MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İYİ KOMŞU DA İNSANI MAL SAHİBİ YAPAR...
Serkan KUMDAKÇI
YAZARLAR
30 Ağustos 2017 Çarşamba

İYİ KOMŞU DA İNSANI MAL SAHİBİ YAPAR...

Yazın gelmesi ile birlikte yabancı turistlerin ve yurtdışında yaşayan gurbetçilerin tatil ya da memleket ziyaretleri için ülkemize gelmesi çok alışılageldik bir durumdur. Hele ki çocukluğumuzda Türkiye’de birkaç araç markası varken gurbetçilerin ve yabancıların  değişik araçlarla ülkemize gelmesi ne kadar hoşumuza giderdi hatırlarsınız.
Aslında işin birde ekonomik yönü var. Gurbetçi vatandaşlarımızın çalıştıkları ülkelerde kazandıkları paraları ülkemize mevduat olarak getirmesi, gurbetçileri ile birlikte yabancı ülke vatandaşlarının, yatımlar yapması, alışveriş ve tatil harcamaları yapması bu paraları ülke ekonomisinde dolaşıma sokuyor. 
Döviz Girdisi...
Aslında ülkeye döviz girdisinin sağlanmasının en verimli ve hacimli kısmı, yabancı ülke vatandaşlarının ya da gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemizde gayrimenkul yatırımları yapması yoluyla gerçekleşiyor.
Tamda bu aşamada hepimizin de gözlemlediği gibi sadece gurbetçi vatandaşlarımızın değil, yabancı ülke vatandaşlarının da son yıllarda ülkemizde taşınmaz edinimine ilişkin ilgileri artarak devam etmekte. Yalnızca biz değil, çok sayıda ülke, bu tür taşınmaz alımlarını “oturma izni + bir kaç yıl sonra vatandaşlık verilmesi” veya “doğrudan vatandaşlık verilmesi”  avantajlarını da ekleyerek teşvik etmektedir. Bu konuda ülkeler arasında artan rekabetten ülkemizin kazançlı çıkabilmesi için, alıcılara bazı teşvik edici ve kolaylaştırıcı avantajların sağlanması gerekmekteydi. Bunların başında da, vergi istisnası gelmektedir. Ayrıca, bu tür taşınmaz satışları son zamanlarda ülkelere doğrudan döviz girişi sağlayan en önemli unsurlardan birisi haline gelmiş olup, bundan ülke olarak bizim de yararlanmamızı zorunlu hale getirmiştir.
Yasal Düzenleme Nasıl?
Yapılan yasal düzenleme ile Türkiye’ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye’de olmayan iş yeri ya da Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlar, satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları iş yeri ve konutta KDV ödemeyecek.
Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’den konut ya da işyeri almaları durumunda KDV ödemeyecekler. Ancak, resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamayacak.

1 Yıl Satılmayacak!
Düzenlemede yer alan şartları taşımadığı halde, yaptıkları satışlarda istisna uygulayanlar ile istisna hükmünden yararlananlar, zamanında alınmayan vergi, vergi cezası ve gecikme faizinden müteselsilen sorumlu olacak. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye’de konut veya işyeri satın alanlar bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak; bu konut ve işyerlerini bir yıl içerisinde satması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek
Tabii hal böyle olunca, kendi ülke vatandaşlarımıza tanınmayan vergisel avantajın, yurtdışındaki gurbetçilere ve yabancı ülke vatandaşlarına sağlanması biraz canımızı sıkıyor olabilir ancak, ülke açısından döviz cinsinden paranın ekonomiye sıcak para olarak girmesinin ekonomiye verdiği rahatlığı biz, enflasyondaki rahatlama, faizlerde düşüş ve genel ekonomik göstergelerde iyileşme  olarak başka alanlarda hissediyoruz.
Bizim güzel bir atasözümüz geldi aklıma “Kötü Komşu İnsanı Mal Sahibi Eder’’... Ama sadece kötü komşu değil iyi komşu da insanı mal sahibi yapabiliyormuş demek ki...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat