MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MİLLİ RUH
Arda ÇELİK
YAZARLAR
6 Eylül 2019 Cuma

MİLLİ RUH

Geçtiğimiz günlerde Sualtı Hokey U24 Erkek Milli Takımımız Dünya Şampiyonu oldu, Filenin Sultanları yarı final oynamaya hak kazandı, 12 Dev Adam ABD karşısındaki maçı kazanmayı kıl payı kaçırdı. Çeşitli spor dallarında Milli Takımımız ay yıldızlı bayrağımızı temsil ederken bizler onların mücadelesine ne kadar duyarlıyız? 

Milli Takım maçlarını eskisi gibi izleyemiyoruz sanki. 2002 Dünya Futbol Şampiyonası’nın heyecanını, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın son dakika gollerini; Tarkan’ın “Bir Oluruz” adlı şarkısının “Arar buluruz izini, bilirsin zır deliyiz biz” nakaratını veya Athena’nın “12 Dev Adam” şarkısını hangimiz unutabiliyoruz? O günlerde milli birlik ve beraberliğimiz milli takımlarımızda tecelli ediyordu. Heyecan dolu bakışlar ekranlara kitlenmiş, yürekler birbirlerine kenetlenmişti. Milli Takım’ın maçı varsa adeta hayat duruyordu. Bugünlerde ise olağan bir karşılaşmadan öteye gitmiyor. Nedeni teknik direktör veya takım oyuncuları yerine milli ruhun kayboluşunda aramamız gerekiyor. Birlik olmak için çabalamayan ve günden güne kutuplaşan bir toplum; temsilcisi takım maçlarında bile birleşemiyor ve sporu politikleştiriyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Milli ruh gündelik polemiklerin malzemesi değil bir milletin devamlılığın olmazsa olmazıdır.

Gelecek kuşaklara milli ruhun simgesi olabilmiş kaç örnek bırakabileceğiz? Hangimiz milli bayramlarımızı meydanlarda, dini bayramlarımızı memleketlerimizde kutladık? En son ne zaman milli heyecanı yüreklerimizde hissederek haykırdık? Kaçımız şehit haberlerinde gözyaşı döktük?

Milli ruh; bir milletin çarpan yüreğidir. Karşılaşılan olaylar karşısında verdiğimiz tepkidir. Kolektif reflekstir. Bugün duygulardan arınmış bir toplum olarak çarpan bir yüreğe sahip değiliz. Gün geçmeksizin ölüm ve şiddet haberlerine tanık oluyor, toplumsal bir travma yaşıyoruz. Hiçbir zaman olmadığı kadar milli birliğe muhtacız. 

Milli birlik vücut uzuvlarının milli amaca doğru kararlı yürüyüşüdür. Milli ruh, bedenine sığmayan bir yüreğin her uzvuna kan pompalamasıdır. Milli ruh ve milli birlik el ele verdiğinde; beden hedefe doğru yürür, koşar, yorulur ama durmaz! 

Yürek her adımda daha da hızlı çarpar! Yürek çarptıkça; beden duyar, görür, hisseder. Uzvunda bir sızı oldu mu bekler. Bir kesik oldu mu sarar. Kan aktığında ağlar. Yürek çarptıkça, beden yürüdükçe; yaşadığını ve yaşayacağını anlar.

Milli ruh ve milli birlik el ele verdiğinde her türlü zorluğu yenmesini bilmiştir. Bugün çarpan bir yüreğe ihtiyacımız var. Bedenine sığmayan bir yüreğe! 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat