MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KENDİMİZİ NASIL GÜVENDE HİSSEDECEĞİZ?
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
3 Haziran 2019 Pazartesi

KENDİMİZİ NASIL GÜVENDE HİSSEDECEĞİZ?

“İnsan kendini nasıl güvende hisseder?”, “Neden kendimi güvende hissedemiyorum?” “Neden hep bir stres, kaygı ve yeri geldiğinde korku içindeyim?” 
Bu soruları, özellikle şu günlerde daha çok sormaya başladım kendime. Bana bu soruları sorduran da, geleceğe dair yaşadığım belirsizlikten kaynaklı kaygı ve yaşadığım toplumda insanların günden güne ‘insanlıktan’ çıkıyor oluşu…

Her sabah gözümü açtığımda “Bu kadar da olmaz” diyebileceğim bir ülke gündemiyle karşılaşıyorum. Kocası, eski eşi, sevgilisi, kardeşi, babası vs. tarafından şiddete maruz kalan ve acımasızca katledilen kadınlar, istismara uğrayarak korkunç bir şekilde öldürülen küçücük bebekler, yine acımasızca eziyete uğrayan kedi, köpek ve onlarca hayvan…

Sadece bu da değil; yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle kendisini yakan genç bir adam, yıllarca emek veren, çalışıp çabalayan ama bir türlü atanamayan, bu nedenle bunalıma giren ve intihar eden genç bir öğretmen, emekli maaşıyla geçinemeyip ev kirasını, faturasını, çocuklarının masraflarını karşılamak için simit satan bir baba, eğitimini aldığı alanda iş bulamayan, bulsa da emeğinin karşılığını alamayan ve sürekli sömürülen genç kadınlar, erkekler…Bunların hepsi içinde bulunduğumuz ülkenin ve bu çağın bir gerçeği…Bu gerçekleri gören, yaşayan bizler de, her sabah yeni güne gözümüzü açtığımızda bu gerçeklerle karşılaşıyor ve maalesef “Bu kadar da olmaz” dediğimiz ne varsa, hepsini birbir yaşıyor veya bu gerçeklere tanık oluyoruz.

Toplum olarak yaşadığımız tüm bu gerçekler de, geleceğe dair güvenimizi sarsıyor, gelecek kaygımızı artırıyor ve önlenemez bir stresin içinde debelenip durmamıza neden oluyor. 
Oysa, hepimizin geleceğe güvenle bakabilme umudunu taşıyor olması gerekmez mi? Toplum olarak, kendi değerlerini her daim bilen ve her alanda sayısız başarılara imza atan bu ülkenin insanlarının, yani bizlerin, üzerimize çöken bu kaygı bulutunu yok etmeye ihtiyacı var. Yaşadığımız gelecek kaygısından, geleceğe olan güvensizlikten kurtulmaya ve bizi insanlıktan uzaklaştıran ne varsa, bunu ortadan kaldırmaya ihtiyacımız var. Çünkü herkes, güven duyabildiği bir ülkede, bir toplumda, bir ailede geleceğe umutla bakabilir. Huzurumuzun olmadığı bir ortamda kendimizi güvende hissedemeyiz. 

Halbuki bizlerlerin tarihinde, kadını ve erkeğiyle, genci ve yaşlısıyla bilim, sanat, spor alanında sayısız başarılara imza atan bir toplumun olarak bugün “Dünyanın en mutlu ülkeleri” sıralamasında en üstte olmamız gerekiyor. Ama maalesef daha birkaç ay önce Birleşmiş Milletler’in (BM) bağımsız uzmanları tarafından gerçekleştirilen ‘Dünya Mutluluk Raporu’nda ilk 10’a bile giremediğimiz gerçeğiyle yüzleşiyoruz. 

Bizim, “Dünyanın en mutlu ülkeleri” sıralamasında ilk 10’da yer alan Avustralya, Kanada, Yeni Zellanda, İsveç, İsviçre, Hollanda, İzlanda, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerin arasına giremememizin nedeni, az önce bahsettiğim ve bizi günden güne yıpratan gerçeklerle yüzleşiyor olmamız ve her gün yüzleştiğimiz bu gerçeklere etkili bir “dur!” diyemeyişimiz. 
Farklı kültürleri ve birbirinden farkı doğal güzellikleri bünyesinde barındıran, kendi alanında önemli başarılara imza atan; çok sayıda donanımlı, vasıflı ve dinamik gençlere sahip olan bir ülke olarak, dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde ilk 10’a giremememizin nedeni, tüm bu değerlere sahip çıkmıyor oluşumuz. 

Bu nedenle üzerimize düşen en önemli şeyin, huzurlu hissetmemizi sağlayacak ve bizi gelecek kaygısından bir nebze de olsa uzaklaştıracak olanın çalışan, üreten, kendi değerlerinin farkında olan, okuyan, araştıran ve sorgulayan insanlarla bir arada olmaya çalışmaktan geçtiğini düşünüyorum. Çünkü toplumu saran ve bizleri insan olmaktan utandıran her türlü olayı, ancak böyle insanlarla bir arada olarak atlatabileceğimizi düşünüyorum. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat