MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÖĞRETMENİM
Şahap YILMAZ
YAZARLAR
25 Kasım 2017 Cumartesi

ÖĞRETMENİM

Büyük önder Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Baş Öğretmenliğini kabul buyurdukları tarih olan 24 Kasım; 1981 yılından itibaren her yıl öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.
Bu yılda kutlayacağımız bu günde öğretmenlerimizin, birlik ve beraberliklerini sürekli kılmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve hoşgörü bağlarını kuvvetlendirmek, öğretmenlik mesleğinin toplumumuzdaki değerini korumak ve yüceltmek, mesleğe yeni giren öğretmenlere mesleklerinin yüceliğini benimsetmek ve böylece öğretmenliğin saygınlığını güçlendirmek amaçlanmaktadır.
Öğretmenler günü, tüm öğretmenlerimize kutlu olsun.


Ebediyete intikal eden ve görev uğrunda şehit düşen öğretmenlerimize Allah’tan rahmet; bugün görevlerini büyük fedakârlıkla sürdürenlere sağlık ve mutluluklar diliyorum.
Ulusların varlığı, bütünlüğü ve mutluluğu, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması, eğitime verdikleri önem ve öncelikle doğru orantılıdır. Eğitimin bu evrensel fonksiyonunu gerçekleştirmede öğretmene büyük görevler düşmektedir.


Bunun içindir ki, ulusumuzun geleceği, gelişmesi ve yaşama seviyesi, öğretmenin elindedir.
Sevgiyi, sosyal barışı, kardeşliği, anlaşmayı, uzlaşmayı, iş birliğini, dayanışmayı bilinçli hale getiren, geliştiren, huzur ve güveni sağlayan ve güçlendiren öğretmendir.
İnsan, Vatan, Millet, Bağımsızlık, Hürriyet, Bayrak Sevgisi ve bilincini aşılayan; iyilik, doğruluk sorumluluk duygularını ve davranışlarını geliştiren, pekiştiren; insanı, akla ve bilime yönlendiren öğretmendir.


Yüce bir varlık olan insanı eğitmek, yeteneklerini geliştirmek; onu, sevgi, hoşgörü, anlayış ve sabırla yönlendirmek de aynı derecede değerli ve yüce olmayı zorunlu kılmaktadır.
Öğretmenlik, sevgi, şefkat, anlayış ve hoşgörü mesleğidir.
Sabır ve gönüllülük ister. Öğretmen, ideal insan yapısının örneğidir.
Büyük Önder ATATÜRK, öğretmenlerle ilgili olarak şu sözleri söylemiştir:
“Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin geleceğini yoğuran kültür ordusu”.
“Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.”
“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır”.
“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenlerden, eğiticiden yoksun bir millet, henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır."


Gerçekçi ve akılcı bir anlayışla belirtelim ki; millî eğitimin daha verimli ve ileri bir seviyeye ulaştırılması, çeşitlendirilerek geliştirilmesi, verimliliğinin ve kalitesinin yükseltilmesinin kaçınılmaz tek çaresi, öğretmenlik mesleğinin toplumda lâyık olduğu yere ve değere kavuşturulmasıdır.
Bunun için, öğretmenlik mesleğinin geliştirilmesine ilişkin her hizmet, destek ve yatırım, diğer alanlara yapılan hizmet ve yatırımlardan çok daha önemli, öncelikli ve değerlidir. Öğretmenlik mesleğinin kutsallığı gibi, onun geliştirilmesine ve yüceltilmesine yönelik olarak yapılan her hizmet ve yatırım da o derece kutsal, hayatî ulusal ve insanîdir.


Bu mutlu günüde öğretmenlik mesleğine ve öğretmenlere büyük destek veren, katkıda bulunan değerli devlet büyüklerine ve eğitimcilere en derin saygı ve şükranlarımı sunuyorum.
Nice 24 Kasımlara diyerek Öğretmenler Günü’nün Türk Milletine ve eğitim camiasına kutlu olmasını temenni ediyorum. Ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Hoşça kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat