MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KENDİMİZİ EVE KAPATMAYALIM
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
22 Aralık 2018 Cumartesi

KENDİMİZİ EVE KAPATMAYALIM

Montlar, kazaklar derken atkı, şapka giymeye uygun günler geldi. Havaların soğumasıyla “hava çok soğuk”, “evde oturalım” ve “kalın giyinelim” cümlelerini daha fazla duyar olduk. Bazılarımız için bu havalar sevindirici olsa da çoğumuz soğuktan nefret ediyor. Hatta soğuk havanın ruhsal anlamda kötü hissettirdiğini söyleyenlerimizde oldukça fazla. Soğuk havalarda eve kapanıp sıcak bir kahve eşliğinde oturmak huzur verici gibi gözükse de soğuk havaların aslında bilmediğimiz birçok faydası var. Şikayetçi olduğumuz soğuk havalar bilimsel verilere göre sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazlarından bir tanesi. 

Ben de bu yazımda sizlere soğuk havanın güzelliklerini ve faydalarını anlatmak istedim. Bu faydalara değinmek gerekirse; kışın soğuk havada alınan temiz oksijen yaza oranla yüzde 30 daha fazla. Kanımıza daha fazla oksijen girince doğal olarak zihinsel aktivitemiz de artıyor. 
Çoğumuz soğuk havayı ruhsal çöküş olarak görse de bilim adamları, aşırıya kaçmadan soğuk havaya çıkmanın ‘mutluluk hormonu’ yani serotonini de artırdığı görüşünde. Bu havaların cildimize zarar verdiğini düşünüyorsak şayet bu da yanlış bir düşünce. Uzmanlara göre soğuk hava insan cildine de iyi geliyor; yüzdeki gözenekleri sıkılaştırıyor, şişkinliği azaltıyor. Tabii cilde iyi geliyor diye saatlerce soğukta durmamak da lazım. Her şey dozunda güzel. 

Rus uzmanlara göre, soğuk havanın “estetik” faydası da var. Birçok mikrop ve virüs, eksi 10-15 derece civarında üremiyor. Grip ayazda yaşama şansı bulamıyor. Termometre sıfıra doğru yükseldikçe ise grip riski artıyor. 
Vücut kendini ısıtmak için ekstra enerji harcadığından dolayı soğukta duran kişiler daha çok yağ yakıyor. 

Soğuk hava zayıflamakta da önemli bir role sahip. Bu havalarda metabolizmanın çalışma hızı artıyor, bu da zayıflamaya yardım ediyor. 
Vücuttaki yağın ve kötü kolesterolün yakılması da soğukta daha hızlı oluyor. 
Uzmanlar soğuğun baş ağrısını gidermede de etkili olduğu görüşünde. Bunun için başınızda ağrı olduğunda bir poşete buz doldurun ve ince bir beze sarılı biçimde ağrıyan bölge üzerinde uygulayın. Soğuk, hassas olan sinirleri uyuşturarak ağrıyı azaltacaktır. Diş ağrılarınız olduğunda da yanağınıza koyacağınız buz torbası ağrıyı dindirecektir.

Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olup yakınanlar içinde, içinde bulunduğumuz soğuk havalar faydalı. Dökülen saçlarımızın yeniden çıkmasına yardımcı olabilmek amacıyla başınıza yaklaşık sıfır derecede hazırlanmış buz torbası ya da özel hazırlanmış bir kasket yerleştirebilirsiniz. Uzmanlar, soğuğun da etkisiyle saç derisinde bulunan kan damarlarının büzüldüğünü ve saç köklerinin canlandığını anlatıyor.

Kuzey bölgelerde  –110 derecede olan soğuk odalar kullanılarak hastalar 1 ya da 2.5 dakika içeride bırakılıyor. Bu yöntem kalp hastalıkları ve soğuk alerjisi olanlar hariç herkese uygulanabiliyor. 
Kısaca soğuk havaların da ayrı bir güzelliği ve faydası var. Bu yüzden abartmamak şartıyla soğuğun tadını çıkaralım, kendimizi hemen eve kapatmayalım.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat