MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Şahap YILMAZ
YAZARLAR
4 Ocak 2018 Perşembe

İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?

İş planı, girişimcinin mevcut veya kurmayı düşündüğü iş ve işletmesi ile ilgili düşüncelerinin, hedeflerinin, sürdürülebilir bir başarı için yapılması gerekenlerin yer aldığı stratejik bir dokümandır. İş planı; sadece girişimciye değil, işletmeye kredi verenler gibi doğrudan veya dolaylı olarak ilgili kişi ya da kurum ve kuruluşlara iş tasarısı hakkında bilgi verir.


İş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimci, sermaye ihtiyacından dolayı borç ya da kredi başvurusu yapma, ortak olabilecek kişilere iş modeli tanıtma, teşvik ve destek programlarına başvurma gibi çeşitli nedenlerden dolayı iş planı hazırlar.
İş planı sadece işletmenin kuruluşunda hazırlanan bir plandan öte işletmenin geçmişini, gelecek için vizyonunu ve bu vizyondaki hedeflerine varmak için uygulayacağı planları anlatan çok önemli bir stratejik planlama aracı ve yol haritasıdır.


İş planı, işletmenin amaçlarını ve hedeflerini tutarlı bir biçimde gerçekleştirmesi için kullanılacak en etkili araçtır.
İş planı, bir işletmeyi kâğıt üstünde faaliyete geçirmek olarak da ifade edilebilir.
Girişimcilerin yönlendirilmesi ve yönetimi açısından çok önemli bir süreçtir.
Bir iş planı; amaçları, tahminleri ve finansal öngörüleri ortaya koyar.
İş planı; nerede bulunulduğu, nereye gidildiği ve hedeflere ulaşılmak için neler yapılması gerektiğini belirtir.


İyi hazırlanmış bir iş planı, başarılı bir işletme kurma kararlılığını gösterir. Bankaları, tedarikçileri ve diğer üçüncü şahısları ikna etmede kullanılabilir.


İş planı süreci, bir girişimin bütün yönlerinin analiz edilmesine ve ortaya çıkabilecek belirsizliklerle baş edilmesine olanak verecek etkili bir stratejinin geliştirilmesine yardımcı olur. Böylece bir iş planı sayesinde girişimciler, bir projenin başarısızlıkla sonuçlanmasını önleyebilirler.
İş planlarının yeni kurulacak işletmeler ve mevcut işletmeler için çeşitli faydaları vardır.
İş planlarının en önemli faydası, mevcut veya kurulacak işletmenin hedeflerinin belirlenmesi ve bunların yazılı hâle getirilmesini sağlamasıdır.


İş planı, yeni kurulacak bir işletmenin üretmeyi düşündüğü ürün ile ilgili piyasa ve talep özelliklerini, işletmenin ihtiyaç duyduğu sermayeyi, beklenen getiriyi, kârlılık düzeyini; finansman, üretim, satış-pazarlama, yönetim ve organizasyon stratejilerini, olası riskleri belirleyen önemli bir belgedir.


İş planının belli başlı yararlarından bazıları şunlardır:
• İş planı, işletmenin zayıf ve güçlü yanlarını, yeni ya da olası problem alanlarını saptayarak performansını iyileştirebilir.


• İş planı; işletmenin çeşitli bölüm veya birimlerine ait planlama işlemlerini koordine ederek bunların tutarlılığını sağlar.
• İş planı, yönetime ve personele, işletmenin performansına ve önceliklerine ilişkin beklentileri iletir.
• İş planı, işletmenin tamamının, birimlerinin ya da yöneticilerinin performansını ölçmek için sağlam ölçüler oluşturur.


• İş planında yer alan ekonomik, finansal ve rekabet yapısına ilişkin analizler girişimcinin yaptığı varsayımların dikkatli bir biçimde gözden geçirilmesine yardımcı olur.
• İş planlarında amaçlar ve hedefler nicel biçimde ifade edilir ve böylece fiilî sonuçların öngörülerle karşılaştırılması kolaylaşır.


• İş planı, fon sağlayıcılara ve yatırımcılara pazar potansiyeli hakkında bilgiler verir ve pazar payının nasıl korunacağını planlar. Ayrıca finansal değerlendirme konusunda gerekli bilgileri verir.
• İş planı, elde edilen başarıların ve kârların ölçülmesine yardımcı olacak belirli hedefleri ve parametreleri sağlar.
• İş planı, geliştirme süreci ile işletmenin yöneticilerini eğitmek ve motive etmekte de kullanılabilir.
• İş planı, şeffaflığın ve işletmeye olan güvenin artmasına neden olduğu gibi daha uygun şartlarla kredi alınmasına da yardımcı olur.

Hoşça kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Erdoğan ÖZEN
 19 Mart 2018 Pazartesi 18:08
Sayın Başkanım; Yazılarınız kısa,öz ve anlaşılır bir tarzla yazıldığından herkes için yararlı olmaktadır.Başarılarınızın devamını dilerim.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat