MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KODLAMA
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
24 Mayıs 2022 Salı

KODLAMA

Dijitalleşmenin hızla ilerlediği günümüz dünyasında, birçok alanda yeni öncelikler hayatımıza giriyor. 

Dijital dünyanın bir paçası olan kodlama da, teknolojinin ve dijital dünyanın bir yansıması…

Öyle ki özellikle son yıllarda kodlama eğitimleri oldukça revaçta. Birçok firma, kurum ya da kuruluş, kodlama eğitimine dair uygulama ve materyaller geliştiriyor. Kodlama eğitimleri, birçok ülkede ders müfredatlarına da alınmaya başlanıyor.

Bu noktada da birçok uzman, kodlama eğitiminin erken yaşta başlamasının çocuklar için önemli kazanımlar sağladığına dikkati çekiyor. 

Bu anlamda özellikle “dijital çağ” adını verdiğimiz bu çağın içerisine doğan çocuklar için temel kodlama eğitimi neredeyse olmazsa olmaz…

Kodlama dediğimiz şey aslında, “bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisi” olarak tanımlanıyor.

 Bugün kullandığımız bilgisayar ve telefonlardaki tarayıcılar, sosyal medya platformları kodlama ile hazırlanıyor. Yani dijital dünya içerisinde bir ürün geliştirmenin yolu kodlamadan geçiyor.

Son yıllarda gerek ebeveynlerin gerek çocukların kodlama eğitimine olan ilgisi yoğun.

 Aynı şekilde kodlama eğitimine dair geliştirilen birçok uygulama ve materyal da mevcut. Bu konuda geçtiğimiz hafta ATO Congresium’da dördüncüsü düzenlenen Teknoloji ve Verimlilik Fuarı’nı gezdiğimde de, kodlama eğitimine dair geliştirilen uygulama ve materyalleri yerinde gördüm ve bu konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oldum diyebilirim. Birçok teknoloji ve bilişim firması, kodlama eğitimine dair yeni uygulamalar geliştiriyor.

 Bu anlamda çocuklara kodlama öğreten uygulamaların sayısının ve bu uygulamalara çocukların ilgisinin her geçen gün arttığını da belirtmem gerekiyor. Yani bugünün çocukları aslında dijital dünyaya hakim olan yarının yetişkinleri olarak gelişimlerini sürdürüyor. 

Peki kodlama eğitimi çocuklara nasıl katkı sağlıyor?

Kodlama eğitimi, öncelikle analitik düşünmeyi sağlıyor ve problem çözme yeteneğini geliştiriyor. Çocuk, algoritmik düşünce ile algoritma kurma becerisi kazanıyor. Matematik ve mantık yeteneği gelişiyor. Kodlama eğitimi çocuğun iletişim becerisi kazanmasına ve sosyal yönden verimli olmasına da katkı sağlıyor aslında. 

Hayal gücünü harekete geçiren kodlama aslında geleceğin mesleklerini öğrenebilme önündeki kapıyı da aralıyor. Kodlama şu an karşımıza çıkan yapay zeka mühendisliği, dijital pazarlama uzmanlığı, bilgi güvenliği analistliği, proses otomasyon uzmanlığı gibi onlarca mesleğin temelini de oluşturuyor. 

Zaten fark ettiyseniz, bugünün çocukları, dijital dünyanın ortaya çıkardığı mesleklere sahip olmanın hayalini kuruyor veya adımlarını bu yönde atıyor. 

O zaman bugünün yetişkinlerine düşen, dijital dünyayı çocuklar için daha sağlıklı, verimli bir hale getirmek… Sonrasını da bugünün çocuklarına bırakmak…   

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat