MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KÜLTÜR YOZLAŞMASI
Arda ÇELİK
YAZARLAR
20 Eylül 2019 Cuma

KÜLTÜR YOZLAŞMASI

Geçtiğimiz haftalarda Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yeni öğrencilere simit atılarak karşılamasına dair bir izleti sosyal medyada gündem oldu. Bu karşılama töreninin(!) yıllardan beri süren bir gelenek olduğu da kamuoyu ile paylaşıldı. Tepkilerin yanı sıra izletinin çarptırıldığına dair yorumlar da yapıldı.

Ekmek türevi ürünler halkımız tarafından kutsal kabul edilip yere düşmesi halinde 3 kere öpülerek yüksek bir yere konulur. Ekmeğe gösterilen saygı bir nevi temsilidir. Ekmek toplumsal bellekte geçim derdinin ve karın tokluğunun simgesi haline gelmiştir. Her kültürel yozlaşma simgeleşen değerlerin itibarsızlaşması ile başlar. Bir lisede gerçekleşen üzücü olay üzerinden öğrencilerin suçlu atfedilmesi yerine günden güne derinleşen sorunlarımıza temas etmek daha doğru olacaktır. Bugün ülkemizde kaç kişi geçim derdi ile sabahlamakta, kaç kişi “ekmek parası” için türlü zorluklara katlanmaktadır? Bugün kaç kişi aç yatmakta, kaç kişi zorlu yaşam koşullarında yaşamını devam ettirmektedir?

Bugün bizler içinde bulunduğumuz toplumun sorunlarına ne kadar aldırış ediyoruz? Yoksa aldırış edemiyor muyuz? Kendi dertlerimizin içinde boğuşurken bir başkasının acıklı feryadını duyuyor muyuz? 

Bizler birbirine güvenini yitirmiş bireylerin oluşturduğu bir toplumda yaşıyoruz. Güvenli hissetmek için güvenlikli okullarda okuyor, güvenlikli sitelerde kalıyoruz. Bizleri birbirimize bağlayan kültürümüzden günden güne uzaklaşıyoruz çünkü artık birlikte yaşayamıyoruz. Psikolojik hastalıkların arttığı, kişilik bozukluklarının hat safhaya çıktığı bireyler olarak asık suratlarımız ile her gün kendi kendimizi tüketiyoruz. Ekmeği çöpe atıyor, komşumuza selam vermiyor, milli maçlarımızı izlemiyor, evimizden dışarı çık(a)mıyor halde günden güne tahammülsüzleşiyoruz. 

Aslında gündem oluşturan izleti mikro bir yanlıştan ziyade toplumsal dönüşümümüzü bizlere gösteren bir ayna görevi üstleniyor. Aynada kendimizi görmek ne kadar hoşumuza gitmese de bir şeylerin yanlış gittiğinin farkındayız sanki. Aynaya bakarak kendimize çekidüzen verebiliriz. Yanlışları kınamak yerine düzeltebilir, hatayı yüze vurmak yerine hoşgörü ile karşılayabiliriz. Birlikte yaşamak ve kültürümüzün yozlaşmasını engellemek bizlerin ellerinde!

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat