MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İHTİYAÇLAR SARMALINDA İNSAN
Hatice TOPÇU
YAZARLAR
30 Temmuz 2019 Salı

İHTİYAÇLAR SARMALINDA İNSAN

Bir gökyüzü istiyorum;

Alabildiğine mavi,

Bir sevgi istiyorum;

Doğal, hesapsız

Ve bir dünya istiyorum;

Kavgasız…

Hayvanları çok seviyorum çünkü asla ihtiyaçlarından fazlasını almıyorlar. Peki ya insanlar? Bunun yanıtını hepimiz biliyoruz. Maalesef isteklerinin ve hırslarının sonu yok. İhtiyaçlarından fazlasını biriktirmek büyük bir doyum kaynağı onlar için. 

Maslow’un ihtiyaçlar piramidi temel ihtiyaçlar ve üst düzey ihtiyaçlardan oluşur. Temel ihtiyaçlar: biyolojik ve bedensel ihtiyaçlar, statü kazanma, güvenlikte olma, sevme-sevilme kendine saygı duyma gibi ihtiyaçlardır. Üst düzey ihtiyaçlar ise: Kendini gerçekleştirme, merakını giderme, bilme ve anlama, estetik ve yaratıcılık ihtiyaçlarıdır.

Maslow’un piramidinin temelini, bireylerin alt düzey ihtiyaçlarını karşılayıp doyuma ulaşınca üst düzey ihtiyaçlarını karşılamaya hazır hale gelmeleri oluşturur ve ihtiyaçlar sınırsızdır.

İhtiyaçların sınırsız olduğu bir dünyada ne yazık ki kaynaklar sınırlıdır. Basit bir mantıkla kaynakları sınırlı olan bir dünyada zenginliklerin artmadığı çıkarımında bulunabiliriz. Öyleyse zenginliklerini artıranların bunu başkalarından alarak yaptıkları ortadadır.

Bu gün 7.719.981.765 milyar nüfuslu bir dünyada yaşıyoruz. Ben bu rakamı sayfama yazdığımda nüfus artmaya devam ediyordu. Dünyanın en zengin insanının serveti 131 milyar dolar. Bu rakam bölüşüm konusunda her şeyi anlatıyor sanırım… 

Ne yazık ki dünyanın içinde bulunduğu durumun en mağduru çocuklar. Bunu daha iyi anlayabilmek için UNICEF’in 2018 yılı, Çocuklara Yönelik İnsani Yardım Faaliyetleri Raporundan birkaç bilgiyi aktarmak istiyorum.

Etiyopya, Kenya ve Somali’de 700.000 çocuk ileri derecede beslenme yetersizliği çekmektedir. 

Güney Sudan’da yaşanan çatışmalarda 4 milyondan fazla çocuk kıtlık, hastalık, zorla silahaltına alınma ve okula erişememe sorunuyla karşı karşıyadır. 

Yemen nüfusunun neredeyse yarısı (11 milyonu çocuk olmak üzere 22 milyon kişi), insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. 

Suriye krizi sebebiyle 2,5 milyonu çocuk, 6 milyonu aşkın insan başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere göç etmiştir. Liste çok uzun ancak bu kadarla yetinmek istiyorum. 

Aslında insan olarak zamanın içinden geçiyoruz ve orada ne kadar kalacağımızı bilmiyoruz. Koşulları bu denli ağır bir dünyada yaşayabilmenin zorluklarının farkındayız… 

İnsanlık tarihi boyunca süregelen savaşlar sonucunda geleceğe yönelik yitirdiğimiz umutlarımız var. Belki bunun farkındalığı bile insan ve insanlığın geleceği adına çok şeyi değiştirebilir. 

Bu olumsuz tablo bana neyi düşündürüyor biliyor musunuz? Okul öncesine dönmek ve arkadaşlarımızla paylaşmayı öğrenmek zorunda olduğumuzu.  Bunun aksine daha çok oyuncağa sahip olmanın bizi mutlu etmediğini görüyoruz ve paylaşmanın mutluluğumuzu azaltmayacağını da biliyoruz… 

Bitirmeden yukarıdaki şiir bana ait.  Geleceğe yönelik kaybolan umutların bir yansıması belki, insanlık adına güzel şeyler düşlemenin kendimce anlatımı. 

Çıkış yolumuz, çocukluğumuzun o saf ve temiz sayfalarına geri dönebilmek ve onları büyütebilmek. Çünkü yaşamak ve geleceğimizi yaşatmak için dünya tek sermayemizdir.

 Sağlıkla ve mutlulukla kalın…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fatma Kahya Altekin
 30 Temmuz 2019 Salı 20:17
Makalelerini takip ediyorum ve zevkle okuyorum başarıların daim olsun
 Hızır Kabil
 30 Temmuz 2019 Salı 12:22
Dünya üzerinde yaşayan her insanın kendisi dışında 7.719.981.764 kişi daha yaşadığını bilmesi ve bireyselliği bir kenara koyup, dünya nüfusunu dikkate alarak biz demesini öğrenmesi gerekir. UNESCO tüm dünyaya bu ilkeyi hayata geçirecek eğitim kurgusunu dikta etmelidir.
 Hasan Akgül
 30 Temmuz 2019 Salı 11:40
Hocam merhaba dokunaklı anlamlı yazınız için teşekkürler,umarım yeterince yararlı olur saygılar
 Hasan Akgül
 30 Temmuz 2019 Salı 11:40
Hocam merhaba dokunaklı anlamlı yazınız için teşekkürler,umarım yeterince yararlı olur saygılar
 İnci Topçu Ada
 30 Temmuz 2019 Salı 10:26
Çok güzel çok doğru yazılanlar. Ben de bir ekleme yapayım böyle hoyratça kullanılmaya devam edilirse yaşanacak bir dünya kalmayacak zaten.. Eline emeğine sağlık..
 İnci Topçu Ada
 30 Temmuz 2019 Salı 10:26
Çok güzel çok doğru yazılanlar. Ben de bir ekleme yapayım böyle hoyratça kullanılmaya devam edilirse yaşanacak bir dünya kalmayacak zaten.. Eline emeğine sağlık..
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat