MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Esra SARI
YAZARLAR
13 Temmuz 2019 Cumartesi

“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”

Son yıllarda sıkça duyduğum, merak ettiğim, ilgimi çeken tek konu var o da ‘karma’… Hadi canım ne karması dediğinizi duyar gibiyim. Hayatımız her zaman istediğimiz şekilde gitmez. Çevremdeki insanlardan duyduğum ve gözlemlediğim kadarıyla çoğu gencin hicbir şeye hevesi kalmamış, yorulmuş... 

Hayal kırıklıkları yaşadığımız bir yaşam yolculuğunun içerisindeyiz. Bu gibi durumlar beni kendi iç yolculuğuma çıkartmaya başladı. Ve bir şekilde yaşadığım hayatı sorgulamaya başladım. Ve kendi içsel yolculuğumda şunu fark ettim; insan yaşadığı-yaşamadığı her şeyin sorumlusu. Bunu anladığım gün ‘Karma’ felsefesini anlamaya başladım. O yüzden bu hafta siz sevgili okuyucularım için ‘karma’ felsefesini araştırdım. 

Öncelikle karma, Sanskrit dilinde “yapmak, eylemek, bir fiilde bulunmak” anlamındaki “kri” sözcüğünden türetilmiştir. Karma sözcüğü farklı sözcüklerle birlikte kullanılarak, karma yasası, karmik plan, karmik telafi gibi farklı anlamlara gelen terimlerin oluşturulmasında kullanılmıştır. 
Karma felsefesine göre her şey, yaşamınızın her anı kadar doğal ve akışında ilerliyor. Çok basit bir açıklama ile karma; bizim kendi eylemlerimizin bütününden sorumlu olmamızı sağlar. Aslında bizi, bu eylemlerin sonuçlarını kabul etmek durumunda bırakan bir doğa yasasıdır.

Aslında her şey yaşamınızın her anı kadar doğal ve akışında ilerliyor. Basit bir açıklama ile karma; bizim kendi eylemlerimizin tamamından sorumlu olmamızı sağlayan, bizi, bu eylemlerin sonuçlarını kabul etmek durumunda bırakan bir doğa yasasıdır. Kendi kendimizin farkında olma ve olumlu ya da olumsuz ürettiklerimizin arkasında durabilme durumudur.

Kendi kendimizin farkında olma ve olumlu ya da olumsuz ürettiklerimizin arkasında durabilme ve onları savunabilme durumudur. “Karma” sözcüğünün anlamı aslında “yapmadır”. Karma felsefesi bir nevi kendi yaptıklarımızı sanki bir ayna karşısında izlemek gibidir. Biz şu anda ne yapıyorsak, hangi durumda bulunuyorsak, bunu kendimiz oluşturmuşuzdur, kendi yaptıklarımızı ve başımıza gelenleri bilinçli ya da bilinçsiz olarak kendimiz belirlemişizdir. O yüzden hayatta başımıza gelen her türlü şeyden de biz sorumluyuz. 

Karmaya göre; herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda ve herhangi bir şekilde yaptığınız her eylem bir gün mutlaka size döner.  Yani ‘Ne ekersen, onu biçersin. Yaptığımız her şey bize geri dönecek. 

Yaptığınız hiçbir hareketi geriye döndüremez, olmamış gibi davranamazsınız, er veya geç onun sonucuyla karşılaşacak ve yüzleşeceksiniz. Zira kendinizden kaçamazsınız. Aslında “karma” kendi kendine fonksiyon gösteren bir güç olduğundan, hiçbir insan veya insanüstü güç bu işleyişi değiştiremez.

Bireylerin kendi eylemleri sonucunda ortaya çıkan bireysel sonucu ifade eden duruma denir. Bireyin şu an yaşadığı her şey, geçmişte yaptıklarının bir ürünüdür ve herkes kendi düşüncelerinden doğan eylemlerden sorumludur.
Karma felsefesinde; bedensel hareketler, konuşma ve zihinsel eylemlerle ortaya çıkan ürün önem taşır. Zira bu ürün bizim bir adım önceki eylem ve düşüncelerimizin eseridir. Karma, aslında eylemlerimizin sonuçları değildir. Kendi iradenizle aldığınız her karar ve düşüncenin size yansımasıdır. İşte bunun için karma felsefesinde “yansıma yasası” bulunmaktadır.

Yaptığımız her eylemin, söylediğimiz her şeyin ve hatta aklımızdan geçirdiğimiz her düşüncenin bize bir geri dönüşü olacaktır. Bunun da 12 değişmez Evrensel Yasası vardır. 
Bu yasaların arasında bulunan “Sebep-Sonuç Yasası” bu durumu gayet güzel açıklamaktadır:  “Evren’de hiçbir şey şans eseri olmaz. Düşünce dahil gerçekleş(tiril)en her eyleme dair bir sonuç (tepki) oluşacaktır. Aynı şekilde aldığınız her sonucun nedeni olan bir eylem vardır. O yüzden ‘iyi düşün, iyi olsun’ sözünü de buraya bağlamış olalım. İnanç çok önemli… Her şeyin çok güzel olacağına sonsuz inanıyorum. O yüzden çevredeki insanlara tek söylediğim iyi düşünelim, iyi olsun. Evrene kötü mesaj yollamayalım. 

Herkesin inancının yüksek olması ve her şeyin güzel olacağına inancım sonsuz. O yüzden her şey inanmakla başlıyor aslında. 
Sevgili okuyucularımız için önemli evrensel yasaları aşağıya yazıyorum. Hayata karşı inancımızın yüksek olması ve herkesin aradığı huzuru- mutluluğu bulması dileğiyle. İyilikle kalın. 

Büyük karma yasası 
“Ne ekersen, onu biçersin”. Evrene yolladığınız her şey size geri döner. Kötülük, beddualar, lanetler, belalar, kem bakışlar, yokluk bilinci, dedikodu, art niyet, yargılama, nefret, kıskançlık ya da kısıtlayıcı düşünceler… Ve elbette sevgi, hayır duası, şifa,  iyi dilekler, teşekkürler, hakkaniyet, razı gelmeler, fedakârlıklar, saygı, söz hakkı da öyle. Kelimenin tam anlamıyla ne verirseniz, onu alırsınız.

Bağlantı yasası 
Evren bir ve bütün… Bu yüzden, size küçük ve önemsiz gelen (bir anlamda yargıladığınız) şeylerin bile yapılması gereklidir; çünkü her şey birbirine bağlıdır. Küçük ya da büyük her adım bir diğerini getirir ve bu böyle devam eder durur.
Devasa bir işin bitirilebilmesi, işin başlangıcındaki o küçük adımın atılmasına bağlıdır. Ve ne ilk adım ne de sonuncusu diğerinden daha büyük anlam ifade eder; her ikisi de görevin tamamlanabilmesi için elzemdir. Evrende her şey gibi; geçmiş, şu an ve gelecek de birbirleriyle bağlı ve birdir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 abdulkerim
 13 Temmuz 2019 Cumartesi 03:28
kazakçada biz buna palsapa sogu diyoruz yani boş söz hint saçmalıkları karma krişna vişnaya ulaşma böyle felsefi saçmalıklarla boşa zaman geçirmemek gerek
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat