MENÜ
Ankara 16°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GIDA FİYATLARI ENFLASYONU ZORLAYACAK
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
8 Ekim 2019 Salı

GIDA FİYATLARI ENFLASYONU ZORLAYACAK

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre tüketici enflasyonu tek haneli rakamlara indi.

Her ne kadar enflasyon hesaplamaları ile ilgili tartışmalar devam etse de, biz resmi rakamları baz alarak değerlendirme yapmak durumundayız.

Açıklanan enflasyon rakamları içerisinde mevsimsel etkiler nedeniyle düşük seyreden gıda fiyatlarının etkisini görmek mümkün.

Tarımsal üretimin yaz aylarında artması nedeniyle fiyatlarda yaşanan düşüşler toplam tüketici enflasyonuna da olumlu etki yapmışa benziyor.

Lakin Türkiye’nin mevcut tarımsal üretim tablosunun ucuz gıda erişim konusunda sürekli ve kalıcı bir seyir ortaya koyamadığı da bir gerçek. Bazı ürünlerde aşırı yağışlar ile ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle üretim düşüşleri yaşandı.

Geçen yılki fiyatlar nedeniyle yeterince para kazanamayacağını düşünen çoğu çiftçi de üretimden çekildiği için birçok üründe de yeterince üretim yapılamadı. Bunda üretim maliyetlerinin yükselmesi ve tarımda çalışan sayısının azalmasının da etkisi var elbette.

Sebze meyve ve temel gıda maddeleri fiyatlarında her yıl olduğu gibi bu yıl da kış aylarında artışlar olacaktır. Bu artışların her yılki ortalama fiyatlar seviyesinde gerçekleşmesi durumunda sıkıntı olmayacaktır.

Bu artış oranının dönem ortalamalarının üzerine çıkması durumunda ise ucuz gıdaya erişim konusunda sıkıntı yaşayabiliriz.

Örneğin sarımsak fiyatlarının 50 liraya kadar çıkması olası olumsuz tablonun yaşanabileceğine işaret ediyor. Geçen yılın eylül ayında yüzde 9.26 olan sarımsaktaki fiyat artışı bu yılın aynı ayında yüzde 42.58’lik rekor seviyede gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı’nın kurutulmuş sarımsak için ton başına birim gümrük kıymeti 3 bin dolardan 2 bin dolara, diğer sarımsaklar için de ton başına birim gümrük kıymeti 4 bin dolardan 3 bin dolara düşürmesi ve ithalatın yolunu açması ne kadar çare olur önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Önümüzdeki dönemde sarımsak gibi birçok üründe yine fahiş fiyat artışları ile karşılaşabiliriz. Tarımsal üretim rakamları buna işaret ediyor.

Hükümet de bu gerçeği görmüş olacak ki, tarımsal üretimi artırmak ve gıda fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek üzere radikal adımlar atacağını belirtiyor.

Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan son Yeni Ekonomi Programı’nda tarımsal alanda atılacak adımlara yer verilmiş, sera üretiminin yeni teşviklerle artırılması başta olmak üzere hal yasasında yeni düzenlemelere gidileceğine yer verilmişti.

Bu yılın başında açıklanan bir önceki Yeni Ekonomi Programı’nda da tarımsal reformlarla ilgili adım atılacağı ifade edilmiş ancak bu gerçekleşmemişti.

Tarımsal sorunlar ile gıda üretimi konusu, her ekonomik programda yer almasına rağmen somut adım atılmaması durumunda “kangren” olmaya aday konumunda.

Bir an önce somut atılması gerekiyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat