MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KOLLAR SIVANDI 'AŞI’YA
Murat BALCI
YAZARLAR
11 Haziran 2021 Cuma

KOLLAR SIVANDI 'AŞI’YA

Hepimizi esir alan Kovid-19 belası.

Bu esaretten kurtulmanın tek ve en etkili yolu ise şüphesiz aşılama...

Pandemiyle geçen zorlu 15 ayda yeterli aşı tedarik edilemedi diye; 

Bazılarımız, sevdiklerini kaybetti. Evlere hapis kaldık. İşsiz, ekmeksiz kalanlar zaten ayrı yara. Birçok aile ise, işsizlik ya da  eve kapanmanın bunalımı yüzünden dağıldı, dağılıyor maalesef.

Evlatlarımız, öğrencilerimiz okullarından, arkadaşları ve öğretmenlerinden ayrı kaldı.

Birçok üniversiteli ve mezun gencimiz geleceğinden hayli umutsuz. Çünkü çoğu işsiz, aşsız. Pandemi işsizliği iyice artırdı.

Kısa ve uzaktan çalışmada, işçinin emeklilik pirimleri işverence gün bazında eksik yatırılıyor.

Pandemi sürecinde 15 ayda 190 gün pirimi ancak yattı emekçinin. O sebeple emeklilik hayalleri de haliyle erteleniyor çoğu çalışanın.

Hep kötü haberler yoktu elbet pandemide... 17 günlük tam kapanma sonrası umutlarımızı yeşerten açıklamalar gelmişti Sağlık Bakanlığından. Umutlandık.

1 Haziran itibarıyla nüfusumuzun neredeyse 3 katına yetecek dozda aşının tedarik edildiği anlaşmalar yapıldığı açıklandı. Hızlıca aşılanacağımız müjdelendi.

45 yaş ve üzerine aşılama nihayet başladı. Banka ve Maliye çalışanları da aşılanıyor.

Ancak iç içe çalışan fabrika işçisi, kurye, market çalışanı, berber, yeme-içme sektörü çalışanları gibi, insanla en çok yüz yüze temasta olan gruplar da bir an önce aşılanmada öncelikli gruplara dahil edilmeli.

Öğretmenler aylardır yavaş da olsa aşılanıyor. Lakin öğretmen diploması olsa da özel eğitim sektöründeki yayın, baskı ve idari kadroda çalışana henüz aşılama açılmadı. Nasıl bir planlama bu? Eğitim sektörünün tamamı ayrımsız ivedi aşılanmalıydı.

Daha önce de futbolcular öncelikli gruba alınmıştı. Çokça tartışılmıştı. Haklı bir tepki olmuştu kamuoyunda.

 Şimdilerde müzisyenlerle, tiyatro, film ve dizi prodüksiyon ekiplerine açıldı aşılama... Dizi sektörü zor da olsa çekime devam ediyordu. Ancak müzisyenler sıkıntıda.

Zira birçok sektör gibi müzik de sustu 1.5 yıldır. Konser, program ve etkinlikler gerçekleştirilemedi. Enstrümanlarını yok pahasına satmak zorunda kalan, kuryelik yapan bile var pandemide. O yüzden eyvallah, müzisyen de aşılanmalı, konserler, etkinlikler mutlaka başlamalı. Müzik susmamalı.

Tartışılan ise, o konsere gidecek, önlem de alınsa, ağız ağıza dipdibe olacak izleyiciyi aşılamadan, sahneden inmeyip temasta olmayacak müzisyeni aşılamak. Evet aşılanmalı mutlaka müzik sektörü.

Ama bu kadar öncelikli grup beklerken, ya tam açın 16-20 yaşa kadar tüm aşılamayı, ya da yaş ve grup ayrımı olmasın.

Madem aşı tedariğimiz istenen rakamalara ulaşıyor, ulaşacak resmi açıklama bu yönde, neden hâlâ şu-bu sektör çalışanı ya da yaş sınırı konuluyor? Birçok ülkede olduğu gibi isteyen herkesin ayrımsız, önceliksiz randevusunu alıp aşı olması sağlansın.

Haa bir de çok acayip ve çarpıcı... Tüm bu aşılama, tedarik vs. çabalarına karşın aşı karşıtı ya da aşı randevusu alıp da gitmeyen bir insan kitlesi var maalesef. Kimi aşı olmak için gün, saat sayar, kimi ise aşı olmaya nazlanır. Etrafını caydırmaya çalışır.

Aşı olmak, olmamak tercih, anayasal ve uluslararası hukukta dayanağı var. Eyvallah...

Sırası gelip de aşıya gitmeyenler bir yana, her gün e-Nabız’dan “Acaba sıram gelmiş mi, randevum açılmış mı?” diye sistemi banka hesabından fazla kontrol eden ve dört gözle aşılanmayı bekleyenlere şans versek?

Aksi halde; aşıya çok isteyip de ulaşamayan, aşı beklerken virüse yenik düşenlerin, ağır atlatanların vebali ağır olur.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat