MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KONUTTA NELER OLUYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
16 Eylül 2021 Perşembe

KONUTTA NELER OLUYOR?

Ekonominin lokomotif sektörlerinden birisi olan konut sektöründe bugünlerde ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Maliyet artışlarını özellikle de çimento fiyatlarındaki fahiş artışı gerekçe gösteren müteahhitler inşatları durdururken, konut kiralarında akıl almaz artışlar yaşanıyor.

Maliyet artışları sadece kiraları değil konut fiyatlarının da katlanmasına neden oldu. Bu da konut satışlarının düşmesine yol açtı.

Türkiye istatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 141 bin 400 oldu.Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,0 azalış göstererek 27 bin 375 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. 

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalarak 42 bin 639 oldu. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azalış göstererek 98 bin 761 oldu. 

Konut satışları Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 azalışla 801 bin 995 olarak gerçekleşirken ipotekli konut satışı yüzde 67,9 azalışla 152 bin 96 oldu. Bu dönemde ilk defa satılan konutlar yüzde 23,5 azalışla 243 bin 189, ikinci el konut satışları yüzde 20,9 azalışla 558 bin 806 olarak gerçekleşti.

Bu arada inşaat maliyet endeksi rakamları da rekor üstüne rekor kırıyor. TÜİK verilerine göre Ocak ayında yüzde 30, Nisan’da yüzde 40’ın üzerine çıkan malzeme fiyat endeksindeki artış, Haziran ayında yüzde 53,70’e ulaştı.

TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı Temmuz ayı inşaat maliyet endeksinde artış oranı yüzde 56.42 seviyesine yükseldi. İşçilik endeksi de yıllık bazda yüzde 21,18 arttı.

Bugüne kadar maliyet artışlarını bire bir konut fiyatlarına yansıtmadıklarını belirten sektör temsilcileri, yıl sonunda konut fiyatlarının yüzde 100 civarında artabileceği uyarısında bulunuyor.

Konut fiyatlarındaki artış elbette kiralara da yansıyor. Üniversitelerin açılacak olması da kira artışlarını tetikleyen unsur. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol illerdeki kira artışları konut fiyatları ve maliyet artışlarının çok çok üzerinde.

Konut ve dolayısıyla kira artışlarına neden olan tek kriter elbette inşaat maliyet artışları değil. Özellikle 2020 yılında ucuz kredilerle sektörü canlandırmaya yönelik politika nedeniyle konut fiyatlarının yükseldiği sır değil.

2020 yılında spekülatif olarak yükselen konut fiyatlarının bir daha eski seviyelerine inmesini beklemek hayal olur. Henüz fiyatlara yansıtılmayan inşaat maliyetlerinin önümüzdeki dönemde konut fiyatlarına yansıması kaçınılmaz.

Yakın zamanda faiz oranlarının 2020 seviyesine inmesini beklemek doğru olmaz. Zaten faiz indirimi de konut fiyatlarının yükselmesine neden olan en büyük etken olduğuna göre, kredili ev almak isteyenlerin uzunca bir süre daha beklemelerinde yarar var.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat