MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İNŞAATTA MALİYET TARTIŞMASI
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
2 Eylül 2021 Perşembe

İNŞAATTA MALİYET TARTIŞMASI

Başta çimento olmak üzere inşaat maliyetlerindeki artışlardan şikayetçi olan müteahhitlerin inşaatları durdurma kararından sonra sektörde maliyet tartışmaları alevlendi.

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre; inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı haziran ayında bir önceki aya göre, yüzde 2,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,48 yükseldi.

Bir önceki aya göre malzeme endeksindeki artış yüzde 4,23. Yıllık olarak ise yüzde 53,70. İşçilik endeksinde de yüzde 19,88’lik bir yükselme var.

Haziran ayında bina inşaatı maliyet endeksi de bir önceki aya göre yüzde 2,85, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 42,49 arttı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu’na göre ise çimento fiyatlarındaki artış son bir yıl içinde yüzde 200’ü geçmiş durumda. 

Tellioğlu, “6 milyon konut kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapması kabul edilemez, 250 alt sektöre de ciddi zarar vermektedir” diyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Suat Çalbıyık ise, Çimento sektörü maliyet bileşenlerinin yüzde 55-65 kadarı yakıt ve elektrik maliyetlerinden oluştuğunu belirterek, bu kalemlerdeki fiyat artışlarının yüzde 200’leri aştığını belirtiyor. Buna rağmen dünya geneline göre en düşük fiyatlı çimento satışını yaptıklarını ileri sürüyor.

İnşaat maliyet artış oranları üzerinden yapılan tartışmalar devam ederken, müteahhitler tarafından fahiş fiyatla satıldığı iddia edilen çimentonun toplam inşaat maliyetleri içindeki payı ile ilgili de görüş birliği söz konusu değil.

Çimento üreticilerine göre çimentonun birinci sınıf bir yapının tüm maliyeti içerisindeki payı yüzde 2,7 ile yüzde 3,2 arasında değişiyor.

İnşaat müteahhitlerine göre ise bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Müteahhitlere göre; İnşaatta ortalama çimentonun maliyeti inşaatın niteliğine göre yüzde 7 ila 12 arasında değişiyor.

Bunun gerekçesi de şöyle açıklanıyor:

Çimento sadece binanın betonunda kullanılmıyor, bugün çimento dediğimiz ürün kaldırım taşlarından, beton yollara, duvar örmelere, ytonglarda inşaat sektöründe betonarme yapımında birçok yerinde kullanılıyor. Dolayısıyla toplam maliyetleri yükselten bir malzeme.

Bu arada tartışmalar çimento fiyatları üzerinden devam ediyor. Ancak inşaat maliyetlerini etkileyen sadece çimento değil elbette. Demir başta olmak üzere temel inşaat malzemelerindeki artış da gündemde.

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığında yapılan sektörel değerlendirme toplantısında alınan karar gereği demir üreticileri fiyatlarda indirime gittiler ve demirdeki maliyet artışları kısmen de olsa kontrol altına alındı.

Aynı toplantıda tıpkı demirciler gibi çimentoculardan da indirim yapmaları istenmiş. Ancak bu talep karşılanmadığı gibi çimentoya yeni zamlar da yapılmış.

Netice itibariyle inşaattaki maliyet artışları sektör temsilcileri kadar konut almak isteyen vatandaşları da olumsuz etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat