Sadece bilinçli bir ebeveyn olarak sakin olun. Bu duruma neyin sebep olabileceğini araştırın. Çocuğunuzun okul sendromunu yaşadığını duyunca da hemen evham yapmayın. Çünkü bu duruma çevredeki etkenler gibi aile içi durumdan kaynaklanan nedenlerde sebep olabilir. Yani bu durumun ortaya çıkmasında sizin de payınız olabilir. Bu gibi durum atlatılmasında muhakkak bir uzman desteği alın. Ve bu durum atlatılıncaya kadar çocuğunuzun öğretmeniyle sürekli iletişim içinde olmaya çalışın.
Ne de olsa onlar hem bu ülkenin hem de sizin geleceğiniz… Son olarak dileğim çocuğunuz bu gibi sıkıntıları yaşamadan okuluna hemen alışır. Sağlıcakla kalın…
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat