MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ MÜ? O DA NE?
Esra SARI
YAZARLAR
5 Ekim 2019 Cumartesi

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ MÜ? O DA NE?

Dün 4 Ekimdi yani hayvanları korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 1931 yılında Floransa’da kabul edilen ‘Hayvanları Koruma Günü’ydü. Bu sebeple bizde bugün hem dünyayı paylaştığımız hayvanları konuşacağız hem de hayvan haklarını masaya yatıracağız. 
Ekim ayı farkındalık ayı. Bu sebeple ben de bugünün anlam ve önemi uygun olan ‘hayvan hakları’ üzerine konuşmak, dertleşmek ve belki de kızgınlığımı sizlerle paylaşmak istedim. Konuyu uzatmadan, direk konuya geçelim.  


Her canlının ‘yaşama hakkı’ olduğunu belirterek, konuşmama başlamak istiyorum. Her canlının sen istemesen de istemesen de yaşama hakkı var. Ve sen buna saygı duymak zorundasın. Öncelikle bunu söylemek istiyorum. 
Ülkemizin gündemine bir dönem oturan konu köpek- kedi vahşeti görüntüleri olmuştu. Herkesin düşündüğü tek bir soru vardı; ‘Yıllardan beri köpek- kedilere işkence yapılıyor muydu, yoksa sosyal medya güçlü bir hale geldikten sonra mı bu tarz olaylar artmaya başlamıştı? Ya da birileri kendi egosunu tatmin etmek için sosyal medyayı mı kullanıyordu? Bu soruların hiçbirisini maalesef bilemeyiz, bilmiyoruz da. Tek bildiğim ülkemizde sokakta yaşayan 1 köpeğin ömrünün çok kısa olduğu. Çoğu sokak köpeğinin 1 yaşına gelmeden hayata veda ettiğini bilmek, beni derinden sarsmıştı.  O yüzden ülkemizde özellikle sokak hayvanlarını korumak daha önemli ve daha ehemmiyetli bir konu.  Hatta sizinle bir anımı paylaşmak istiyorum. Oturduğum semtteki bir köpek hakkında. Sürekli yürüyorum (gazeteci olduğum için) ve mahallede sürekli olarak karşılaştığım bir sokak köpeği var.  Ama köpeği, çok ürkek ve korkak olarak tabir edebilirim. Bizim mahallede de çoğu kişi hayvan severdir. Ama köpekte bir sorun var. Neyse ben sürekli köpeği takip ediyorum, uzaktan bakıyorum. İşte en sonunda mahalleliye sordum. Bu köpeğin sorunu ne diye? Belli ortada bir sorun var. Sorunun kaynağı şu; köpek sokakta yaşadığı için gündüz köpeğe mahalleli sahip çıksa bile esnaf akşam olunca mecbur evine gidiyor. Gece köpeği özellikle küçük çocukların dövdüğünü duyduğum zaman gerçekten içim cız etti.  Ve köpek strese girdiği için hep ürkek ve korkak davranıyor.  


Yani kıssadan hisse arkadaşım karşındaki konuşamıyor diye onun canlı olduğunu unutma. O da üzülüyor o da bizim gibi strese ya da depresyona giriyor. Yani bir sokak köpeği olmak bile bu ülkede çok zor, stresli. Hayvan, yaşam mücadelesi veriyor. ‘İnsan’ dediğimiz canlılar tarafından sürekli mağdur ediliyor. 
Ülkemizde son yıllarda insanların şiddet göstermeye çok meyilli - yakın olmalarını siz de fark etmişsinizdir. Son yıllarda herkesin bir buhran geçirmeye başladığını düşünüyorum. Bu kadar şiddetin, cinayetin, kavgaların sebebini insanların buhran geçirmesine bağlıyorum. Neyse konuyu çok genişletmeden hayvanlara eziyetin her yerde olduğunu söylemek de istiyorum. Sadece bizim ülkemizde sınırlı kalan bir olgu değil ama bu konuyu çözmek için geçmişte adım atılmaya çalışıldığını görmek beni mutlu etti. 
Dünyamızı paylaştığımız diğer canlılar için her yıl 4 Ekim ‘Hayvanları Koruma Günü’ olarak kutlanıyor. 
Biraz tarihi kurcalarsak hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında; hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular ve ardından ilerleyen tarihlerde 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmaya başlandı.  


Hayvanları korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 1931 yılında Floransa’da kabul edilen Hayvanları Koruma Günü, her yıl 4 Ekim tarihinde kutlanıyor. 
Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği ise 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında Floransa’da toplanan bu kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim’i  ‘Hayvanları Koruma Günü’  ilan etti.


Bugünün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır. Evde beslenen hayvanlara merhametli davranmak, koruyup kollamak, iyi koşullarda beslenmeleri, duyarlı davranılması konusunda farkındalık yaratmaktır.
Bizim de 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde çevremizdeki insanları hayvanlara karşı daha bilinçli hareket etmesini söyleyerek, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayarak hayatımıza devam etmemizi diliyorum. 


Önemli olan her canlının yaşama hakkının var olduğunu bilmek ve buna saygı duyan nesiller yetiştirmek. İlerleyen yıllarda herkesin daha şefkatli daha anlayışlı olmasını diliyorum. Sevgiler. 
Ayrıca, 15 Ekim 1978’de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisine göre genel olarak hayvan haklarını incelemenizi de tavsiye ediyorum. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat