MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MARMARA’DA NELER OLUYOR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YAZARLAR
7 Haziran 2021 Pazartesi

MARMARA’DA NELER OLUYOR?

Koronavirüs gündemimizin baş köşesine oturduğundan beri geleceğimizi tehdit eden bazı konularda gözümüzden kaçıyor gibi geliyor. Mesela denizlerimizde tehdit saçan balon balıklarından sonra şimdi de denizlerimizin deniz salyası ile kaplandığını izliyoruz. Bizler koronavirüse kendimizi kaptırmışken deniz yüzeyinin deniz salyası ile kaplanması denizlerimizde yaşayan tüm canlıları tehdit altına almış durumda… Sadece bir deniz salyası olarak görmek deniz altındaki canlıların neler ile mücadele ettiğini görmezden gelmek deniz canlıların felaketi olacaktır. Peki nedir bu deniz salyası?

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan, halk arasında “deniz salyası” olarak da bilinen “müsilaj” Anadolu Yakası’nda bazı bölgelerde görülmeye devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle kıyılarda ya da açıkta yoğunlaşabilen müsilaj, doğaya zarar verdiği kadar çevreyi ve deniz altını da tehdit ediyor. Müsilaj (deniz salyası) Marmara Denizi gibi kapalı denizlerde zaman zaman ortaya çıkan bir salgı. Bilim insanları, deniz salgısının birkaç farklı sebebi olduğunu belirtse de baskın nedenin atıklar olduğuna dikkat çekiliyor. Uzmanlar, deniz salyasının uzun vadede neden olabileceği tahribatın önüne geçmek için acilen bilimsel yaklaşımlarla önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor. Deniz salyası bir diğer adıyla müsilaj, denizde biyolojik yaşamın ilk basamağını oluşturan fitoplankton adlı mikroskobik bitkilerin aşırı çoğalmasıyla meydana geliyor. 

Deniz altında oksijenin azalması ile deniz altında yaşayan canlıların yok olmasına sebep olan salyaya önlem alınmazsa deniz altı canlılarından söz etmek hatta balık tutup yemek bile imkansız hale gelecek gibi duruyor. Tüm deniz altının salya ile kaplanması solungaçlarına dolan salya nedeniyle balıkların ölmesine, kabuklarını salya ile kaplayan yengeçlerin hareket edememesine hatta deniz altındaki görüş mesafesinin yok olmasına sebep olmakta. 

Yüzeyde yapılan temizlik çalışması iğne ile kuyu kazmak gibi olduğunu belirten uzmanlar, konunun dipten yapılan temizlik ile giderilebileceğini belirtiyorlar. Bunun içinde en acil olan arıtma sistemlerinin aktif olarak çalışması. Marmara Denizi’ni kıyısı olan her kentin her fabrikanın arıtma tesislerini verimli şekilde çalıştırması gerek. Görülüyor ki İSKİ hariç diğer arıtma sistemleri çalıştırılmıyor. Bazı uzmanlara göre ise arıtma sistemleri aktif olarak çalışsa bile 6-7 seneye ancak bir iyileşme olabileceği. En korkunç olanı ise bu salya nedeniyle ekolojik sistemin büyük ölçüde etkilenmesi. Uzmanlara göre balıklar şu an göç edemiyor. Marmara’dan geçemiyor, Karadeniz ve Ege arasındaki bağlantı kesildi. Balıklar göç etmeye alışmış, sistem onun üzerine kurulu. Şimdi sistem bozuldu. Balık popülasyonu hiç görülmemiş bir şey yaşıyor. 

Geldiğimiz noktada görüyoruz ki ‘aman atıklar nasıl olsa denizin dibine gidiyor ne olacak’, ‘aman deniz bir şekilde tüm kiri pisliği alır götürür’ anlayışı bizi bu boyuta getirdi. Demek ki neymiş çevreye verdiğimiz her zarar biz görmek istemesek bile bize bir şekilde kendini gösterirmiş. Demek ki neymiş o fabrikaların atık tesisleri istenildiği gibi çalışmıyormuş. Eee denizler bile bu kadar dile gelmiş kendini gösteriyorsa biz insan evlatları da bir zahmet gerekeni hak ettiği gibi yaparız. Yani umarım yaparız! 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat