MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İNSANLIK ROBOTLARA YENİK DÜŞER Mİ?
Burcu ŞEN
YAZARLAR
26 Eylül 2019 Perşembe

İNSANLIK ROBOTLARA YENİK DÜŞER Mİ?

Teknoloji her gün, her saat, hatta her dakika durmaksızın ilerlemeye devam ediyor. Örneğin şu anda akıllı cep telefonlarından bu köşeyi okuyan takipçilerimizin ellerindeki telefonlar oldukça iyi bir teknolojiye sahipler.

Bundan 100 yıl öncesine gidip bir adamı çevirip “İleride cebine sığabilecek kadar küçük ve hayatının her alanındaki işleri yapabileceğin, dünyanın öbür ucundaki olup biteni saniyesinde aktaracak ve en uzaktaki yakınınla 10 saniye içerisinde konuşabileceğin bir cihaz üretilecek” desek büyük ihtimalle bizi tımarhaneye atarlardı. Fakat günümüzün en normal durumlarından biri akıllı cep telefonları olarak dikkat çekiyor.

Ben de Ankara’da uygulamaya koyulan bir sistem üzerinden ütopik bir durumu tartışmak istedim sizinle bu hafta. Ankara’da yaşayanlar bilir, bilmeyenler için kısaca değineyim, Başkent’te otobüslerde artık tamamen kartlı sisteme geçildi. Muavinler ortadan kalktı. Ben de böyle bir olaydan hareketle sizlerle yapay zeka ve robotlar hakkında konuşmak istiyorum. 

Köşe yazılarımı takip edenler anımsayacaktır, daha önce “Teknolojinin Tehdit Ettiği Meslek Grupları” ile buna yakın bir konuya değinmiştim. Şimdi ise size, “Robotlar gelecekte dünyayı ele geçirebilirler mi?” diye soruyorum. 

Dünyada Einstein’dan sonra en büyük fizikçi olarak bilinen Stephan Hawking’in yaptığı çalışmalar herkes tarafından çok ilgi görmüştür. Çalışmaları, yazdığı tezler ve söylediği tarafsız görüşleri Hawking’i dünyanın en ünlü bilim insanı yapmıştır. Hawking, Zeitgeist 2015 konferansında yaptığı demeçlerde yapay zeka konusuna da yer vermiştir. Merak edilen o meşhur soruyu da cevaplamıştır. Hawking’e göre yapay zeka bu hızla gelişmeye devam ederse bundan 100 yıl sonra dünyayı ele geçirebilir çünkü Hawking bugün dünya üzerindeki en zeki varlığın neler yaptığını gözlemlemiştir. 

Yapay zekanın yapabileceklerinden Hawking dışında SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates de korkuyor. Hatta Elon Musk bizim bir Matrix versiyonunda yaşadığımızı düşünüyor. 

Musk, “Bizim için en güçlü argümanın herhangi bir simülasyonda olduğunu düşünüyorum“ dedi. 

Musk, Daha sonrasında “40 yıl önce Pong vardı. İki dikdörtgen ve bir nokta. İşte olduğumuz yer burası. 40 yıl sonra yani şu an, milyonlarca insanın aynı anda oynadığı fotogerçekçi 3D simülasyonlar var ve her yıl daha da iyiye gidiyor ve yakında sanal gerçekliğimiz olacak, artırılmış gerçekliğe sahip olacağız. Eğer böyle gelişmeye devam ederse, o zaman oyunlar gerçeklikten ayırt edilemez olacak, kesinlikle ayırt edilemez.” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Bu işin sinir bozucu yanı, Musk’a göre, şu anda hesaplanan büyüme oranını alıp binlerce yıl öncesine göre tahmin edersek, gerçek yaşama yakın video oyunları yaratma gücüne sahip olmamız kaçınılmaz. Ona göre bir şeyin gerçek olup olmadığını hiçbir şekilde ayırt edemez duruma geleceğiz. Çılgınca değil mi? Ama bunu söyleyen dünyanın önde gelen inovatif beyinlerinden Elon Musk...

28 Ocak 2015’te Reddit tarafından düzenlenen ‘Ask me Anything’ oturumuna katılan kullanıcılardan biri Bill Gates’e şu soruyu yöneltti: ”Süper zekalı makineler sizce insanoğlunun varlığını tehdit ediyor mu, ediyorsa ne kadar ediyor ve internet etkinliğinin tümüyle şifrelenmesi bizi bu tehlikeden korur mu?” Gates soruyu açık yüreklikle “Süper zeka konusunda endişelenenler kampındayım.” diye cevaplayarak yapay zekanın gelişiminden korktuğunu itiraf etti. Gates sözlerine şöyle devam etti: 

“Önce makineler bizim için çok fazla iş yapacak ve süper zeki olmayacaklar. Bunu iyi yönetirsek olumlu gelişmeler olur. Bundan onlarca yıl sonra yapay zeka o kadar gelişecek ki endişelenmemek elde değil. Bu yüzden Elon Musk ve onun gibi düşünenlere katılıyorum ve bazı insanların neden endişelenmediğini anlamıyorum.” 

Etrafımıza bakıp düşününce size söyledikleri doğru geliyor mu? Özellikle robot Sophia’yı izleyince… Sophia, Hanson Robotics tarafından geliştirilmiştir. Bugüne kadar görüp görebileceğiniz robotların içerisinde insana en çok benzeyenidir. İçerisindeki yapay zeka sayesinde insanlarla şakalaşıyor, sorularına mantıklı cevaplar veriyor ve bunları yaparken de 3000’e yakın insan mimiğini taklit ediyor. 

Yapay zeka bugün bu kadar gelişmişken bunu düşünmek ve tahmin etmek sizce de kaçınılmaz değil mi?

Robotların bizim mesleğimizi elimizden alacağı da konuşuluyor.  En büyük ve ünlü basın ajansı Associated Press’in 2014 yılından bu yana yapay zekaları kullandığı düşünülürse robotların gazeteci olmaları hiç de şaşılacak bir durum değil… 

Biraz korkutucu geliyor tüm bunlar değil mi? Açıkçası robotların dünyayı ele geçireceğine ben ihtimal vermiyorum. 

Bunlar bilim kurgu senaryoları olarak kalacak bence. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi lütfen sitemizdeki yorum bölümüne yazın.

Robotlar dünyamızı ele geçirmezse (!) haftaya tekrar görüşelim sevgili okurlar. Hepinize iyi haftalar dilerim. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat