MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
OKULLAR NASIL  AÇILACAK?
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
19 Ağustos 2021 Perşembe

OKULLAR NASIL AÇILACAK?

Pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz yaz tatilinin artık sonuna doğru geliyoruz. Şimdiki gündemimiz eylül ayında açılacak olan okulların ne şartlarda açılacağına yönelik.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var; Okulların açılması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimi açıkladı. Buna göre; 

2021-2022 eğitim ve öğretim yılında, öğretmenlerin mesleki çalışmaları 31 Ağustos 2021 Salı başlayacak. Birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek.

Birinci dönem ara tatili, 15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak.

Okullar açılırken en önemli soru ise pandemi şartlarında eğitim öğretim hayatı nasıl devam edecek. Aşılama ile birlikte pandeminin yayılma hızında belirli bir düşüş söz konusu.

Lakin son zamanlarda artan vaka ve ölüm sayıları velilerde tedirginlik yaratmış vaziyette. Milli eğitim bakanlıağı pandemi koşullarında nasıl bir eğitim öğretim olacağını detaylı bir şekilde henüz açıklamış değil. 

Sadece 81 il valiliğine gönderilen yazıda okulların zamanında açılması ile ilgili hazırlıkların tamamlanması ve okulların girişine maske kutuları konulması talimatı verildi.

Okulların açılmasının veliler açısından mali boyutu da var bildiğiniz gibi. Artan fiyatlar nedeniyle velilerin şimdiden kara kara düşündüğünü tahmin etmek zor olmasa gerek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 6 Eylül’den itibaren yüz yüze eğitime başlama kararı servisten kırtasiyeye eğitimle ilgili sektörleri hareketlendirdi. 

Okulların açılması ile yaklaşık 25 milyar TL’lik bir harcamanın yapılması beklenirken velileri ve öğrencileri her alanda yaklaşık yüzde 25 zamlı fiyat bekliyor.

Türkiye’deki yaklaşık 115 bin okul servis aracı bulunuyor. Okul servis ücretlerine ortalama yüzde 15 zam geldi bile. Servisçi esnafı alım gücü bu kadar düşmüşken velilerin çocuklarını servise yazdıracak mı endişesini taşıyor.

Yeni dönemde kantinlerde satılacak ürün fiyatları ortalama yüzde 40 arttı. Özellikle süt ürünleri ve beyaz et grubunda yüzde 50’yi aşan fiyatlar var. 18 aydır çalışamayan kantinciler kiralar için indirim talebinde bulunuyor.

Yüz yüze eğitimde gelişmeleri merakla bekleyen kesimlerden biri de uzun süredir iş yapamadıkları için zor durumda olan kırtasiyeci esnafı. Pandemi döneminde sektör yüzde 15 küçüldü. 

Yeni dönemde ürünlerine yüzde 10 civarında zam yapan kırtasiyecilerin KDV indirimi talebi var. Yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e, yüzde 8 olanlar ise yüze 1’e düşürülmesini istiyorlar.

Okulların açılması hem veliler hem de sektörde faaliyet gösteren esnaf açısından oldukça sıkıntılı olacağa benziyor.

Daha da önemlisi, salgın nedeniyle alınacak tedbirlerin nasıl olacağı. Veliler için asıl önemli konu bu. Bakanlık acilen okullardaki pandemi tedbirlerini açıklamalı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat