MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MARS’TA YAŞAM VAR MI?
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
3 Ağustos 2021 Salı

MARS’TA YAŞAM VAR MI?

Pandemi salgınının tüm dünyayı esir aldığı bugünlerde zaman zaman insanlık tarihi açısından önemli gelişmeler gözümüzden kaçabiliyor.

Hele ki bu yaz sezonunda tatil beldelerine akın eden milyonlarca kişinin pandemi ve günlük yaşama dair gündemi arasında özellikle uzay araştırmaları ve de Mars ile ilgili gelişmeleri gündemlerinin ön sıralarına taşımasını beklemek haksızlık olur.

Her şeye rağmen okumak isteyenler için Mars’ta yaşam olup olmadığına ilişkin yapılan son araştırmaları dikkate sunalım.

Bildiğiniz gibi Mars’taki kayaçlar, gezegenin geçmişini aydınlatabilecek, fosilleşmiş kanıtlar barındırıyor. Bu fosiller de gezegende yaşam olup olmadığını ve ne kadar süredir bir yaşam olduğuna dair fikir veriyor.

Ancak NASA’nın Curiosity isimli uzay aracının şaşırtıcı keşfi, geçmişin izlerinin bazı kaya parçalarından tamamen silindiğini gösteriyor.

Uzay ajansının 2011’de Mars’a gitmesi için fırlattığı Curiosity, Kızıl Gezegen’deki Gale kraterinde araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar, Mars’ın yaşanabilirlik potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Bu amaçla Curiosity, Gale kraterindeki kil mineralleriyle dolu tortul kayaçları inceliyor. Zira kil, yaşam için önemli bir bileşen olan sıvı suyun geçmişte var olduğu anlamına gelebilir. Bu da yaşanabilirliğin önemli bir göstergesi.

Uzay aracının 2019’da Vera Rubin sırtında çizdiği tesadüfi bir rota, yaklaşık 3,5 milyar yıl önce bir gölde oluşan çamur taşı katmanını incelemesini mümkün kıldı.Curiosity, aralarında 400 metreden daha az mesafe bulunan iki alandan toprak örnekleri topladı. Her iki alandaki çamur taşları da aynı zamana ve aynı bölgeye aitti. Bu nedenle benzer miktarlarda kil minerali içermesi bekleniyordu. Ancak bir kısımdaki toprak parçası, beklenen mineral miktarının sadece yarısını barındırıyordu.

Bu şaşırtıcı gözlem, NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden TomBristow liderliğindeki araştırmacıların kayıp kile açıklama getirmesini gerektirdi.

Ekip en olası açıklamanın, yukarıda bulunan bir sülfat tortusundan kil tabakasına su sızması olduğunu dile getirdi. Buna göre son derece tuzlu su, eski gölün dibindeki kum tanelerinin arasından sızmış ve aşağıdaki mineral bakımından zengin katmanları değiştirmişti.

Bristow, “Eskiden, Gale Krateri’nde gölün dibinde oluşan bu kil mineral katmanlarının, o şekilde kaldıklarını ve oluştukları andaki koşulları milyarlarca yıl boyunca koruduklarını düşünürdük” diyor.

Fakat daha sonra tuzlu sular bazı yerlerde bu kil minerallerini bozmuş ve esasen kayaçlardaki kayıtları sıfırlamış. Araştırmacılara göre göl kuruduktan sonra da Gale kraterindeki yeraltı suyu yüzeyin altında kimyasalları taşımaya ve çözmeye devam etti. Sonuçta bazı çamur taşı bölgeleri farklı koşullara maruz kaldı.

Tuzlu suya maruz kalan bu bölgeler, değişen mineralojinin jeolojik ve muhtemelen biyolojik kaydı sildiği “diyajenez” adı verilen süreçten geçti. Diyajenez, sıcaklık ve basıncın etkisiyle tortul kayaçların, başkalaşımı farklı tortul kayaçlara dönüşümü anlamına geliyor.

Her şeye rağmen Mars’ta geçmiş dönemde yaşam olduğuna dair buluşlar insanlık adına heyecan verici…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat