MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GÜNDEMİMİZ NE?
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
8 Temmuz 2019 Pazartesi

GÜNDEMİMİZ NE?

Geçtiğimiz hafta şöyle, birkaç saat ülke gündemini takip etmeyeyim, dünyada neler olmuş, kim kime ne demiş, Türkiye’de hangi siyasi parti liderleri gündem oluşturacak sözlerle etrafı kasıp kavurmuş, iktidar yine kime yüklenmiş, muhalefet, iktidara neler söylemiş, dünya da neler olmuş, Amerika İran’a savaş mı açacakmış, S-400 krizini çözüme kavuşacak mıymış, Suriye’nin kuzeyinde son durum ne gibi hem dünyada hem ülkemizde yaşanan gelişmeleri bir kenara bırakayım dedim ve işlerimi yoluna koyup iki saat kitap okudum.

Uzun süredir de iş yoğunluğu, dünya ve ülke gündemindeki gelişmeler, köşe yazarlarının bu konudaki görüşlerini oku- ncele derken; şöyle güzel bir roman okumayalı uzun zaman olmuştu ve çok da iyi geldi.

Ama kitabı bitirip kendimi yine gündemin kollarına bırakınca gördüm ki, iki saatte neler neler olmuş. Günümüz teknolojisinde her şeyi anında öğrendiğimiz sosyal medyada gündeme ilişkin gelişmeleri öğrenmek için gezinirken, o iki saat içerisinde olanlarını aynen yazıyorum;
“ABD Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumu iyi değil. Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti”
“Rus denizaltında çıkan yangın sonucu 14 kişi hayatını kaybetti. Rusya’ya ait nükleer araştırma denizaltı gemisinde yaşanan yangından sonra nükleer sızınt meydana geldi”. “Üçüncü Dünya Savaşı çıkmak üzere” gibi başlıklardan tutun da uzaylıların göründüğüne dair birçok başlık, sosyal medyada geziniyordu. 

Gündemi umursamadığım bu iki saat içinde olanlar inanılır gibi değil. Tabii, sosyal medyanın her ne kadar bilgileri hızlı yayma gücü olsa da insanlara yanlış, eksik bilgi sunma veya manipülasyon yaratma etkisi de çok büyük. Ama sosyal medyanın yaydığı bilgilerin de gündem olduğu bir gerçek. Neyse, sosyal medya bu gündemlerle çalkalanırken, televizyon kanalları tabii ki, diziler ve yarışmalardan geçit vermedi. 

Yaşanan gelişmeleri yine sosyal medyadan takip ederek öğrendik ki, ABD Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumda bir sorun yok. Beyaz Saray bu konuda açıklama yaptı ve Başkanın öldüğüne dair görüntülerin doğru olmadığı anlaşıldı.

Denizaltının yandığı haberi ise doğruydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yangında ölenler için yaşadığı üzüntüyü anlattı.Uzaylılar konusu biraz açıkta kaldı, yaşanan ticaret savaşları, ekonomik krizler, Ortadoğu’nun yangın yerine dönmüş olması ve çok sayıda insanın ülkesini terk ederek çeşitli ülkelere kaçma çabası gibi gelişmeler ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ olarak nitelendirilmiyorsa, henüz savaş falan çıktığı da yok. 

Ama hem ülkemizin hem de dünya gündeminin yangın yeri olduğu bir gerçek. Gündem meraklıları içinse, ben Türkiye’nin gündeminin ne olduğunu söylemek istiyorum: Bugün öncelikli gündemimiz enflasyon ve işsizliktir. Özellikle genç işsizlik…Birkaç gün önce enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde %15,72 arttı. Aylık enflasyon yüzde %0,03 artış gösterdi. Fiyatı en fazla artan ürün yüzde 35.72 ile limon oldu. Fiyatı en fazla düşen ürünler arasından ise yüzde -2.87 ile benzin yer aldı. Benzinin litre fiyatı son gelen zam ile birlikte İstanbul’da 7.08 TL satılır oldu.

2018 başından beri artmaya devam eden işsizlik oranını ise, yüzde 12,3’e ulaştı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı kasım döneminde 2017 yılının aynı dönemine göre, 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin kişi oldu. 15-24 yaş grubundaki işsizlik oranı ise 4,3 puan artış göstererek yüzde 23,6 oldu. 15-64 yaş grubunda bu oran 2,1 puanlık artış ile yüzde 12,6 olarak gerçekleşti.

Maalesef ülkemizde durum bu. Bu nedenle illaki bir gündem oluşturmak gerekiyorsa, bu durumla ilgili bir gündem oluşturulmalı ki en azından yaşanan bu sorunların çözümü bulunabilsin!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat