MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
METROPOL İNSANI MUTSUZ
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
26 Ağustos 2019 Pazartesi

METROPOL İNSANI MUTSUZ

Büyükşehrin verdiği kaygı, karmaşa, stresten midir bilemem ama büyükşehrin insanlarında bir mutsuzluk hakim. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi metropollerde yaşayan insanların yüzlerine bakın! O yüzler hep asık… 

Ankara’da yaşayan bir vatandaş olarak metro ve otobüste giderken dikkat ediyorum da; insanlar yorgun, stresli, sinirli ve kaygılı. İnsanlardaki stres ve kaygıyı anlamak için ise filozof olmaya gerek yok aslında, sadece çevrenizdeki insanların yüzlerine bakmanız yeterli. Büyükşehrin insanlarındaki mutsuzluğu görmek için illa sokağa çıkmanıza da gerek yok. Aynaya baktığınızda yüzünüzdeki kaygı, yorgunluk ve stresi göreceksiniz. 

Bizler! Yani büyükşehrin karmaşası içinde oradan oraya koşturup duran biz insanlar! Nereye bu telaş? Ve neden? Hepimiz, büyükşehrin telaşı içinde okula, işe, ailenin ihtiyaçlarına koşuşturup duruyoruz. Bunları yaparken de şehrin geniş caddeleri, kimi zaman yokuşları, uzak mesafeleri arasında gidip geliyoruz. Ve tüm bu koşturma içerisinde soluklanmak için kendimizi atacağımız kimi zaman bir ağaç gölgesi, kimi zaman bir deniz veya göl kenarı arayıp duruyoruz. Bunu bulduğumuzda da bir süre soluklanıp yine ve yeniden büyükşehrin karmaşasına kapılıp gidiyoruz. Karşımıza yine yüksek yüksek alışveriş merkezleri, gökdelenler, kilitlenmiş trafik, is kokusu, bizi evden işe, işten de eve vardıran uzak mesafeler çıkıyor. Hal böyle olunca, büyükşehrin insanları olarak bizler, yorgun, kaygılı, stres ve sıkıntı içerisinde günlerimizi geçirmeye devam ediyoruz. 

Büyükşehrin insanlarının mutsuz olduğu bir gerçek. Bu sadece benim gözlemim de değil üstelik. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) da hazırladığı verilerle büyükşehir insanın mutsuz olduğunu ortaya koymuş. Bunu ortaya koyarken de ‘En mutlu şehirler’ başlığıyla Türkiye’nin mutlu olan şehirlerini açıklamış. Haliyle bu şehirler arasında, nüfus olarak az, sakin, hatta sahili olan şehirler yer almış. Büyükşehirler, bu listenin en arka sıralarına düştüğü için, haliyle mutsuz şehirler arasında…

TÜİK’in ortaya koyduğu 2018 yılı verilerine göre; Türkiye’nin en mutlu şehri Sinop. Sinop’un mutluluk düzeyi yüzde 77,66 olarak açıklanmış. Yani, Sinop’ta yaşayan her 100 kişiden 77’si kendisini mutlu olarak tanımlamış. Zaten Karadeniz’in bu listede başlarda yer alması beni hiç şaşırtmadı. Karadeniz’in doğa harikası yerlerinden biri olan Sinop, Karadeniz insanının kendine has neşesini de bünyesinde toplayabildiği için bu listede hak ettiği yere yerleşti bana göre. 

Listenin ikinci sırasında yer alan Afyon ise, ne yalan söyleyeyim beni oldukça şaşırttı. 2018 yılında Türkiye’nin en mutlu ikinci ili yüzde 76,43 ile Afyonkarahisar olmuş. Şaşırmamın nedeni, yine bir sahil kenti bekliyor oluşumdan. Ancak bozkırın ortasında bir şehrin kendini mutlu hissediyor olması, sanırım Anadolu insanı arasındaki sıcaklığın, samimiyetin ve aile bağlarının kuvvetli oluşundan kaynaklanıyor. 

Sıkı durun! En mutlu şehirler listesinde üçüncü sırada ise, Bayburt yer almış. Bayburt, yüzde 75,91 ile Türkiye’nin en mutlu üçüncü şehri olmuş. Bence bu tamamen Bayburt’un ‘kendi halinde’liğinden kaynaklanıyor. Öyle ya; hala Bayburt’un harita üzerinde nerede olduğunu bilmeyenler var! 

İlk üçte bu şehirler varken, İstanbul, Ankara gibi metropollerin listenin gerisinde yer aldığını tahmin edersiniz sanırım. 2018 yılının listesinde İstanbul’un mutluluk oranı yüzde 58,4. Ankara ise listede 64. sırada yer almış. Bu az önce bahsettiğim “Büyükşehir insanı mutsuz” tezimi de açıklığa kavuşturan bir veri aslında. Tabii, bu mutluluğun veya mutsuzluğun nedeni çalışmalarla ortaya konulmamış, ama ben metropol insanının şehrin verdiği ‘yetişme ve yetiştirme’ telaşından mutsuz olduğunu düşünüyorum. Hani şöyle, bir şeyleri yetiştirme veya bir şeylere yetişme telaşımızı bir kenara bırakabilsek, biz metropol insanı da mutluluğu yakalayacağız, fakat o yetişme ve yetiştirme telaşı yok mu; işte bizim tüm enerjimizi alıyor. 

Ama tabii yine de mutluluk ve mutsuzluk bulunduğumuz ziyade tamamen bizimle ilgili bir şey. Mutlu olmak veya mutsuz olmak için nedenler çok. Önemli olan bizim mutluluk için mi yoksa mutsuzluk için mi bir neden bulduğumuzda…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat