MENÜ
Ankara 13°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GERÇEKTEN OTİZMİN  FARKINDA MIYIZ?
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
8 Nisan 2019 Pazartesi

GERÇEKTEN OTİZMİN FARKINDA MIYIZ?

Geçtiğimiz hafta, yani 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü”ydü. Birleşmiş Milletler tarafından, tüm dünyada otizme dikkati çekmek ve bu konuda ‘farkındalık’ yaratmak için nisan ayının 2’sinde başlayan “Dünya Otizm Farkındalık Günü”, o ay çerçevesinde devam eder. Ve o ay içerisinde, otizmli bireylerin toplumsal yaşama katılımı konusunda duyarlılığın artırılması için çeşitli etkinlikler düzenlenir. ‘Mavi Işık Yak’ Kampanyası da bugüne özel düzenlenen etkinler içerisinde yer alır ve farklı ülkelerin kendileri için simge haline gelen yerleri bu kampanya çerçevesinde ışıklandırılır. 

Örneğin, geçtiğimiz yıl ülkemizde, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlatıldı. Bu yıl da İstanbul’un simgelerinden olan boğaz köprüleri 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde yine mavi ışıkla aydınlandı. 

Bugün kapsamında, her yıl nisan ayı içerisinde yapılan etkinliklerin devam etmesi oldukça önemli elbet. Ancak, bizler diğer aylar içerisinde de gerçekten otizmin farkında mıyız?
Maalesef çoğu insan,  otizm konusunda hala yanlış veya eksik bilgilere sahip. “Bunu nereden anlıyorsun?” derseniz, şunu söyleyebilirim; çoğu insan hala otizmin bir hastalık olduğu düşüncesinde… Halbuki otizm, doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında iletişim problemleri ile kendini gösteren gelişimsel bir farklılık. Yani bir hastalık değil. Bu konuda özellikle otizmli bireylerin aileleri, toplumda hala var olan ‘otizm bir hastalıktır’ düşüncesinin değişmesi ve en temelde bu konuda farkındalık yaratılması beklentisinde. 

Geçen yıllarda katıldığım otizm konulu etkinliklerde ve bu konuyla ilgili görüştüğüm otizmli bireylerin ailelerinde hâkim olan düşünce, öncelikle otizmin toplum tarafından bir hastalık olmadığının kabul edilmesi, farkına varılması idi. 
Yine birkaç ay önce, otizmli bir çocuğun ailesiyle görüşmüş ve röportaj yapmıştım. O görüşmede aklımda kalan ve aslında hepimizin farkına varması gereken noktada az önce bahsettiğim gibi, öncelikle otizmin bir hastalık olmadığının, toplum tarafından fark edilmesi noktasıydı. Sadece bu da değil; farkına varmamız gereken… 

Fark etmemiz gereken diğer bir nokta, otizmin yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan belirtilerle kendini gösterse de, bu belirtilerin, eğitim sayesinde değişebildiği... 
Burada, yani eğitimin önemi noktasında da iş, elbette önce otizmli bireylerin ailelerine sonra da o bireylere eğitim veren kurumlara, kişilere düşüyor. Yaşamın ilk yıllarında belirtileri görülmeye başlayan otizmde, öncelikle ailelerin bilinçli bir şekilde hareket ederek, otizmli bireylerde neleri, nasıl değiştirebileceğini uzman kişilere başvurarak araştırması önem taşıyor. Sonrada otizmli bireylerin eğitiminde neler yapılması ve o bireylere eğitim veren kişilerin nasıl hareket etmesi konusu öne çıkıyor. Ve tam da bu noktada, (yani otizmli bireylerin eğitimi noktasında) bilinçli olma, farkındalık ve duyarlılık devreye giriyor. 

Bu farkındalık ise şu noktalarda başlıyor;
Örneğin; otizmli bir çocuk ilkokula başlarken çocuğun eğitiminde dikkat edilecek noktaların belirlenmesi, çocuğa eğitim veren kişinin otizm konusunda yeterli bilgiye, bilince sahip olması ve o çocuğun eğitim aldığı sınıftaki diğer çocuklara ve o çocukların ailelerine duyarlılığın kazandırılabilmesi…

İşte! Otizmli bireylerin önce ailelerinden başlayan bilinçli hareket etme faktörü, sonrasında da hepimizde olduğu gibi otizmli bireylerin de topluma ilk atıldıkları yer olan eğitim kurumlarında aldıkları eğitimle birleşince, değişimlerine neden olabiliyor. Yani eğitim, tüm bireylerde olduğu gibi davranışta, düşüncede birçok şeyi değiştiriyor. 
Dolayısıyla hepimiz, otizmde farkındalık yaratmak ve bu konuda diğer insanlara da duyarlılık kazandırmak için bence önce otizmin bir hastalık olmadığını bilelim. Sonrada ‘gelişimsel bir farklılık’ olan otizmde eğitim faktörüyle nelerin değişebileceğini gözlemleyelim…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat