MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GENÇLER İŞ ARAMAKTAN VAZGEÇİYOR, ÇÜNKÜ...
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
7 Ekim 2019 Pazartesi

GENÇLER İŞ ARAMAKTAN VAZGEÇİYOR, ÇÜNKÜ...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz ay Haziran 2019’a ilişkin işsizlik istatistiklerini ortaya koymuştu. Ortaya konulan bu istatistiklere göre, İşsiz sayısı 2019 yılının Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artmıştı ve 4 milyon 253 bin kişi olarak belirlenmişti. Bu istatistiklerde genç işsizlikte de artış olduğu belirtilmişti. Genç işsizlik yüzde 5,4 artarak yüzde 24,8 olarak ortaya konulmuştu. Yani bu demek oluyordu ki; her 4 gençten biri işsiz.
Yine Haziran 2019’daki istatistiklere baktığımızda, istihdam edilenlerin sayısında da bir azalma olduğunu görüyoruz. Buna göre, istihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 802 bin kişi azalmıştı ve 28 milyon 512 bin kişi olarak belirlenmişti. 


Aynı istatistiklerde, işgücüne katılımın düştüğü de ortaya konulmuştu. İşgücü 2019 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 137 bin kişi artarak 32 milyon 766 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 53,3 olarak gerçekleşmişti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 1 puanlık azalış ile yüzde 72,4, kadınlarda ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 34,7 olarak gerçekleşmişti.
Ortaya konulan bu istatistiklere göre son aylarda (son yıllarda da diyebiliriz) ülkemizde işsizliğin arttığı ve işgücüne katılımın düştüğü bir gerçek. Özellikle genç işsizlik de artmış durumda ve şöyle etrafımıza baktığımızda bu gençler arasında, üniversiteden yeni mezun olanların olduğunu görebiliriz. 


Bin bir umutla hayal ettiği üniversitelere yerleşerek, yıllarca eğitim alan nitelikli gençlerin mezun olduklarında kendi alanlarında niteliklerine uygun iş bulamadıkları gerçeğini görmekteyiz. Hemen hemen çoğu benim yaşıtım olan bu gençlerin yıllarca iş aradığı ve işsiz geçen onca yılda umutlarının her geçen gün tükendiği de elbet görülmekte. İş bulanların ise, niteliklerinin çok altında çalıştığı, emeğinin karşılığını kimi zaman alamadığı ortada. Ama tüm bunlardan önce üniversitede okuyan veya yeni mezun olmuş gençlerin iş bulma konusunda yaşadığı en büyük olumsuzluk; ümitsizlik.  Ve aslında bu ümitsizlik, onların iş yarayışından vazgeçmelerine neden olan en büyük etken. “Peki gençler nasıl bir ümitsizlik yaşıyor?” diyecek olursanız, hemen söyleyeyim:
Yaşıtım çoğu genç arkadaşım, üniversiteden mezun olduğunda kendi alanında iş bulmakta zorlanacağını düşünüyor çünkü kendileri yerine -kaba tabirle- “tanıdığı olanın, torpilli olanın” işe alınacağını düşünüyor. Bu nedenle de iş arayışına girmek istemiyor. 


Peki, yaşıtım bu arkadaşlarıma “haksızlar” diyebilir miyiz? Bence hayır! Çünkü bugüne baktığımızda maalesef bir mağazaya, markete dahi (siz bu yer örneklerini çeşitlendirebilirsiniz elbet) eleman alınırken o kişiyi kimin gönderdiğine bakılıyor. O kişinin hangi okulu bitirdiği, daha önce o işi yapıp yapmadığı, tecrübesi, ilgi alanları gibi nitelikleri ikinci planda kalıyor. 
Hal böyle olunca da kendi alanlarında kendilerine onlarca nitelik katan gençler, sırf “Bir tanıdığım yok ki, nasıl işe girebilirim?” düşüncesiyle niteliklerine uygun bir işe başvurmaktan çekinir hale geliyor ve iş gücüne katılmak dahi istemiyor. Halbuki, yaşıtım onlarca gençteki bu ümitsizliği, boş vermişliği, kaygıyı (adına ne derseniz deyin) değiştirmenin yolu çok basit aslında. Bu konuda tek öncelik; liyakat…Layık olana, layık olduğu işi vermek…Layık olana layık olduğu işi verirken emeğinin karşılığını vermek…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat