MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KIZIMA MEKTUP
Esra YAZDIÇ DEMİR
YAZARLAR
5 Aralık 2017 Salı

KIZIMA MEKTUP

Sana bebekliğini, ellerini, ilk adımlarını, ilk kelimeni anlatmayacağım kızım. Bunlar yaşandı, deneyimlendi ve anılarda yerini aldı zaten. Bizim için kıymetini, sana olan sevgimizi, kalbimiz ve beynimizdeki seni de anlatmayacağım. Çünkü bunları birlikte olduğumuz her an anlayabilirsin. Benim derdim senin hayata karşı duruşun. Gülebildiğin kadar gül mesela. Kimseler kahkahana engel olamasın.


Gülmek enerji verir, gülen insanları topla hayatına.
Doğa gibi ol mesela. Doğa güçtür, zarafettir, sadeliktir unutma. Öyle bir dur ki hayatta hem kendinin ve yapabileceklerinin farkında ol, hem de hayattaki en gerçekçi şeyin sadelikten geçtiğini gör. Çok gez, çok merak et, çok oku mesela. Bu üçlü, yapmak istediklerin için sana doğru yolu gösterecektir.


Ne kadar çok merak edersen o kadar açılacaktır yolun. Hayatında daha çok iyilik olsun mesela. Polyanna ol demiyorum, sadece hayata olumlu bak. Hafif hissedersin kendini. Stres stresi, dert derdi, hüzün hüznü çağırır unutma. O yüzden bol bol “Ne için yaşadığını” sor kendine. Sor ki gülüşlerin, heveslerin, hayallerin seni bulsun. Çok kırılgan olma mesela. Sonuçta binbir türlü insanla karşılaşacaksın, kaçarın yok. Seni yoran, kıymetsiz hissettiren, kalabalık eden insanlara kafa yorma. Arkadaşlık önemli. Seni sen olduğun için sevenleri al kalbine mesela. Herkesle muhabbetin olsun, kardeş bileceğin birkaç dostun yanında. Adil olmaya çalış mesela. Terazinin topuzu elinde olsun hep. Vicdanın ve aklın senin yol göstericilerin. O yüzden ‘hayır’ ve ‘evet’ kelimelerini doğru yerde kullan. Yalanın beyazıyla grisiyle uğraşma, sen net ol ki sonradan kendini savunmaya gerek kalmasın. Yapmak istediğin her şeyde elini taşın altına koy mesela. Cesaret tetikler insanı. Keşke dememek için korkularının üzerine yürü. Gereksiz nezakete, gereğinden fazla övgüye pabuç bırakma. Eleştiriyi ya da yadırganmayı göze al. Göze al ki her halükarda bu başına geldiğinde dimdik durabil. Hobin, mesleğin olsun mesela.


Sabah sürünerek gitmezsin işe böylece. Yapacakların zul gelmez, en keyif aldığın, en çok öğrenmek istediklerini yaparsın her yeni günde.
Her yıl mutlaka denize gir mesela.
Sıcacık kumlar kışın ağırlığını alsın.
Deniz kabuklarını topla, sahile vuran denizyıldızlarını yeniden denize yolla.
Bir el becerin olsun mesela.
Sıra sıra dizdiğin boncukları armağan et sevdiklerine.
Rengarenk olsun hayatın kızım. Renklerin en canlı tonlarında yaşa hayatını. Sarılar, yeşiller, pembeler parlasın zihninde.


Biz bu dünyaya geldiğin gün söz verdik hep yanında olacağımıza.
Kendini hiç yalnız hissetme, bize ihtiyaç duyduğun her anda yanında olacağız nasılsa.
İYİ Kİ DOĞDUN KIZIM. İYİ Kİ BİZİ SEÇTİN.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat