MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MUTLULUK
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
2 Şubat 2019 Cumartesi

MUTLULUK

Çevreme baktığımda genel olarak çoğu insanın yüzünde bir bıkkınlık, mutlu olamama durumu gözlemliyorum. Peki nedir mutluluk? Genel bir tanımlama yapmak gerekirse mutluluk; bir istek veya özlem yerine geldiğinde duyumsanan sevinç halidir. 
Mutlu olmak ise çoğu zaman beklentiler ile ilgilidir. Yani herkesi mutlu eden şey farklıdır aslında. Her insan mutluluğu kendi ölçütleriyle belirler. “Mutlu oldum” demedikçe mutlu olunamaması bunun kanıtıdır. 
Mutluluk kişiseldir. Mutluluk; evi olmayan için bir ev, işi olmayan için bir iş, yiyecek ekmeği olmayan için ise bir ekmektir aslında... Neye ihtiyacımız var ise hayatta ona sahip olabilmektir mutluluk.

Çoğu zaman anlık bir duygudur. Mutluluk istediğimiz şeye sahip olana kadardır. Bu şey maddi olacak diye bir kaide de yok. Karşınızdaki insanın size olan sevgisi, sıcacık bir gülümsemesi de mutluluk kaynağınız olabilir. Bu tamamen sizle alakalı. Mutlu olduğumuz an her şey sıfırlanır. O an için hayatınızdaki tüm kötü duygular ve olaylar silinir.
 O an için mutlusunuzdur. Ve farklı hiçbir şey düşünmezsiniz ki mutluluk denen şey de uzun süren bir şey değil zaten. Mutlu olmak istiyorsak yetinmeyi bilmemiz gerekiyor hayatta. 
Mutlu olmak için başkalarına bakmayı bırakıp kendimizi fark  etmemiz lazım. Başkalarına göre yaşama hastalığından kurtulabilirsek eğer, mutluluğun her zaman bizimle olduğunu görebileceğiz. 

Mutlu olabilmek için şükredebilmek de önemli. Çünkü; beğenmediğimiz hayatı yaşamak için can atan, çabalayan, savaşın ortasında açlıktan ölen çocuklar var. 
Aynı coğrafyada yaşamadığımız için çoğu ülkede neler oluyor farkında değiliz. Ama mutlu olabilmek istiyorsak eğer hep yukarılara bakmamalıyız, bizden kötü durumda olan insanların farkında olabilmeliyiz. 
Mutlak mutluluk diye bir şey de yoktur. O yüzden “komple mutlu olacağım ben!” diye yırtmayın kendinizi... Ufak tefek mutluluklara razı olun. Sırf parayla mutluluk olmaz. Bol parası olanlar ama başka hiçbir şeyi olmayanlar dünyanın en “zavallı” insanlarıdır. 

Mutluluğun en büyük sırrı “insanları sınıflandırmamakta” yatar. İnsanları dil, din, politik görüş, cinsiyet, duruş, yaş, giyim kuşam olarak kategorize etmezseniz ve onları tanımaya değer bulursanız, dünya da sizi dışlamayacaktır.
Herkesi memnun edemezsiniz mesela. Bazı insanlara ağzınızla kuş tutsanız da yaranamazsınız. Bu nedenle insanların ne düşündüğünü boşverip, geçmişte yaşadığınız kötü anıları unutun ve yaşadığınız ana odaklanın. Başarmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için kendinize güvenin. Mutlu olmak için hayatı başkalarına göre yaşamayın, kendinize göre yaşayın. Eğer siz istemezseniz sizi mutsuz etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. 

Özetle; hayatta kötüye de iyiye de gülmeyi unutmamalıyız. Çünkü kötü bir şey olmuşsa bir gün bitecektir. Eğer iyi bir şey olmuşsa gülmemiz gerekir. 
Bizi mutlu eden kişilerle olmalıyız. Bizi mutsuz edenlerden ise olabildiğince uzaklaşmak gerek. Hayat enerjimizi düşürmelerine asla izin vermemeliyiz. 
Umudun bittiği anda yeni bir umut tanesi başlasın çünkü hayatta mutlu ve umutlu olmamızı sağlayacak birçok seçenek var.  Nerede mutluysak, ne yapmak bize iyi geliyorsa onları yapmalıyız. 

Mutluluk veren şeylerden asla vazgeçmeyip hayatta olmamızın bile ne olursa olsun önemli olduğunu unutmamamalıyız ve bundan mutlu olmalıyız. 
Bugünün belki yarını olmayacak, hayattaki son gününüz hatta son saatiniz bile olabilir. Bu yüzden her anın değerini bilerek, doyasıya gülerek yaşayalım. Kimsenin bizi üzmesine izin vermeyelim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat