MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
NOMOFOBİ
Büşra ÇİNKAYA
YAZARLAR
6 Kasım 2021 Cumartesi

NOMOFOBİ

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Gerek iş hayatımız olsun gerek sosyal hayatımızda telefonu elimizden düşüremez olduk. 

Çünkü gelişen teknolojiyle artık işlerimizi buradan yönetebiliyor, sosyalleşme ihtiyacımızı, alışveriş, oyun ve daha sayabileceğim birçok şeyi tek bir tıkla halledebiliyoruz. 

O yüzden telefona bağımlılığımız, gelişen teknolojiyle birlikte bir hayli artış gösterdi. Hatta öyle bir hal aldı ki internete ulaşamadığımız anda ne yapacağımızı şaşırır olduk. 

Çoğu kişide telefona olan bağımlılık öyle boyutlardaki telefonsuz bir dakika bile bu kişiler için psikolojik anlamda baş edemeyeceği korkular, duygular hissetmesine sebep olabiliyor. 

Aşırı hissedilen bu kaygı durumuna “Nomofobi” deniliyor. Belki çoğunuz bu kelimeyi ilk defa duymuş olabilir. İngilizcede ‘‘no mobile phobia’’ kelimelerinden türetilen nomofobi dediğimiz şey cep telefonundan mahrum kalma korkusudur.

Nomofobi ilk olarak 2008 yılında Birleşik Krallık Posta Ofisi’nin yetkilendirmesi ile YouGov isimli araştırma şirketi tarafından ortaya atılan bir kavram. 

Şirket bir araştırma yapıyor; araştırmanın amacı aşırı cep telefonu kullanımının kişilerde yarattığı etkileri öğrenmek. 

Araştırmaya göre Birleşik Krallıkta telefon kullanıcılarının %53’ü telefonunu kaybettiklerinde aşırı kaygılandıkları tespit edilmiş. Ve bu duruma ‘‘nomofobi’’ adı verilmiş. 

Nomofobi olan kişiler cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan aşırı korkmaktadırlar. Çünkü o kadar bağımlı hale gelmişlerdir ki telefonsuz bir saat onlar için büyük endişelere korkulara sebep olmaktadır. 

Kısaca derlediğim bilgilere göre nomofobi olan kişilerdeki genel belirtilere bir bakalım;

-Telefon yokken kendini eksik hissetmesi, boşluk duygusu,

-Telefonun şarjı bitince aşırı çaresiz hissetme,

-Kişinin telefonu yanındayken bile obsesif bir şekilde kontrol etme,

-Telefonunu başka yerlerde unutma, kaybetme veya bozulmasından korkma,

-Telefonu olmayınca çarpıntı, nefes almada zorluk, baş dönmesi gibi anksiyete belirtiler yaşaması. 

Günümüz teknoloji çağının yeni sendromlarından biri olan nomofobi gün geçtikçe özelikle gençlerde yaygınlaşan bir durum haline geldi. Türkiye’de de giderek arttığı söyleniyor.

Peki nomofobisi olan kişi bundan nasıl kurtulabilir? Uzmanlara göre kişinin bu durumu her psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi bu durumu da kabul etmesi ve farkındalık geliştirmesi gerekiyor.

 Teknoloji detoksu yapılması gerektiği öneriliyor. Yani kişi telefona bakmayı ara ara bırakacak. Bu bazen bir saat bazen de bir gün olabilir. Teknolojiden uzak sağlıklı bir gün geçirilmesi bu bağımlılıktan yavaş yavaş kurtulmak için bir yöntem. 

Hem kişiye hem de bağımlılığın boyutuna göre uzman kişiyle görüşme sonrasında ilaç tedavisi de uygulandığı söyleniyor. 

Onun dışında dışarıda yüz yüze insanlarla iletişime geçmek, sosyalleşmek, farkı hobiler edinmek de bir çözüm.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat