MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KİM NEDEN  RAHATSIZ?
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
7 Mart 2017 Salı

KİM NEDEN RAHATSIZ?

Bu olayların hiçbirinin karargâhın rahatsızlığı ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Benim düşüncem biraz daha farklı ve bunu anlatmadan önce yayınlanan yedi soru yedi cevap yazısını içeriğini ve atılan başlığı analiz etmek istiyorum.
Yazının giriş bölümünde yer alan “Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, TSK’yı yıprattığı düşünülen 7 konu ve buna Karargâhın bakışı özetle şöyle:” ifadesinden soru ve açıklamaların birilerince hazırlandıktan sonra yayınlanmak üzere Hande Fırat’a teslim edilmiş olduğu kanaatini edindim. Şöyle de olabilir tabi. Bazı makamlar soruları size verir sordurur sonra da önceden hazırladığı cevapları verir. Mizanpaj ve başlık kısmı ise size kalır.
Yazının içinde başlık hariç 3 defa “rahatsız” kelimesi kullanılıyor. Biri Cumhurbaşkanı ile yapılan seyahatlerle ilgili eleştiriler için kullanılmış. Diğer ikisi ise darbeci Dişli ile beraber villa aldı haberi için kullanılmış. Dolayısıyla başlığın cevapların içeriğini yansıtmak bağlamında “Karargâh Rahatsız” şeklinde olması bize göre yazım ve habercilik açısından gayet normal. Ama çağrıştırdığı falsolu.
İçerik açısından baktığımızda ise birinci madde hariç diğer altı madde Sn. Akar’ın AKP muhaliflerinin eleştirilerinden rahatsızlığını ortaya koyuyor. Bunu anlamak için soru konularının sadece başlıklarına bakmak yeterli.
Silahlı Kuvvetler’de başörtüsü kararı, Akit’e başsağlığı telefonu açılması, Cumhurbaşkanı ile yapılan ziyaretler, ‘ABD’li generalin ayağına gitti’, ‘Çuvalcı Komutanı’nın madalya takması, Kardak’a gezi kararlılık mesajı, Darbeci Dişli ile ortak villa iddiası.
Görülüyor ki son altı madde dolgu maddesi ama esas söylenmek istenen başörtüsü yasağının kaldırılmasından Gn. Kurmayın dahli olmadığının kamuoyuna ve TSK’ya duyurulması. Nitekim kıyametin kopması da bu amacın kör göze parmak sokmak gibi ortada olması.
İşte benim anlamadığım nokta da burası. Bu soru cevap oyununu kim hazırladı? Hande Fırat bu konuda bir açıklama yapmadı. Ama ‘Sn. Akar’a başörtüsü yasağının konulmasını size danıştılar mı diye sorayım ve sansasyonel bir haber yapayım’ diye düşündüğünü sanmıyorum.
Bunda başka bir iş var. Biliyoruz ki asker içinde mırıldananlar oldu. Ama sadece mırıldanma. Zira bu işin referandumla alakalı olarak gündeme getirildiğini biliyorlar ve içinde bulunulan durum itibarıyla bu meseleyi çok da önemsemiyorlar. 
CHP’lilerin çoğu kızıyor olsa bile sadece kendi aralarında konuşuyorlar. AKP istifade edemesin diye üzerine yorum bile yapmıyorlar. Peki öyleyse neden böyle bir haber ortaya atıldı? Bu haberi Sn. Akar mı yoksa başka birileri mi hazırladı? Ya da kim yönlendirdi?
Sonuçlardan cevabı bulmaya çalışalım. Sedat Ergin genel yayın yönetmenliğinden alınmak isteniyordu oldu. Bir diğeri, Hande Fırat 15 Temmuz’daki duruşu ve FETÖ’nün başarısızlığındaki inkâr edilemeyecek katkıları sebebiyle her kesimden takdir topladı. Bu sebeple yorumları AKP’liler tarafından da dikkate alınmaya başladı. Bu sebeple itibarsızlaştırılması gerekiyordu ve haber ona yaptırıldı. Başarıldı sayılır. Bir başka iddia ve sonuç, TSK’da başörtüsü yasağının kaldırılması toplumda hedeflendiği kadar karşılığını bulamamış ve istenilen derecede konuşulmamıştı. Bu sağlandı.
Ancak kanaatimce bunların doğruluğu esas hedefleneni gözden kaçırmamıza sebep olmamalı.
Esas hedef Ergenekon - Balyoz gibi kumpasların gazetesi Taraf’ın eski yazarı solcu yazıları ile ortaya çıktı. Güya 15 Temmuz’da FETÖ’cüler ve Ulusalcı subaylar berabermiş ama hükümet bilinçli bir devlet politikası olarak sadece FETÖ kısmına yüklenmiş. Şimdi başörtüsü yasağı ile beraber bu kadro yeniden ortaya çıkmış ve Sn. Akar’ı devirmeyi hedefliyorlarmış, başörtülü şehit analarını bile nizamiye kapısından kovmuş şerefsizmiş bunlar ve şimdi yeniden tehdit oluşturuyorlarmış. Talat Aydemir gibi bir kalkışma düşünüyorlarmış. Bu vatanseverlerin içinde Erdoğan ve İslam düşmanlığı varmış. Kışkırtıcılığı ve bölücülüğü görüyor musunuz? Bu arada Sn. Akar’ın görevden alınmasını isteyen yazar arkadaşlarından hiç bahsetmiyor.
Bu şerefli Türk Subaylarının ABD’nin hedefi olduğunu, ABD uşağı FETÖ’cüler tarafından kumpas kurularak TSK’nın zayıflatılmasının hedeflendiğini bilmiyorlar mı? Proje gazetesi Taraf ve yazarlarının askeri vesayeti yok edeceğiz diye milleti kandırdıklarını ve yüzlerce şerefli subayın sahte delillerle hapse konulduklarını bilmiyorlar mı? Bu kahramanların 15 Temmuz gecesi kendilerini hapse sokan FETÖ’cülerle silahlı çatışmaya girdiklerini, birçok askeri birlikte kalkışmaya katılanların teslim olmasını sağladıklarını bilmiyorlar mı? Ancak bir kısmı görevine dönebilen ve Türk Ordusu’nun savaş gücünü tekrar elde etmesini sağlayan bu kahramanların PKK’ya, DEAŞ’a karşı zaferler kazandıklarını El Bab’da şehit ve gazi olduklarını bilmiyorlar mı?
Biliyorlar bilmesine ama maşası oldukları üst akıl tarafından bu kahramanların tekrar etkisizleştirilmeleri emredilmişse ne yapacaklar?
El Bab’dan sonra tam Menbiç harekâtı düşünülürken ortaya konan kin ve iftiralara dayalı bu yeni FETÖ’cü kumpasa Sn. Cumhurbaşkanı derhal el koymalıdır. Sureti haktan görünüp üst aklın yılmaz mümessilliğini yapan kriptoların yanlış yönlendirmelerine meydan verilmemelidir.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat