MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
NEDİR BU  EKONOMİ?
Şahap YILMAZ
YAZARLAR
21 Aralık 2017 Perşembe

NEDİR BU EKONOMİ?

İnsanların, yaşamları boyunca gidermeye çalıştıkları birçok ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmet tüketirler.
Ekonomi bilimi, insanların ne kadar çok mal ve hizmet tüketirlerse kendilerini o kadar mutlu hissedeceklerini varsayar. Ancak mal ve hizmetlerin üretimi, eldeki kaynaklarla sınırlıdır. Başka bir ifadeyle mevcut kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının ise sınırsız olması ekonomi bilimini ortaya çıkarmıştır.


Ekonomi, insanların sınırsız tüketim isteklerinin sınırlı kaynaklarla en iyi şekilde nasıl karşılanacağını inceleyen bilim dalıdır.
Dilimizde ekonomi anlamında, iktisat kelimesi de kullanılmaktadır.
Ekonominin tanımı konusunda ekonomistler arasında belli bir görüş birliği olmadığı için çeşitli tanımlar ortaya atılmıştır.


Bu tanımlardan bazıları şöyledir:
Ekonomi; kıt üretim faktörlerinin ve kaynaklarının çeşitli mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılmak üzere nasıl seçileceğinin, üretilen malların tüketim amacıyla toplumun bireyleri arasındaki dağıtımının incelenmesidir.
Ekonomi; halkın günlük faaliyetlerini, gelir elde etmesini ve yaşamını sürdürmesini inceleyen bir bilimdir.


Ekonomi, insanların tüketim ve üretim faaliyetlerini ne şekilde organize ettikleri konusunun incelenmesidir.
Görüldüğü gibi ekonominin tanımını yapanlar bu bilime özgü çeşitli unsurlar üzerinde durmuşlardır.
Ekonomi ile ilgili tanımlarda yer alan bazı ortak unsurlar şöyle sıralanabilir:
• Toplum hâlinde yaşayan insanların davranışlarını konu alan sosyal bir bilimdir.
• İnsanların sınırsız kabul edilen ihtiyaçlarının karşılanması amacına yöneliktir.
• Sosyal bir bilim olan ekonomi, mal ve hizmetlerin üretimini, bölüşümünü ve tüketimini inceleyerek;
“Ne üretilmeli?”, “Nasıl üretilmeli?” ve “Kimler için üretilmeli?” sorularına cevaplar arar.
Ekonomiyi, tercihler (alternatifler) bilimi olarak tanımlayanlar da vardır. Gerek üretici gerekse tüketici olarak karşılaştığımız seçeneklerden hangisini tercih edeceğimiz konusunda ekonomi yol göstericidir.


Üreticilerin çorap, gömlek, kravat gibi üç üründen hangisini üreteceğine ya da bir ailenin sınırlı olan gelirini ne tür ihtiyaçlar için harcayacağına karar vermesi ekonomi ile ilgili bir tercihtir.
Ekonomide amaç, kıt kaynakları kullanarak en yüksek faydayı elde etmektir. Ancak mevcut kaynak arzının artırılması, bu kaynakların mal ve hizmet üretiminde etkinliğinin artırılması ve kaynakların mülkiyetinin toplumda çeşitli kesimler arasında dağılımında denge sağlanması ortak amaçlar arasındadır.


Ekonominin en yaygın tanımı ise şöyledir: Ekonomi, sınırsız olan insan ihtiyaçlarını karşılamak ve maddi refahı artırmak amacı ile kıt kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını inceleyen bilim dalıdır.
Ekonominin önemli kavramlarından biri olan kıt kaynak, yeryüzünde insanların ihtiyacına oranla toplam kaynak miktarının az olduğunu ve sonsuz olmadığını ifade eder. Her kişi, her kuruluş ve her ülke için aynı durum söz konusudur ve kaynaklar, ihtiyaçlara göre sınırlıdır.


Ekonominin konusu, kıt olan mallardır. Bu tür malların elde edilmesi için bir çaba sarf edilmesi ve alınıp satılması gerekir. Bunlara, iktisadi mallar adı verilir: buğday, kömür, demir, konut gibi.
Bol miktarda bulunan, alınıp satılmayan, dolayısıyla fiyatı olmayan mallara da serbest mal adı verilmektedir: hava, güneş gibi.


Ekonominin konusu, piyasada alınıp satılan mal ve hizmetlerdir.
Üreticiler ürünlerini piyasada belirli fiyatlarla satarlar.
Tüketiciler de ihtiyaçlarını, fiyatı karşılığında temin ederler.
Hoşça kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat