MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GENÇLER MUTSUZ
Hatice KARATAŞ
YAZARLAR
23 Mayıs 2022 Pazartesi

GENÇLER MUTSUZ

Son yıllarda pandemi ve ekonomik sıkıntılar hiç şüphesiz 7’den 70’e her kesimi derinden etkiledi. Bu süreçte en çok etkilenen kesimin başında da gençler geliyor. Uzmanlar pandeminin kaybedenlerinin gençler olduğunu ifade ediyor. Bunun başlıca nedenleri arasında ise ekonomik ve siyasal kriz ve gelecek kaygısı gösteriliyor.

Gençlerin mutsuz olduklarını TÜİK’İn verileri de ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan 2021 yılına ilişkin "İstatistiklerle Gençlik" araştırmasının sonuçlarına göre 18-24 yaş arası her beş gençten biri mutsuz. Sonuçlara bakıldığında 18-24 yaş grubunda ‘mutsuz’ olduğunu belirtenlerin oranı son 5 yılın en yüksek seviyesini gördü. Buna göre her beş gençten biri mutsuz. 

Paylaşılan istatistiklerin sonucunda 15-24 yaş grubundaki genç nüfus, Türkiye nüfusunun yüzde 15,3'ünü oluşturuyor. Genç nüfusun yüzde 51,3'ü erkeklerden, yüzde 48,7'si ise kadınlardan oluşuyor. 

TÜİK'e göre gençlerin  yüzde 45,1'i, mutluluk sebebini sağlıklı olmaya bağlıyor. Bunun yanı sıra, sevgi hissi nedeniyle mutlu olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 16,9. Başarı, gençlerin yüzde 22,9'unu en çok mutlu ederken, para nedeniyle mutlu olanların oranı ise yüzde 10,7 olarak karşımıza çıkıyor.

Gençlerin mutsuz olduğuna dair daha önce bir de bir yazı yazmıştım. Orada da gençlerin mutsuz olma sebeplerinin başında işsizlik kaygısı, hayat şartlarının zorlaşması, ekonomik sıkıntılar gibi nedenlerin  gençlerin umudunun tükenmesine neden olduğunu ifade etmiştim. Son yıllarda özellikle üniversite okuyan gençlerin ciddi anlamda gelecek kaygısı yaşadığını görüyoruz. Bunun nedeni ise iş bulma sorunu. 

Üniversite okuduktan sonra iş bulma hayali kuran binlerce genç ciddi bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu da gençleri daha üniversite hayatında umutsuzluğa sürüklüyor. Birçok genç mezun olduktan sonra işsiz kalma kaygısı nedeniyle geleceği yurt dışında arayama başladı. Son dönemlerde yurt dışına çıkmak isteyen gençlerin sayısı da önemli oranda arttı. 

Söz konusu verilere bakıldığında her geçen yıl mutsuz olan gençlerin sayısının arttığı görülüyor. Ve bu yıl açıklanan verilerde bu rakam son 5 yılın en yüksek seviyesinde. Bu ciddiye alınacak önemli bir konu çünkü geleceğimiz gençlere emanet. Yarınlara umutla bakabilmek için mutlu gençlere ihtiyacımız var. 

Önümüzdeki yıllarda söz konusu tabloyu tersine çeviremezsek gelecekte mutsuz  genç nesillerle karşı karşıya kalacağız. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat