MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
9 Eylül 2019 Pazartesi

İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR

Sosyal medyada vakit geçirirken ilgimi çeken, merak duygumu uyandıran paylaşımlardan biri de, ‘ilginç bilgiler’ adı altında yapılan paylaşımlar. Bu başlık altında toplanan paylaşımlarda bilimsel bilgilerden günlük bilgilere kadar birçok yeni, farklı, şaşırtıcı, hatta tabiri caizse “Hadi ya!” dediğim çok sayıda bilgiyle karşılaşıyorum. Özellikle bilimsel bilgilerin yer aldığı paylaşımlar, bilimin ne kadar ilerlediğini, buna bağlı olarak da insan zekasının neleri ortaya çıkarabildiğini kanıtlar nitelikte oluyor. 

Elbette sosyal medyada sunulan her bilginin doğru olması mümkün değil. Bu nedenle gördüğüm her bilginin doğru olduğunu kabul etmemekle birlikte, kaynağı belirtilerek ortaya konulan bilgilerin de dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Dikkate değer gördüğüm bu bilgileri de kimi zaman sosyal medya hesabımdan paylaşıyorum.  

Bugünkü yazımda da dikkate değer gördüğüm bu bilgileri paylaşmak istedim ki, belki benim gibi ilginç, farklı, şaşırtıcı bilgileri seven, merak eden sizlere “Hadi ya” dedirtebilirim. 

Bu ilginç bilgiler arasında dikkatimi ilk çeken bir yıldırımın, Güneş’in yüzeyinden beş kat daha sıcak olduğunu öğrenmem oldu. Bir yıldırım yaklaşık 30 bin kelvin (29,726 derece) sıcaklığa ulaşabiliyormuş ve Güneş’in yüzey sıcaklığı sadece 6 bin (5,726 derece) kelvinmiş.Bilim insanlarının cep telefonlarını idrar kullanarak şarj etmenin ve hatta idrarda diş üretmenin yolunu bulduklarına dair bir bilgiyle karşılaşmam ise, sanırım ilkinden daha çok şaşırttı beni. Bu konuyla ilgili Bristol Robotik Laboratuvarı’ndan Dr. Loannis Leropoulos, idrarın bir dizi mikroorganizma yakıt hücresinden (microbial fuel cells-MFCs) geçerken ürettiği gücü kullanarak Samsung cep telefonunu şarj etmeyi başardıklarını açıklamış. Bilim insanları ayrıca, cep telefonları dışında, idrar kullanarak duş, aydınlatma ve tıraş makinesi çalıştırabilecek kadar elektrik üretebilmek için gerekli potansiyelin bulunduğuna inanıyormuş. Ayrıca Çin’deki Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitüleri araştırmacıları, idrarda bulunan kök hücrelerden diş yapmayı da başarmış.

Bu araştırma ve sonucunun oldukça ilginç olduğunu düşünmeye başlamıştım ki, bir başka ilginç bilgiyle karşılaştım. Ama bu bilgiyi paylaşmadan önce şunu söyleyeyim: Özellikle Türkiye’de bunu denemek isteyen çıkabilir! Ama ben yine de uyarayım: Öyle denemeye çalışarak olacak bir iş değil. Başlı başına bilim isteyen bir iş. Ne olduğunu merak etmeye devam ediyorsanız, söyleyeyim: Edinburgh Üniversitesi uzmanları, dünyanın merkezinde bulunandan daha yüksek basınçlar uygulayabilen bir teknikle fıstık ezmesini elmas haline getirebiliyormuş. Bu tekniğe “stiletto heel effect” adı veriliyormuş. Tabii bu bilginin içeriğinde konunun detaylarına yer verilmiyordu. Neden yer verilmediğini tahmin etmek de zor değil doğrusu! Bana ilginç gelen bir diğer bilgi ise, arkadaşların yabancılara nazaran daha fazla ortak DNA’ya sahip olması. Bu bilgi bilimsel bir temele dayandırılarak ortaya konulmuş. Bu konuda araştırmacılar, akrabalık ilişkisi bulunmayan yaklaşık 2 bin kişinin gen varyasyonlarını karşılaştırmış ve arkadaşlar arasındaki ortak gen varyasyonlarının yabancılardan daha fazla olduğunu bulmuş. Yani, insanlar kendileriyle ortak DNA dizilimlerine sahip kişileri arkadaşları olarak seçiyor. Yale Üniversitesi’nden sosyal bilimci olan Nicholas Christakis ise, bu oranın genetikçiler için oldukça önemli olduğunu söylemiş. 

Gezegenler de ilgimi çeken bir diğer alan aslında. Gezegenlere dair bilgileri de mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. Bu nedenle konu hakkında ilgimi çeken bilgi, Uranüs’te mevsimlerin 42 yıl sürüyor olduğuna dair bilgi oldu. Bilindiği gibi Dünya’nın eksen eğikliği, mevsimleri yaratıyor. Ama 98 derecelik eksen eğikliğiyle yana yatık bir gezegen olan Uranüs’te yaz ve kış olmak üzere yalnızca iki mevsim bulunuyor. Her mevsim de 42 yıl sürüyor. 

Yaşadığımız gezen o kadar büyük ve ilginç ki, biz insanlar o gezegenin küçücük üyeleriyiz. Ama küçük haliyle nice bilimsel, sanatsal çalışmalar ortaya koyan insanlar, dünyadan gelip geçen diğer tüm insanlar için oldukça büyük bir görevi üstleniyor. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat