MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Burcu ŞEN
YAZARLAR
26 Aralık 2019 Perşembe

NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?

Yeni bir yıla sayılı günler kaldı. Kapitalizmin bizlere dayattığı bir gün daha gittikçe yaklaşıyor, mağazalarda yılbaşı hediyeleri satılıyor, bankalar tatile gitmek isteyenlere kredi veriyor. Böyle günler olmalı mı? Elbette olmalı. İnsanlar hiç değilse böyle özel günlerde bir araya geliyor ama kendinizi kapitalizmin dayatması olan bu güne çok da kaptırmamanızı öneriyor, bütçenize göre harcama yapmanızı tavsiye ediyorum. 

Gelelim alışveriş çılgınlığı dışındaki bir diğer soruna. Evet yılbaşı ülkemizde de kutlanıyor ancak çoğu kişi bana kalırsa neyi kutladığını bile tam olarak bilmiyor. “Noel nedir?” sorusu vatandaşlar tarafından son dönemde sıkça araştırılan sorular arasında yer alıyor. Ben de bu haftaki köşemde sizlere birbirine çok karıştırılan “Noel” ve “Yılbaşı” hakkında bilgi vermek istedim. 

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da bilinir. Bazı ülkelerde kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve 25 Aralık bitimine kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu bazı ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel’i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır. Bununla birlikte bazı Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık’ta kutlamaya başlamıştır.

Yılbaşı ise herhangi bir takvime göre bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başlangıcıdır. Yılbaşı gecesinden sonra içinde bulunulan yıl -özellikle ilk birkaç hafta- yeni yıl olarak betimlenir. Bununla birlikte yılbaşı ve yeni yıl kavramları bazen yılbaşı gecesi anlamında da kullanılır. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 1 Ocak yeni yılın ilk günüdür.Yılbaşının Hristiyan dünyasının bayram olarak kabul ettiği Noel’le alakası yoktur. Hristiyanlar arasında Noel kutlamaları başta da söylediğim gibi Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralık’ta başlar. Dini bir özellik taşır. Bizim için ise yılbaşı sadece bir takvim olayıdır, hiçbir dini özelliği yoktur.

Yılbaşı için alışveriş yapılması, özel yemekler hazırlanması son yıllarda yaygınlaşmıştır. Yılbaşı gecesi genellikle akraba ve yakın komşular ile birlikte geçirilir. Günümüzde eğlence yerlerinde, turistik tesislerde yılbaşını geçirme yaygınlaşmaktadır. Bizde kutlanılan yılbaşının Hristiyan dini ile ilgisi olmasa bile, yılbaşı için özel hazırlıklar yapılması ve kutlanması, Batı kültüründen bizim kültürümüze geçmiştir. 

Ailemizle, sevdiklerimizle bir arada olabildiğimiz bir başlangıç noktasıdır yılbaşı… Yılbaşı gecesini evde ailenizle ya da arkadaşlarınızla geçirmek istiyorsanız eğlenmek için yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Yılbaşı gecesinde güzel yiyecekler hazırlayarak ve oyunlar oynayarak geceyi sevdiklerinizle birlikte son derece eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Yılbaşında dışarıdan yemek söylemek ya da hazır şeyler yemek yerine evde kendi hazırladığınız yemeklerle ziyafet çekebilirsiniz. Kart oyunları ya da bilgisayar oyunları ile yılbaşı gecesinde eğlenebilirsiniz. Hatta oyunlarla ufak çaplı turnuvalar düzenleyebilir ve gece boyunca tüm oyunları sırayla oynayabilirsiniz.

Uzun zamandır izlemek istediğiniz bir film varsa ailenizle ve arkadaşlarınızla bu filmi yılbaşı gecesinde izleyebilirsiniz. Hatta daha erken saatlerde izlemeye başlarsanız geceyi bir maratona çevirebilir ve filmleri peş peşe izleyebilirsiniz. 

Hepinize şimdiden sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl dilerim…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat