MENÜ
Ankara 13°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KÖY ENSTİTÜLERİ
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
22 Nisan 2019 Pazartesi

KÖY ENSTİTÜLERİ

17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile ilkokullara öğretmen yetiştirilmesi amacıyla açıldı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından yönetilen bir programdı. Tren yollarına yakın ve tarıma elverişli 21 bölgede kuruldu. Kurulmasındaki amaç, aklı temel alan eğitim modelini yaygınlaştırmaktı. 


Neyden bahsettiğimi anlamışsınızdır; Köy Enstitüleri’nden bahsediyorum.
Her zaman konuşulan, kimi zaman tartışmalara konu olan Köy Enstitüleri, bugün biz gençlerin de yabancı olmadığı bir konu. 
İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde kurulma fikrinin ortaya atıldığı Köy Enstitüleri, nüfusun büyük bir bölümünü köylülerin oluşturduğu ve okuma-yazma oranının yüzde 5’i bile geçmediği Cumhuriyetin ilk yıllarında, tarıma elverişli köylerde kuruldu.
Amaç, bir yandan örgün eğitimle okur-yazar oranını artırmak, diğer yandan insanları modern tarım teknikleri konusunda bilgi sahibi yapmaktı. Bu amaçlar çerçevesinde faaliyete geçen Köy Enstitüleri, hedefleri doğrultusunda emin adımlarla da ilerledi. 


Köy Enstitüleri sayesinde, 1940 ve 1946 yılları arası 15 bin dönüm tarla tarıma elverişli hale getirildi ve bu tarlalarda üretime başlandı. 750 bin fidan dikildi, 1200 dönüm bağ oluşturuldu, 150 büyük çaplı inşaat, 60 işlik, 210 öğretmen evi, 36 ambar ve depo, 48 ahır ve samanlık, 100 km yol, 16 su deposu, 12 tarım deposu, 20 uygulama okulu ve 12 elektrik santrali yapıldı. 
Köy Enstitüleri’nin bu şekilde tarımsal faaliyet gerçekleştirmesinin nedeni, enstitüde verilen derslerdi. Köy Enstitüleri’nin tümünün kendisine ait tarlası, bağı, besi hayvanları, arı kovanları ve atölyeleri vardı. Köy Enstitüleri’nde verilen derslerin yarısı temel örgün eğitim, diğer yarısı ise uygulamalı eğitim konularını kapsıyordu. Sadece bunlar da değildi; Köy Enstitülerinde eğitim alan herkesin mutlaka bir müzik aleti çalmayı öğrenmesi gerekiyordu. 


İşte! Bir yandan teorik, diğer yandan da uygulamalı bir eğitim anlayışına sahip Köy Enstitüleri sayesinde birçok eğitimci yetişti ve yetişen o eğitimciler sayesinde bugünler aydınlığa kavuştu. Bu yıl kuruluşunun 79. Yılında olan Köy Enstitüleri’nde yetişen o eğitimcilerden bugünlere kalanlar arasında da, Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Okulu mezunları oldu.
Geçtiğimiz yıl Atatürk Öğretmen Okulu Mezunları Derneği’nin başkanı Hüseyin Demirci ile görüşmüş ve böylelikle adını, anlamını bildiğim Köy Enstitüleri hakkında ilk ağızdan da dinlediğim bilgilerle, Köy Enstitüleri modelinin önemini daha geniş kapsamda anlamıştım. 
Belki, gazetemizi takip edenler hatırlayacaktır; Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Okulu Mezunları Derneği’nin Başkanı Hüseyin Demirci ile yaptığım röportajı. Hatırlamayanlar varsa da, ben o röportajdan aklımda kalan ve beni oldukça etkileyen Köy Enstitüleri üzerine yaptığımız sohbetimizi, kuruluşunun 79.yılında bir kez daha hatırlatmak istedim. 
O sohbetten aklımda kalan en önemli şey; Köy Enstitüleri’nin akla, bilime ve ‘yaparak öğrenme’ modeline sahip olmasıydı. Demirci, ayrıca bugün de eğitimdeki gelişim ve dönüşüm için ‘yaparak öğrenme’ modelinin şart olduğunu belirtmişti. 


Gerçekten de teknoloji çağını ve teknolojideki dönüşümü konuştuğumuz bu dönemde, tarıma, akla, bilime ve uygulamalı eğitime olan ihtiyacımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Özellikle tarıma duyulan ihtiyacın olmazsa olmazlarımızdan biri olduğunu fark ediyoruz. 
Dolayısıyla geçmişimizde oldukça önemli bir yere sahip olan ve kurulduğu tarihten itibaren her yıl üzerinde büyük bir önemle durulan Köy Enstitüleri’nin temel aldığı anlayışa, günümüzde de ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Özellikle nüfusumuzun arttığı ve buna bağlı olarak kaynaklarımızın daraldığı bir dönemde bizlerin toprağa ve o toprağın verimli kullanımına ihtiyacı var. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat