MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GENÇLERİN, UMUDUNU NEDEN YURT DIŞINDA ARADIĞINI DÜŞÜNÜN
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
29 Nisan 2019 Pazartesi

GENÇLERİN, UMUDUNU NEDEN YURT DIŞINDA ARADIĞINI DÜŞÜNÜN

23 Nisan günü, gelecek hayali sorulan 12 yaşındaki bir çocuk, “Alman vatandaşı olmak istiyorum” diyorsa eğer, öncelikle bu ülkeyi yönetenlerin, sonra da bu ülkede yaşayan herkesin oturup “neden?” diye düşünmesi gerekiyor.

12 yaşında bir çocuk 23 Nisan günü katıldığı canlı yayında, sunucunun kendisine sorduğu “Gelecek planların nedir?” sorusu üzerine, “Almanya Köln Üniversitesi’nde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum” diyorsa eğer, bu çocuğu, Türkiye’de bu hayallerini gerçekleştiremeyeceğine inandıran düşüncenin ne olduğunu tartışmak gerekir.

Yaklaşık bir haftadır, küçük bir çocuğun kurduğu bu sözlerin ardından, özellikle sosyal medyada o çocuğun görüntüsü paylaşılarak yapılan hakaretleri gördükçe dehşete düşüyorum. Kimileri, çocuğun Darüşşafaka’da eğitim aldığını, kurduğu bu cümlenin nankörlük olduğunu söyleyerek, birbirinden yakışıksız ithamlarda bulunuyor. Küçücük bir çocuğa edilmedik hakaret kalmadı neredeyse. Ama kimse, o çocuğun Türkiye’den umudunu kesip neden yurt dışına gitmek istediğini sormuyor/sorgulamıyor?

Bakın! Türkiye’de son yıllarda yurt dışına olan göç ciddi anlamda arttı. Özellikle Türkiye’de iyi eğitim alan mühendis, doktor ve diğer çeşitli meslek grupları, mesleklerini yurt dışında yapmak için Kanada, İngiltere gibi ülkeleri tercih ediyor. Üniversite okumak isteyen, maddi imkanı olan kişiler de özellikle Avrupa ülkelerinde eğitim almayı tercih ediyor. Hatta maddi imkanı olmayan kişiler dahi, çeşitli burslar kazanmak için çalışıyor, burslu olarak yurt dışına gidip orada eğitim almanın peşine düşüyor.

Geçtiğimiz gün TÜİK verilerine baktım. Türkiye’den 2 yıl önce, yani 2017 yılında toplam 253 bin 640 kişi yurt dışına göç etmiş. Bu rakamı Türkiye’deki illere böldüğümüzde, en çok göçün, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi önemli şehirlerden olduğunu söyleyebilirim. 2017 yılında İstanbul’dan 75 bin 849 kişi, Ankara’dan 27 bin 379 kişi, Antalya’dan 15 bin 56 kişi, Bursa’dan ise 13 bin 946 kişi yurt dışına göç etmiş durumda.

İşte! İki yıl önceki durum bu. Tıpkı 12 yaşındaki o çocuk gibi, birçok insan hayallerini yurt dışında gerçekleştirme umuduyla Türkiye’yi terk ediyor. Ve tıpkı o çocukta olduğu gibi, bu ülkenin iyi eğitim almış veya iyi eğitim alma hayaliyle yurt dışını tercih eden başarılı gençlerinin birer birer gitmesinin, bizleri nasıl bir felakete sürükleyeceği düşünülüyor mu? En önemlisi biz gençlerin, Türkiye’den umudunu kesmesine neden olan gerekçelerin muhasebesi yapılıyor mu?
Ben bir genç olarak Türkiye’de gençlerin umudunu kesmesine neden olan gerekçeleri bir nebze de olsa söyleyebilirim belki;

Benim gibi birçok genç, Türkiye’de iyi bir eğitim alamayacağını düşünüyor. Standart bir eğitim alsa da, okumak için verdiği emeğin, iş hayatında karşılık bulamayacağına inanıyor. Çünkü, bugün üniversiteden mezun olan onlarca genç, ya eğitim aldıkları bölümle ilgili iş bulamıyor ya tecrübe ve yeteneklerinin çok altında olan işlerde çalışmak zorunda kalıyor ya da yıllarca eğitim aldığı meslekle ilgili emeğinin karşılığının verilmediğini ve zaman zaman emeğinin sömürüldüğünü düşüyor.

Sadece bunlar da değil gençlerin umudunu ve inancını söndüren…Birçok genç, bir haksızlığa uğradığında, haksızlığa uğradığı konuda, hakkını ararken karşısına çıkan engellerden yoruluyor. Yani, adalete olan inancını kaybediyor.

Birçok genç, toplumdaki ötekileştirmeden, ‘adamına göre muamele’den, kadına, çocuğa yönelen şiddetten ve bu şiddetin önüne bir türlü geçilememesinden bıkıyor.
Gençler, sokak ortasında eski karısını defalarca bıçaklayan sapkın bir zihniyetten, gencecik bir kızı 20.kattan aşağı atıp tutuklanması aylar süren (ve hala gereken cezayı alayamayan) bir caniden, 5 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğramasından, şehit cenazesinde bir insanı linç etmeye çalışan ve hiçbir ceza almayan körleşmiş zihniyetlerden tiksiniyor.

Gençler, iş bulamadığı, atanamadığı için intihar eden yaşıtlarını gördükçe, umudunu kaybediyor. Gençler, emek vererek kazandığı paranın kendisine yetmediğini, birikim yapamayacak duruma geldiğini, hayallerini gerçekleştiremeyeceğini düşünerek umudunu kesiyor. Yani demem o ki, gençler umudunu kesip başka ülkelerde umut arama yoluna gidiyorsa eğer, herkesin her şeyi bir kenara bırakıp “Biz ne yapıyoruz?” “Ne yapmalıyız?” diye oturup düşünmesi gerekiyor. Yoksa, hem biz gençlere hem de bu ülkeye çok yazık olacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat