MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İYİ PARTİ'NİN TRENDİ
Can Berk KANAT
YAZARLAR
26 Şubat 2018 Pazartesi

İYİ PARTİ'NİN TRENDİ

Tam 4 ay önce kurulan İYİ Parti, bugün kurulduğu an ki enerjisini yakalayabiliyor mu? Teşkilatları MHP’den ne derece ayrışıyor? Yurt dışında gizli ödeneklerle besleniyor mu? Genç isimlerin partide idaresi ne kadar ortaya konuyor? Medyadaki 19,5% - 20% civarındaki oy oranı gerçekleri yansıtıyor mu? Tüm bu soruların yanıtlarına bu haftaki köşemizde vermeye çalışacağız.
Parti kuruluşundan bugüne il teşkilatlarının açılışlarına nefes almadan devam ediyor. Çok seri bir şekilde teşkilatlanmaya devam eden parti, hız kesmeden de üyelik başvurularını kabul ediyor. Her türlü seçim olasılığını değerlendirerek kongrelerini bir an evvel tamamlama gayreti içerisine giriyor.


Milliyetçi Hareket Partisi’nden kopuş bu partinin bel kemiğini oluşturan kadrolar açısından hayli sancılı bir süreç olmuştu. Olağanüstü kongre çıkmazları ve referandumdaki “havet” sonucu parti kurucularının deyimiyle onları yeni bir oluşumun içine itmişti. Ancak İYİ Parti kesinlike MHP’den kopup gelen ülkücülerin devamı niteliğinde olmayacak, teşkilat yapılanması adeta bir mozaiği andıracaktı. Hedeflerinden birini geçen dört aylık süreçte pek çok kesimden siyasetçiyi dahil ederek vitrindeki aday kitlesinde bu mozaiği yakaladıklarını söyleyebiliriz.

Partinin mahalli teşkilatları için ise genel merkezdeki GİK* ve Başkanlık Divanındaki mozağin yani eklektik** yapının oluşumu genel merkez teşkilatlanmasına göre nispeten zaman alacaktır. Parti teşkilatları, genç isimleri ve daha önce hiç siyasi bir hareketin içinde yer almamış kişileri yönetimine katmış, böylelikle kimlik siyaseti ve ideoloji partisi olmaktan ötede bir çizgi arayışına başvurmuştur.


Partinin kuruluşundan bu yana hızlı bir yükseliş trendi seyretmesi, belirli kitlelerce yurtdışından maddi bakımdan destekli bir proje, bir senaryo olarak değerlendiriliyor. Şahsen, bu partinin dışarıdan güçlü bir şekilde maddi yardım aldığını, gizli örgütlerce fonlandığını düşünmüyorum. Reklam harcamalarından teşkilat binalarına kadar şimdilik tüm harcamaları imece usulü ilerliyor, şayet yurtdışı destekli güçlü bir finans kaynakları olsaydı sanırsam teşkilat yerleşkelerinde, açılış mitinglerinde bunun tesirini millet hissedebilirdi.


25 Ekim’den hemen sonra parti geniş çaplı bir anket çalışması yürütmemişti. Diğer siyasi partilerin ve anket şirketlerinin açıkladığı ilk sonuçlara göre parti pusulada yaklaşık 19,5% - 20% oy oranına tekabül ediyordu. Geçen dört aylık süre içerisinde bu oy oranın ne kadar azalıp arttığını kestirmek kolay değil. Diğer siyasi partilerde, örneğin CHP’de taşların yerinden oynamaması İYİ Parti açısından bir avantaj mı? Böylelikle oy oranını sabit mi tutuyor? MHP’nin olağan kurultayında taşlar yerinden oynayacak mı? HDP’nin baraj altı kalması söz konusu mu? Nihai seçim ittifakları sonuçları ne derece değiştirir bilinmez ama tüm soruların cevabını tam bir sene sonra Mart’taki yerel seçimlerin ışığında kısmen yanıtlamış olacağız ve yüzde 20’lik oy oranındaki değişimi az çok yorumlayabilecek duruma erişeceğiz.

*GİK: Genel İdare Kurulu
**Eklektik: Parti içersinden DSP, DYP, CHP, ANAP, MHP vs. kadrolarından ve çeşitli kamu kurumlarından gelen üst düzey bürokratları barındırıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat