MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İKİNCİ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
31 Ağustos 2021 Salı

İKİNCİ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI

Normalleşme adımlarının yarattığı ekonomik canlılık büyüme rakamlarına da yansıyacak. Normalleşme adımlarının getirdiği kısmi ekonomik canlılık nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7’lik bir büyüme gerçekleşmişti.

İlk çeyrekte tarım sektörü yüzde 7,5, sanayi sektörü yüzde 11,7 ve hizmetler sektörü (inşaat dâhil) yüzde 5,3 oranında büyüme kaydetmiş, Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH büyüme oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti.

Söz konusu dönemde toplam sabit sermaye yatırımları yüzde 11,4 oranında artarken; özel tüketim ve kamu tüketimi harcamaları sırasıyla yüzde 7,4 ve yüzde 1,3 oranlarında artmıştır. Net ihracatın büyümeye katkısı ise 1,1 puan oldu.

Bu dönemde özel tüketimin büyümeye katkısı 4,4 puan olurken kamu tüketimi ekonomik büyümeye 0,2 puan katkı verdi. Toplam SSY altında yer alan inşaat yatırımları bu dönemde yüzde 4,7 oranında azalırken makine teçhizat yatırımları yüzde 30,5 oranında arttı.

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl devrede olan salgın hastalık önlemlerinin yarattığı baz etkisiyle gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21.7 büyümesi, 2021’de ise büyümenin yüzde 7.95 olması bekleniyor.

Reuters’ın 14 kurumla yaptığı ankete göre; 2021 yılı ikinci çeyrek büyüme beklentileri yüzde 18.1 ile yüzde 24 bandında yer alıyor.

Türkiye ekonomisi 2020 yılında koronavirüs salgınının etkilerinin en belirgin hissedildiği ikinci çeyrekte yüzde 10.3 daralmasına rağmen düşük faiz ile finanse edilen kamu kaynaklı krediler öncülüğünde yıllık yüzde 1.8 büyüdü.

Hükümet ve ekonomistler öncü verilere göre son salgın tedbirlerinin üretime yönelik bir kısıtlama içermemesi sebebiyle ikinci çeyrekte büyümenin yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşebileceğini tahmin ediyorlar. 

GSYH’nin doğrudan yaklaşık üçte birini oluşturduğundan büyüme verilerine ilişkin önemli bir öncü gösterge kabul edilen sanayi üretimi arındırılmış bazda Haziran ayında beklentilerin üzerinde yüzde 23.9 ve ikinci çeyrekte yüzde 41.1 artış kaydetti.

Reuters anketine göre 2021 yılında ise büyümenin hedeflenenin üzerinde yüzde 7.95 seviyesinde oluşması bekleniyor. Tahmin bandı ise yüzde 4.6 ile yüzde 9 arasında.

Kredi büyümesindeki yavaşlama ve yüksek faiz oranlarına rağmen artan aşılama hızının güncellemede etkili olduğunu belirten JP Morgan ekonomistleri, Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini yüzde 6,1’den 6,8’e güncellediklerini ifade etmişti.

Yüksek enflasyon, yüksek faiz ve yüksek kur sarmalındaki Türkiye ekonomisinin öncelikle bu üç konuda sağlıklı ve sürdürülebilir yapıya kavuşması gerekiyor. Yüksek kur, faiz ve enflasyon ortamında da yüksek büyüme elde edebilmek mümkün.

Ekonomiye sağlıklı ve üretime dayalı yapıya kavuşturabilmek için bir dizi yapısal reformların hayata geçirilmesi gerekiyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat