MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KREDİLİ YAŞAMA DEVAM
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
24 Ağustos 2021 Salı

KREDİLİ YAŞAMA DEVAM

Pandemi sürecinde gelirler düşünce kredi ve kredi kartlarına yüklendik toplum olarak.

Kısıtlamaların kaldırılması ve normal hayatımıza geçmemiz ile birlikte belirli sektörlerde yaşanan mali normalleşmenin ekonominin geneline yayılması için bir süre daha beklememiz gerekecek.

Nitekim vatandaşların yoğun olarak kredi kartlarına yüklenmesi alışkanlığı halen devam ediyor. Nitekim Hesapkurdu.com adlı internet sitesinin verilerine göre son atı ayda öndeki yıla göre yüzde 100’lük bir artış söz konusu.

Kredi ve sigorta karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com’un açıkladığı verilere göre, 2021’in ilk altı ayında yapılan kredi kartı başvuruları önceki yıla göre %100 arttı. Kısıtlamaların hafifletildiği 25 Haziran- 2 Temmuz haftasında ise kartlı harcamalar %59 artarak 35,4 milyar TL’ye ulaştı. 

Ödemelerin en çok konaklama tesisi, havayolu ve seyahat acentelerine yapıldığını söyleyen Hesapkurdu.com Banka ve Kredi Ürün Müdürü Alper Lenger, “Yeniden artışa geçen vaka sayıları, kış aylarında bu tablonun ilk sıralarında temel ihtiyaçları göreceğimizin sinyallerini veriyor” diyor.

Bu tablonun ardında ise artan kredi kartı başvuruları olduğuna işaret edildi. Verilere göre;  Başvuru oranları bir önceki yılla kıyaslandığında en çok artış  %251 ile Ocak ve %190 ile Şubat aylarında görüldü. Kısıtlamaların kaldırıldığı Haziran ayında ise bu oran %64,62 olarak kayıtlara geçti.

Hesapkurdu.com Banka ve Kredi Ürün Müdürü Alper Lenger, “Neredeyse tüm kış boyunca durma noktasına gelen sosyal hayat, yaz başında kısıtlamaların kalkmasıyla bir anda pandemi öncesi dönemdeki halini aldı. 

Özellikle tatil planlarının ve düğün hazırlıklarının hızlanması, Temmuz ayında da kart başvurularının artmasına ve harcamaların konaklama, uçuş, seyahat, yeme-içme ve kuyum sektörlerinde yoğunlaşmasına neden oldu. 

Konaklama için yapılan harcamalar bir önceki yılın aynı dönemine göre neredeyse iki kat artarken, bu oran havayollarında %175’e, seyahat acentelerinde %85’e, yeme-içmede %80’e ve kuyumda %65’e yakın seyretti. 

Ancak son dönemde yeniden artışa geçen vaka sayıları, kış aylarında bu tablonun ilk sıralarında temel ihtiyaçları göreceğimizin sinyallerini veriyor” diye ekliyor. 

İnternetten yapılan kartlı ödeme işlemlerinde de artış söz konusu. 2021’in ilk 6 ayında yurt içi ve yurt dışı harcamalar için internetten toplam 672 milyon 551 bin 253 kartlı ödeme işlemi yapıldı. 

Bu rakamın 2020’nin aynı döneminde 412 milyon 246 bin 986 adet olması ise dikkat çekti. Benzer bir tablo, işlem tutarlarında da görüldü. İlk 6 ayda 2020’de 106 milyon TL bandında olan işlem tutarı, 2021’de 186 milyon TL’yi aştı.

Bu arada haziran sonu itibarıyla Türkiye’deki kredi kartı sayısı 79,8 milyona, banka kartı adedi de 141,5 milyona yükseldi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre kredi kartı borcu olanların sayısı geçen yıl eylüle kadar 26 milyon düzeyinde seyrederken, mayıs ayında 28,2 milyona çıktı. Artan gecikme faizine rağmen Mart 2020’de 116,1 milyar lira olan kredi kart borçları bir yılda 154,4 milyar liraya ulaştı.

Rakamlar, böyle giderse toplumun önemli bir bölümünün bankalara olan borçlarını ödemekte zorlanacağını gösteriyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat