MENÜ
Ankara 13°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İŞ KAZALARINDA ÖLENLERİN  SAYISI HER YIL ARTIYOR
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
6 Mayıs 2019 Pazartesi

İŞ KAZALARINDA ÖLENLERİN SAYISI HER YIL ARTIYOR

İş Sağlığı ve Güvenliği denildiğinde akla, iş yerindeki fiziki çevre şartları, çalışma ortamı gibi sebepler nedeniyle, işçilerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarının ve mesleki sorunlarının en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılması için analiz ve çalışmalar yapılmasını gelir.
İş sağlığı ve güvenliğindeki amaç, bir kişinin işe başlamadan önceki sağlık durumu nasılsa, yaptığı iş bittikten sonra da sağlığının aynı şekilde kalması, yani ‘sağlığının korunması’ durumudur. Bunun için de hem işi yapanın hem iş verenin bilinçli olması ve en önemlisi de iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli yasal düzenlemelerin olması şarttır.


Ülkemizde her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek gerçekleştirilen “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” da tam bu konuya dikkati çekiyor aslında. Bu hafta kapsamında iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık yaratılıyor ve bunun öneminden söz ediliyor. Ben de bu hafta kapsamında küçük bir araştırma yaparak, ülkemizde sıkça dile getirilen ve üzerinde oldukça tartışılan iş kazaları ve meslek hastalıklarının boyutunu ortaya koymak istedim.


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odasının ortaya koyduğu rapora göre, 2012 ve 2016 yıllarında meydana gelen iş kazalarının sayılarında ve sürekliliğinde bir artış gözlemleniyor. Raporda, 2012 yılında iş kazası sayısı 74 bin 871; 2013 yılında 191 bin 389, 2014 yılında 221 bin 366, 2015 yılında 241 bin 547 ve 2016 yılında 286 bin 68 olarak belirlenmiş.
Raporda iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm sayıları ise şu şekilde ortaya konulmuş; “2012’de 745 ölüm olayı yaşanmış, 2013 yılında iş kazası sonucu 24’ü kadın, 1.336’sı erkek olmak üzere bin 360, 2014 yılında 37’si kadın, bin 589’u erkek olmak üzere bin 626, 2015 yılında 33’ü kadın, bin 219’u erkek olmak üzere bin 252, 2016 yılında da 36’sı kadın, bin 369’u erkek olmak üzere bin 405 emekçi yaşamını kaybetmiştir.”


Burada rakamlar ‘kısaca’ ortaya konulsa da, bu sayıların hepsi belki de yaşanması gereken/ yaşanacak olan uzun bir hayatın ‘kısaca’ son bulması anlamına geliyor. Her yıl binlerce kişi, iş kazaları ve ya yaptığı iş nedeniyle ya da yakalandığı meslek hastalığı sebebiyle sevdiklerine veda ediyor. Hayatını kaybedenlerin ardında da bir çocuk, eş, sevgili, anne, baba kalıyor… Her yıl madende, inşaatta, sanayide, onlarca yerde binlerce emekçi iş kazalarında hayatını kaybediyor.
İşte! Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği konusunda atılacak adımlar her zaman önem taşıyor. Atılması gereken en önemli adımsa bana göre, her yıl artan yukarıda ortaya koyduğum sayıların azalması…Çünkü, hiçbir çocuk, anne, baba, eş, sevdiği insanın bir iş kazasıyla veya yakalandığı meslek hastalığıyla yitip gitmesine dayanamaz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat