MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MHP, REFERANDUM VE HAYIRCILAR
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
21 Şubat 2017 Salı

MHP, REFERANDUM VE HAYIRCILAR

Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim MHP’nin tek başına taşrada kampanya yapmasının zor olduğu görüşü MHP ve AKP tarafından da doğrulanmış durumda. Buna karşılık MHP’nin hayır oyu vereceğini açıklayan muhalif kanadı Ankara Nazım Hikmet Kongre salonunda adeta gövde gösterisi yaptı. Salondaki 2000 kişi kadar da salon dışında vardı.
Bu tür salon toplantıların muhabbeti salon dışında, meydan toplantılarında ise en dış sıradakilerle çok iyi yapılır. İçerde oturanlar zaten çok kararlıdır ve saatler öncesinde yerlerini alır hiç kıpırdamazlar. Havayı koklamaya gelenler, tereddüt içinde bile olsa destekleyenler genelde kenarda köşede dururlar. Salon dışında toplantıyı düzenleyenleri desteklemeseler bile ‘hayır’ deme konusunda onlara destek vermek isteyen MHP’lilerin ve az da olsa BBP’li, hatta Saadet Partililerin olduğunu gördüm.
Gelenlerin çoğunluğu orta yaş grubundaydı ve genç sayısı tahminlerden azdı. Ülkü Ocakları’nın şu veya bu şekilde gençler üzerinde etkili olduğu görülüyor. Toplantıya katılan MHP’lilerin önemli bir kesimi geçen yıldan bu yana Sn. Bahçeli’nin parti başkanlığına karşı olanlardı ve bunların ‘hayır’ları eski MHP’nin görüşüydü. Ancak görülen o ki bu toplantıya onların dışında yeni katılanlar da var. Daha önce kongre için kararsız olan MHP’liler bu defa yeni MHP’nin ‘evet’ine hayır demek için toplantıya gelmişler. Uzun zamandır siyasete uzak olan eski Ocak Başkanları, eski-yeni milletvekilleri ve yöneticiler de oradaydı. Ayrıca, Sadi Somuncuoğlu, Osman Pamukoğlu, Çağrı Türkeş de salondaydı.
Taşradan gelen bir MHP’li ile görüştüğümde büyük şehirde yaşayan MHP’liden daha farklı yorumlar aldım. Eski MHP’li kadro 12 Eylül’den sonra Türkeş’le birlikte partiyi toparlamaya çalışırken 1987 ve 1991 seçimlerinde Refah Partisi ile yapılan ittifak görüşmelerinde Ülkücülere yapılan ağır suçlamaları yapanları unutmuyorlar. Anayasa metninin tek parti diktatörlüğünün önünü açacağına inandıklarını söylerken geçmişi unutmamak gerektiğini ve AKP kadrolarına güvenmediklerini vurguluyorlar.
Hatırlanacağı üzere, 1987’de Refah Partisi Başkanı Tekdal MÇP’ye zeytin dalı uzatırken partinin milliyetçiliğe karşı milletvekilleri karşı çıkmışlardı. 1991 döneminde ise bu ekiplere ilaveten milli görüş içinde ağırlıklı kazanan başka gruplar da MÇP ile ittifaka karşı çıktılar. Hatta 1991’de Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı ve halen AKP Milletvekili olan Mehmet Metiner’in hazırladığı ve İl Başkanlığınca Refah Partisi Genel Merkezine gönderilen raporda “İttifak’ın getirip götürdüklerinin parti içinde bir özeleştiriden geçirilmesi ve bunun münasip bir dille kamuoyuna anlatılması gerekmektedir. RP, Türk ırkçısı MÇP ile iş birliği yapan milliyetçi muhafazakâr sağcı bir parti şeklindeki eleştirilerden yakasını ancak böylelikle kurtarabilir.” ifadeleri yer alıyordu. Refah Partisi Genel Merkezi’nin ırkçı MÇP ile yapılan ittifak neticesinde Refah Partisi’nin kürt oylarının yarısını kaybetmesine sebep olduğunu ileri sürmüşler ve ağır eleştirilerde bulunmuşlardı.
MHP’li eskiler, 7 Haziran seçimlerinden sonra da AKP tabanının MHP-AKP koalisyonuna sıcak bakmasına rağmen yine aynı bakış açısı ile Sn. Erdoğan’ın koalisyona kapıyı kapattığını ama MHP’nin koalisyon istemediği suçlamasını yaparak ülkeyi tekrar seçime götürdüğünü hatırlatıyorlar.
İşte eski MHP’liler bütün bunları hatırlatarak yeni MHP ile AKP’nin başkanlık projesini desteklemeye hayır diyorlar. Taşralı siyasilerin çok fazla dolambaçlı düşünmediği ve olayları daha duru yorumladıkları hepimizin malumu. Ayrıca kendilerine yapılan kötülükleri de kolay unutmuyor ve dost-düşman ayrımını daha kolaylıkla yapıyorlar. Merkez ise çok teferruatlı düşünürken detayları kaçırabiliyor ya da görmek istemiyor. Hele ideolojik yapıdan uzaklaşıp siyasete ve koltuğa öncelik verilmeye başlanırsa bir hafta önce söylediğinin tersini yapabiliyorlar.
MHP’nin belkemiği eskiler eski olayları unutmuyor ve siyasette hafızanın aldatılmamak için gerekli olduğunu söylüyorlar. Karar hür iradeli seçmenin.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat