MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DURUMU
Hatice KARATAŞ
YAZARLAR
7 Haziran 2021 Pazartesi

MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DURUMU

Müzik sektörü, pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Pandemi tedbirleri kapsamında yaklaşık bir buçuk yıldır müzik ve eğlence merkezleri kapalı. Bu nedenle sektör çalışanları ciddi mağduriyetler yaşıyor. Son açıklanan kademeli normalleşme kararlarında müzik ve eğlence merkezlerinin açılmasını bekleyen müzisyenler, büyük hayal kırıklığına uğradı.  Kademeli normalleşme kapsamında eğlence merkezleri kapalı kalmaya devam edecek. Birçok müzisyen sosyal medya hesaplarından bu duruma tepkilerini dile getirdi. Kimi sanatçı sessiz eylem yaparken kimi sanatçı da müzik aletinin tellerini kopardı. 

Kararın ardından müzik sektörü emekçileri tarafından yayınlanan ortak bildiri yayınlandı. Bildiride  “On binlerce emekçi, bağımsız çalışan, sanatçı, küçük işletme, tedarikçi ve bağımsız mekan büyük bir kaybın içine sürüklenirken kaybettiklerimiz sadece buzdağının görünen yüzü. Her yıl canlı müzik ve sanat mekanları, organizasyon ve festivaller; binlerce personelin çalıştığı binlerce etkinliğe ev sahipliği yaparken çevrelerindeki restoran, küçük işletmeler ve otellere katkı sağlayarak yerel ekonomilerin canlanmasının öncüsü oluyor. Var oluş mücadelemizi, tüm bu sektörlerin sürdürülebilirliği için veriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Alınan kararın gözden geçirilmesini talep eden sanatçılar ‘Gözünü yumma, sahneye sahip çık’ diyerek birlik çağrısında bulundu. Devlet tarafından verilen 3 bin TL’lik desteğin de yetersiz olduğunu belirten sanatçılar, sektördeki birçok çalışanın bu destekten faydalanamadığını belirtti.

Kademeli normalleşme sürecinde eğlence mekanlarının açılmayacak olması üzerine sanatçı Haluk Levent, müzisyenler için fatura dayanışması başlattı. Levent, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada müzisyenlerin 400 TL’ye kadar olan ödenmemiş su, elektrik ve doğalgaz faturalarının Ahbap Platformu tarafından ödeneceğini duyurdu.  

Bu dayanışma bir nebze de olsa birçok sanatçıya can suyu olacaktır ancak, bir buçuk yıldır iş yapamayan sektör çalışanlarının yaralarını sarabilmek için çalışmaya ihtiyacı var. Birçok sektör bu süreçten ciddi yaralar aldı. Bazı sektörler kademeli normalleşme ile yaralarını sararken bu süreçte açılmayan sektörlerin sıkıntıları büyümeye devam ediyor. Dilerim müzik sektörü ve bu süreçte kepenk açamayan diğer sektörler için de yakın zamanda sevindirici haberler gelir. Aksi halde birçok sektörün ayakta kalması imkânsız hale gelecektir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat