MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KÜÇÜK ESNAFI DESTEKLEMEK LAZIM
Esra SARI
YAZARLAR
16 Kasım 2019 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAFI DESTEKLEMEK LAZIM

Günümüzde dar ve sabit gelirli insanlar için yaşam koşulları her geçen gün zorlaşmaktadır. Son yıllarda ekonomik krizin etkileri her geçen büyürken bu durumdan en çok etkilenen kesim ise küçük esnaf ve vatandaş. Özellikle son aylarda gıda, elektrik, doğalgaz fiyatlarındaki artış ve dolaylı vergilerin artması pek çok küçük esnafı ve vatandaşı zor durumda bırakıyor. Yaşanan mali darboğaz nedeniyle küçük esnaf ve vatandaş sıkıntı yaşıyor ve bir süre daha da sıkıntı yaşamaya devam edecek gibi gözüküyor.   

Bu sıkıntılı süreç devam ettiği sürece ticaretin temel taşını oluşturan bu kesim(küçük esnaf)  rekabet etmekte… Sürekli dar boğaza sürüklendiği için can çekişmeye de devam edecek. Bu nedenle de mahalle bakkalımız, kasabımız, kuru yemişçimiz, kırtasiyecimiz, manavımız, terzimiz vs. meslekler yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Çünkü mahalle aralarında adım başı boy gösteren zincir marketler yüzünden küçük esnaf, iş yapamaz oldu. Ayrıca küçük esnafın dar boğaza düşmesine yol açan en önemli faktörlerden biri ise alışveriş merkezleri. Alışveriş merkezlerinin her geçen gün sayısının artması işleri daha da zorlaştırdı. Hatta son yıllarda iş iyice çığırından çıktı ve bırakın il ve ilçeleri kasabalara varıncaya kadar her yere AVM açılır oldu. Bu sebeple de küçük esnaf,  AVM ve süper marketler karşısında tutunamayarak her geçen gün kan kaybetmektedir. Bu kan kaybı devam ettiği sürece ülke ekonomisinin temel yapı taşlarından olan biri olan küçük esnafta göz göre göre erimeye ve batmaya mahkûm. 

Bu yüzden son yıllarda esnafta bir çıkmaza girdi. Dükkân kiralarını bile zor ödeyen küçük esnaflar, yaşanan mali sıkıntıların üstüne bir de ek vergi kalemleri eklenince zor anlar yaşıyor. Hâlbuki küçük esnaf toplumun temel taşı. Bu temel taş korunmalı. Özellikle son yıllarda toplumsal ve sosyal dengelerin bozulmaması adına bu kesimin korunup, gözetilmesinin hepimizin hayrına olacağını düşünüyorum. Küçük esnafın yok olması, bir dükkânın kapanmasının çok ötesinde değerlerin de kaybolması anlamına gelmektedir. En azından yerli ve milli kavramının hayata geçirilmesi adına destek olunmalıdır.

Bu sebeple de vatandaş olarak bilinçli hareket ederek,  küçük esnafı desteklemeli. Olabildiğince küçük esnaftan alışveriş yapmalıyız. Zira zincir market ve küçük esnaf arasındaki ürünlerde fiyat farklı olabilir. Ama yine de küçük esnaf tercih edilmeli, o fiyat farkı bizlere fazla yük olmamalıdır. Bu yüzden elimizden geldiğince mahallemizdeki bakkaldan, kasaptan, terziden vs. alışveriş yapmaya özen göstermeliyiz. Bir ülke birlik ve beraberlik içerisinde olursa kurtuluşa erer. Bu çıkmaz dar boğazdan kurtulmanın tek yolu da birlik ve beraberlikten geçiyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgili okurlar, esenlikle kalın. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat